Karadeniz Pet

Kimsesiz bir yavru, bakılmıyor ve hasta...

Reyhan91

Meraklı Üye
Merhaba, bugün ilaç almak için girdiğim eczanede böyle yavru bir kuş gördüm bir kenara atılmış ilgilenilmiyor kuyruğu ve kanatları kesilmiş uçmasın güya evcilleşsin diye yapılmadık işkence kalmamış.. Stresten tüyleri dökülüyor ve ishal.. çok korkmuş ve stresli bir halde.. eğer teşhis koyabilecek birileri varsa yavruyu kurtarma ihtimalimiz varsa ben kuşa talibim. Lütfen yardım edin, görmezden gelemedim içim parçalandı...

Ekli dosyalar

• 700AFF5B-05D3-4840-B196-4727D811BA5C.jpeg
    700AFF5B-05D3-4840-B196-4727D811BA5C.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 123
  • 1B555BDB-D76F-419F-8E07-4917A4991673.jpeg
    1B555BDB-D76F-419F-8E07-4917A4991673.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 134
  • 9625324D-B042-4EC5-91D6-8F6BEE256326.jpeg
    9625324D-B042-4EC5-91D6-8F6BEE256326.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 126
Düzeleceğine inanıyorum. Sahiplenin kuşu. Kafesi çok kirli dezenfekte edilmeli, altı değişmeli. Kuş tüye girmiş ayrıca. Güzel bir beslenme ile tüyleri parlak şekilde çıkacaktır. Siz kuşu sahiplendikten sonra tavsiyelerimizi daha fazla şekilde yazarız :)

Düzeleceğine inanıyorum. Sahiplenin kuşu. Kafesi çok kirli dezenfekte edilmeli, altı değişmeli. Kuş tüye girmiş ayrıca. Güzel bir beslenme ile tüyleri parlak şekilde çıkacaktır. Siz kuşu sahiplendikten sonra tavsiyelerimizi daha fazla şekilde yazarız :)
En kısa sürede eğer verirlerse sahipleneceğim. İkiyken üç olur arkadaş olurlar birbirlerine :) yalnız dışkısını da ekledim ama kuş çok mu hasta yani kurtarabilir miyim ?

Kanat ve kuyruk kesilmemiş tüylerin uclari küt değil. Muhabbet lerde kanat ve kuyruk dökülmesi hastalığı var ondan olmus sanirim onun dışında aşırı bakimsiz ve stres altinda belli.

Kanat ve kuyruk kesilmemiş tüylerin uclari küt değil. Muhabbet lerde kanat ve kuyruk dökülmesi hastalığı var ondan olmus sanirim onun dışında aşırı bakimsiz ve stres altinda belli.
Kesilmiş dediler demek ki onlar da tam bilmiyor.. Kurtarma şansım vardır inşallah

Dışkıları çok kötü değil. Kuş stresten tüy dökmüş fazlaca. Ama kanat tüyleri kesilmiş olabilir bence, yani kesilmiş gibi duruyor. Kuşu alabiliyorsan al. Düzenli vitamin takviyesi yapılması lazım sadece ve stresten uzak durması gerekiyor. Zaten senin kuşlarıda görünce stres falan kalmaz :) Kısa sürede toparlıyacağını düşünüyorum korkulucak bişey yok ;)

ben de güzel bir bakımla kurtulacağını düşünüyorum.

öncelikle o daracık kafesten kurtulmalı.

yumurta maması 2 günde bir verilebilir.

haftada bir filizlendirilmiş buğday verilebilir.

ilk iki sefer 2 haftada bir olmak üzere ayda 1 defa sarımsak kürü yapılabilir.

suyuna ilk 2 hafta boyunca haftada 3 gün 3 damla daha sonra haftada iki gün 2 damla elma sirkesi katılabilir.

imkanınız varsa ense damlası ile dış parazite karşı koruma sağlanabilir.

iç parazit için bilgim yok ama buradan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

aklıma gelenler yaklaşık olarak bunlar. hepsi yapılacak diye bir şey yok ama imkan dahilinde bir çoğu zor şeyler değil.
bunlara ek olarak ayda bir ev yapımı yoğurt suyu veren duydum mesela.
güvercin kumundan mineral blok yapan var.
haftada bir taze nane çok ferahlatıyor kuşları.
fesleğen tek yıllık bitki sma kuslar severek tüketiyor yazın.

aklıma gelen her şeyi yazmaya çalıştım.

Dışkıları çok kötü değil. Kuş stresten tüy dökmüş fazlaca. Ama kanat tüyleri kesilmiş olabilir bence, yani kesilmiş gibi duruyor. Kuşu alabiliyorsan al. Düzenli vitamin takviyesi yapılması lazım sadece ve stresten uzak durması gerekiyor. Zaten senin kuşlarıda görünce stres falan kalmaz :) Kısa sürede toparlıyacağını düşünüyorum korkulucak bişey yok ;)
Çoook teşekkür ederiimm :)

ben de güzel bir bakımla kurtulacağını düşünüyorum.

öncelikle o daracık kafesten kurtulmalı.

yumurta maması 2 günde bir verilebilir.

haftada bir filizlendirilmiş buğday verilebilir.

ilk iki sefer 2 haftada bir olmak üzere ayda 1 defa sarımsak kürü yapılabilir.

suyuna ilk 2 hafta boyunca haftada 3 gün 3 damla daha sonra haftada iki gün 2 damla elma sirkesi katılabilir.

imkanınız varsa ense damlası ile dış parazite karşı koruma sağlanabilir.

iç parazit için bilgim yok ama buradan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

aklıma gelenler yaklaşık olarak bunlar. hepsi yapılacak diye bir şey yok ama imkan dahilinde bir çoğu zor şeyler değil.
bunlara ek olarak ayda bir ev yapımı yoğurt suyu veren duydum mesela.
güvercin kumundan mineral blok yapan var.
haftada bir taze nane çok ferahlatıyor kuşları.
fesleğen tek yıllık bitki sma kuslar severek tüketiyor yazın.

aklıma gelen her şeyi yazmaya çalıştım.
Parazit olabilir mi? Veterinerden damlayı bulabilirim sanırım çünkü evde diğer kuşlarım var bulaşmaması lazım

Parazit olabilir mi? Veterinerden damlayı bulabilirim sanırım çünkü evde diğer kuşlarım var bulaşmaması lazım

iç ya da dış parazit tabii ki olabilir. ben sadece bakımsızlık ve ilgisizlikten öyle olduğunu düşünüyorum. ama yine de sakın o kuşu ilk 1 aya kadar kendi kuşlarınızla bir araya getirmeyin benim fikrim. ne olur ne olmaz, sizin kuşlarınıza da hastalık varsa bulaşmasını istemeyiz.
benim şaşırdığım şey o kuşun tam olarak da eczane gibi bir yerde bulması lazım şifasını. insanlar muhabbet kuşları için envai çeşit krem, serum, vitamin, merhem gibi şeyler alıyorlar. öyle bir yerde öyle bir kuş varsa ben eczaneciyi ayıplarım.

ekleme: ya yeni farkettim 3 tünek 1 salıncak var kafeste. bir iki ekleme daha yaparlarsa yer yok diye kuşu atmaları gerekecek kafesten.

Son düzenleme:
iç ya da dış parazit tabii ki olabilir. ben sadece bakımsızlık ve ilgisizlikten öyle olduğunu düşünüyorum. ama yine de sakın o kuşu ilk 1 aya kadar kendi kuşlarınızla bir araya getirmeyin benim fikrim. ne olur ne olmaz, sizin kuşlarınıza da hastalık varsa bulaşmasını istemeyiz.
benim şaşırdığım şey o kuşun tam olarak da eczane gibi bir yerde bulması lazım şifasını. insanlar muhabbet kuşları için envai çeşit krem, serum, vitamin, merhem gibi şeyler alıyorlar. öyle bir yerde öyle bir kuş varsa ben eczaneciyi ayıplarım.

ekleme: ya yeni farkettim 3 tünek 1 salıncak var kafeste. bir iki ekleme daha yaparlarsa yer yok diye kuşu atmaları gerekecek kafesten.
Eczacı küçük kızı istedi diye almış şimdi yeni bir çocuğu olmuş ve kuşu evde istemeyen hanımından dolayı alıp eczaneye atmış resmen. Kimse bakmıyor. Hayvan orda stres olmuş ve çok bakımsız. Verirlerse mecburen alıp eve getiricem, kendi kuşlarımla farklı kafeslerde tutsam yine de hastalık varsa bulaşır mı ya da odaları da ayırsam?

Eczacı küçük kızı istedi diye almış şimdi yeni bir çocuğu olmuş ve kuşu evde istemeyen hanımından dolayı alıp eczaneye atmış resmen. Kimse bakmıyor. Hayvan orda stres olmuş ve çok bakımsız. Verirlerse mecburen alıp eve getiricem, kendi kuşlarımla farklı kafeslerde tutsam yine de hastalık varsa bulaşır mı ya da odaları da ayırsam?
İlk etapta farklı kafeste dursunlar ama aynı odada durmalarında sakınca yok. İyice bakımı tamamlandıktan sonra geniş kafeste birleştirirsiniz :)

İşte en sinir olduğum şey çocuklara oyuncak diye alıyorlar bu kuşları. Yav kardeşim bunlar canlı canlı bakım ister, sevgi ister, ilgi ister çocuk oyuncağı değilki. Bir ara benim kuzenimde çocuğuna almış hesapta. Çocuğu görseniz çocuk değil canavar sanki, Kuşun ayağını kırmış topal kalmış, kuyruğunu koparmış, kuş artık çocuk yaklaşınca car car bağırıyormuş. Yav kardeşim ne bileyim hadi onlar çocuk, bu kuşları çocukların eline verenlere ne demeli.

Merhaba, bugün ilaç almak için girdiğim eczanede böyle yavru bir kuş gördüm bir kenara atılmış ilgilenilmiyor kuyruğu ve kanatları kesilmiş uçmasın güya evcilleşsin diye yapılmadık işkence kalmamış.. Stresten tüyleri dökülüyor ve ishal.. çok korkmuş ve stresli bir halde.. eğer teşhis koyabilecek birileri varsa yavruyu kurtarma ihtimalimiz varsa ben kuşa talibim. Lütfen yardım edin, görmezden gelemedim içim parçalandı...
Çok çok üzüldüm

Geri