Karadeniz Pet

Kendi yaptığım kuş kafesi

ProBudgerigar

Yeni Üye
Merhaba,

Bir kaç kez muhabbet kuşu baktıktan sonra tekrar bakmaya karar verince önce araştırma yaptım sonrasında da bir kaç tane az çok sohbetimin olduğu kişilerin üretim hanesini gezdim bilgi edinme amaçlı.

(Üretim haneler içinde takip amaçlı web-mobil tabanlı bir yazılımda yapmayı düşünüyorum. Hatta onunla ilgilide ayrı bir konu açıp fikirlerinizi alabilirim.)

Sonrasında kendim kafes yapmaya karar verdim. İlk önce bir yavru kuşu eğitip sonra yanına 1 tane eş alıp 2 kuş olarak büyük bir kafeste bakmayı düşündüm. Tabi bunu düşünürken artı eksilerini de hesaba katmaya çalıştım. İlla ki atladığım ya da yanlış düşündüğüm şeyler olmuş olabilir.

Dolayısı ile sizlerde fikir verebilirseniz sevinirim. Kuş edinmeden önce kafesini yaptım. Salı günüde kısmetse kuş gelecek.

Ben bu tarz kendin yap konularında çok başarılı değilim ama yardım alarak kendimce bir şeyler yaptım.

Nasıl yapıldığına gelecek olursak kendimce anlatmaya çalıştım;

Öncelikle kafesi youtubeda yer alan bir videoda (ünal vlog muhabbet kuşu kafes yapımı) gördüm. Tahta bir kafes idi ve ilk başta tahta ile yapacaktım. Tanıdığım bir kaç keresteciden beyaz çam talep ettim ama kontrol ettiğimde ıslaktı o yüzden sonrasında eğilebilme ya da sıkıntı olabilmesine karşı 8 mm kalınlığındaki özel demir çubuklardan kafes yapmaya karar verdim.

Kafes Ölçüleri: En: 60 cm Boy: 60 cm Yükseklik: 100 cm

Mat siyah sprey boya
2x2 cm kümes ya da kafes teli (100x200 cm) - teli sağlam tutması için 10-15 tane en küçük boy kablo bağı
4 adet şeffaf küçük boy sehpa tekerleği (2 si sarhoş 2 si sabit)
2 adet tavla menteşesi kapı için (8 mm olduğu için demir en küçük tavla menteşesi oluyor)
1 adet ön kapı için 60 x 100 cm (kapıya göre tekrardan 3-5 cm kesiliyor) pleksiglass (şeffaf)
Kafesin üstü için 1 adet mdf laminant parke desenli (60x60 cm)
Kafesin alt kısmını kapatmak için 3 adet ince kontraplak (50x60 cm) (Alt kısımlarını kapatmak istedim tüy ve yemin dışarı çıkmaması için üst kısmı açık olacak)
3 adet yapışkanlı uzaktan kumandalı pilli sarı ışıklı led lamba (dolap içi diye geçiyor. Sarı renk olup olmadığını teyit etmek için daha sipariş vermedim)

Önce kafesi 3 boyutlu olarak çizimi yapıldı net olabilmesi adına ölçülerin yazdığı kağıt elimde olmadığı için fotoğrafını çekemedim;

3boyutkafesbd.png

Demirler birbirine kaynatılıp alt kısma 10 cm lik tava alanı bırakıldı. Alt kısmında tava için 3 tane atkı atıldı. Orta kısımlara da atkı atıldı bir şeyler tutturulabilmesi için. Kafes teli demir çerçeveye kaynatıldı ancak tel çok ince olduğu için çok zor kaynak tutuyor o yüzden en küçük boy kablo bağı ile sabitlendi belli noktalardan.

ilkhalibd.jpg

Pleksiglass içine doğal ağaç doğal tünek, merdiven vs konduktan sonraki hali;

Not: Pleksiglass ın önündeki koruyucu şeffaf poşetler çıkartılmadığı için buhulu gibi duruyor. Ama çıkartılacak.

Üstten görünüm:

sonhali1bd.png

İçine aksesuarları konmuş hali:

Alttaki kendi yaptığım V tünek çıkartıldı kafesi biraz kastırdığı için daha da kısaltılıp farklı şekilde sabitlemeyi düşünüyorum. Ağaç dalını üstten iple tutturduk ve yandaki demire de dayandığı için oynamıyor sabit duruyor. Tavaya kuş kumu koymayı düşünüyorum. Ya da mısır granülü tamamen nasıl olur bilmiyorum. Spot led kablosuz lamba gelince de üst kısma yapıştıracağım.

sonhali2bd.png

Sizce nasıl olmuş?

Akıllı yemlik ve suluk alacağım alt kısma v tünek ve lastik kancalı saç tokası ile tutturmayı düşünüyorum. Kontraplakların beyaz kısmı içe bakacak aydınlık olsun diye arka kısmıda sprey boya ile siyaha boyamayı düşünüyorum.

Düzenli temizlemeyi düşünüyorum çünkü kafesi birazda keyfi olarak içindeki görsellikle kuşu izlemek için yaptım.

Mısır granülü ilk tercih sebebim olacak fakat;

Alttaki şekilde satılan bir kuş kafesi altı için kum var bu nasıl sizce?

1_org_zoom.jpg

Kedi kumları taban ızgaranız var ise çok sorun olmaz. Normalde kedi için kullanıldığın da 7 cm gibi bir kalınlık uygun oluyor. Fakat kafeslerde bu kadara gerek yok belki 1 cm bile etmeyecek bir düzeyde tutabilirsiniz. Taban ızgara ara mesafesini düşünün, kuşların kemirme gibi durumlarını engellemek adına. Dışkıyla temas ettiği an da o bölüm topak haline geliyor. Bakteri oluşumunu engelliyor. İçerisinde bir madde topaklanmayı yani sıvıyı emmeyi sağlıyor. Bu maddenin kuşun kazara sindirim sistemine geçmesi toksik etki yaratabilir. Yaratır diyemem çünkü bende çok kısa bir dönem kullandım yiyen olmadı.

Genellikle ''Tozsuz'' diye satarlar ama illaki döktüğünüz an bir tozun dipte durduğunu görmeniz mümkün. Toz, yüksek nem her canlının düşmanıdır.
Bunun yerine zar büyüklüğünde kesilmiş özel kafes taban malzemesi ağaç parçaları var. Örneğin; çam, karaçam, kayın gibi ağaçlardan üretiliyorlar. Daha sağlıklı olur hem de güzel oynuyorlar en azından izlersiniz.

Benim önerim ise daima kağıttan ya da kağıt havludan yana olur. Hem düzenli dışkı takibi yapılabilir(Çok çok önemli. Bir çok hastalık ilk dışkılarda belirti verir. Erken teşhis için dışkıları sürekli gözlemlemelisiniz...) hem de ucuz. Kokuda yapmaz aslında. Eğer koku yapıyorsa malzemede değil de ortamda ve dışkılarda sorun aramak daha mantıklı. Örneğin; havalandırma var mı? Havalandırma odadaki havayı boşaltabilecek kapasitede mi?(Üretim hanesi olan için söylüyorum.) Kuşlarda bakteriyel dışkılar gözlemlendi mi? Altlıklar suyla temas etti mi? Probiyotiklerim gerçekten işe yaramıyor mu? Meyve-sebze çok mu verildi? Gibi. Genelde küçük yerler havalandırma yoksa ve dışkılarda bakteriyel, mantari mayalanmalar varsa böyle koku olayı oluyor.

Sağlıcakla kalın.:)

@Taha Aktaş bilgiler için çok teşekkür ederim uzun uzun yazmışsınız.

Tabanda bir ızgara sistemi yok tava sistemi var sadece özel yaptığım için aklıma ızgara sistemi gelmedi açıkçası acemilik olabilir tabi ki. Ya da belki hazırda satılan bir ızgara sistemi bulabilirim.

Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Çam peletleri var sanırım kafes altı için onu diyorsunuz aynı zamanda.

Tabanda bir ızgara sistemi yok tava sistemi var sadece özel yaptığım için aklıma ızgara sistemi gelmedi açıkçası acemilik olabilir tabi ki. Ya da belki hazırda satılan bir ızgara sistemi bulabilirim.
Olursa iyi olur olmazsa da sıkıntı olmaz tabii ki temizliğe önem verdiğiniz sürece...
Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Çam peletleri var sanırım kafes altı için onu diyorsunuz aynı zamanda.
Aynen piyasada var şuan bir kaç tane markanın. Tercih sizin. Yukarıda da belirttiğim üzere bana kalırsa en sağlıklısı kağıt havlu...