Karadeniz Pet

Kist mi ? Yumurta mı?

Kamen

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Kafeste yuvalık takılı değil.
Kuş eş tutalı 15 gün oldu.
Bugün elle bir muayene edeyim dedim ve popo kısmında tanımlayamadığım bir şişlik ile karşılaştım.
Popo tüyleri seyrelmiş vaziyette ve şişlik hafif sert.
Yani kursak gibi kulak memesi kıvamında değil.
Dışkısı normal büyüklükte.
Kanatları ise çok düşük değil.
Çiftlestiklerini görmedim.
Fotoğraflarına bir yorum yaparsaniz sevinirm.

Ekli dosyalar

• P_20161213_222054.jpg
    P_20161213_222054.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 97
  • P_20161213_214251.jpg
    P_20161213_214251.jpg
    1,001 KB · Görüntüleme: 99
Daha önce hiç yumurtlamamamış bir kuşsa yumurta sıkışması olabilir

Daha önce hiç yumurtlamadı fakat şişliğin yer aldığı noktada ki deride bir morluk yok.
Kendi ten renginde.
Bilmem bu birşey ifade eder mi?
Ya da sıkışma varsa dışkı aralığında bir düzensizlik oluşur mu onu gözlemleyeyim.

Şayet yumurta sıkışması varsa 3-4 gün içinde kuş çok halsizlesir. Kafes tabanına iner orda öylece bekler. Dermansız kalır. Şayet kiş işe zaman içinde büyür. Yada yağlanmada olabilir. Gözlemleyin ama kursak sertliği gibiyse yağlanma olabilir

Şayet yumurta sıkışması varsa 3-4 gün içinde kuş çok halsizlesir. Kafes tabanına iner orda öylece bekler. Dermansız kalır. Şayet kiş işe zaman içinde büyür. Yada yağlanmada olabilir. Gözlemleyin ama kursak sertliği gibiyse yağlanma olabilir
kursaktan daha sert bir yapıya sahip geldi bana.
Şişlik fındık büyüklüğü kadar.
Yağlanma ile daha evvel hiç karşılaşmadım.
Teşhis edemem sanırım.
Tüm kuşlar eşit şartlarda ve aynı yemler ile besleniyor.
Bünyeden kaynaklı bir yağlanma olması mümkün müdür?

Bünyeden kaynaklanacağını düşünmüyorum. Ama haraketlerden fark eder. Yada yaşından fark eder genç kuşlarda fazla olmaz ama hareketsiz kalmışsa olabilir. Geniş bir kafes varsa oraya alın ve gözlemleyin 2-3 güne belli olur. Birkaçgün sonra yine kontrol yapın sertlik çoğalmışsa yumurta dönmesidir. Kızgınlık yumurtası olabilir. O zamanda bebe yağı yada zeytin yağı yardımıyla yumurtlamanız gerekecek. Bu konuda tecrübeniz yoksa çevrenizdeki bir üreticiden yada veterinerden destek alın derim.

Bünyeden kaynaklanacağını düşünmüyorum. Ama haraketlerden fark eder. Yada yaşından fark eder genç kuşlarda fazla olmaz ama hareketsiz kalmışsa olabilir. Geniş bir kafes varsa oraya alın ve gözlemleyin 2-3 güne belli olur. Birkaçgün sonra yine kontrol yapın sertlik çoğalmışsa yumurta dönmesidir. Kızgınlık yumurtası olabilir. O zamanda bebe yağı yada zeytin yağı yardımıyla yumurtlamanız gerekecek. Bu konuda tecrübeniz yoksa çevrenizdeki bir üreticiden yada veterinerden destek alın derim.
teşekkür ederim.

anüs kısmının kıllarını traşla ve wideo ile resimlerini paylaş öyle bakalım ezbere birşey söylemek boş her 3 sebep de olabilir

biliyorum çok soru sorar oldum fakat traşlama işlemini nasıl yapacağım?
normal keseceksiniz o kısımın tüylerini, makasla yapabilirsiniz. Tüylerden hiç birşey gözükmüyor

Benim muhabbet kuşum disi poposundaki tüylerde döküldü bide popunda dişilik olabilir ama eşi yok kuşumuz tek bana yardımcı olur musunuz uz lütfen

Kızgınlik yumurtası yapacaktır belki.
Fotoğraf paylaşmanız daha faydalı yorumlara sebeb olabilir.

Geri