Karadeniz Pet

Kızıl Darı Hk.

Sakuram

Onursal Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhabalar, herkese küçük canlarıyla birlikte yeniden iyi forumlar dilerim.

Kızıl darılar hasat edildikten sonra ne kadar süre tazeliğini koruyacaktır, en iyi muhafaza şekli nasıl olmalıdır? Bilgileri olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Hayırlı, sağlıklı canlar dilerim.

Darının bütün türleri hasat edileceği zaman iyice kurumuş olduğu için uzun süre tazeliğini korur. Bildiğim kadarıyla, kuru ortamda saklandığı sürece yıllarca bozulmaz.

Bende Süleyman Bey'in çoktan yardıma gelmesi gerekirdi, hala yorum yok diye düşünürken sizden yorum geldi :) Yoksa etiketleyecektim.

Peki yavruların yem kırmayı öğrenmesi amaçlı kullanımı dışında, dal darı ve kızıl darı arasındaki farklar için neler söyleyebilirsiniz? Kızıl darının ishalde yardımcı olduğu söyleniyor ancak bu dal darıda da mümkün değil miydi, ne dersiniz?

Nişasta miktarı yüksek olduğu için ishale iyi geliyor olabilir. Besin değerlerini tam olarak bilmiyorum ama aralarında çok büyük fark olduğunu düşünmüyorum. Yine de bi araştırmak lazım

Anladım, bakayım o zaman. Teşekür ettim.

hakkaten beyaz ve kızıl darı farkı nedir?

hakkaten beyaz ve kızıl darı farkı nedir?
Öğrenmiş bulunmaktayım, aslında biliyormuşum da çünkü daha farklı bir şeyler bekliyordum :) Fakat çok da göze batacak bir farkları yok. Sadece protein ve enerji yüklemesi kızıl darı da daha çok bulunuyor. Bu yüzden kızıl darı aslında daha güzel diyebilirim. İşlevleri aynı, pek bir farkı yok yani.

Öğrenmiş bulunmaktayım, aslında biliyormuşum da çünkü daha farklı bir şeyler bekliyordum :) Fakat çok da göze batacak bir farkları yok. Sadece protein ve enerji yüklemesi kızıl darı da daha çok bulunuyor. Bu yüzden kızıl darı aslında daha güzel diyebilirim. İşlevleri aynı, pek bir farkı yok yani.
ben de öyle hatırıyordum, kızıl darı daha bir besleyici... bakalım toplu alacak biryer buldum gibi, çok seviyorlar dal darıyı mavişlerim :)

ben de öyle hatırıyordum, kızıl darı daha bir besleyici... bakalım toplu alacak biryer buldum gibi, çok seviyorlar dal darıyı mavişlerim :)
Evet, bede artı bilmediğim bir şey mi var diye merak ettim.
Darıyı fazla vermeyin, hafta da en fazla 2 kez tavsiye ederim acizane. Fazlası yağlanmaya neden olur.

erkek kuşumun biri obez :(
Oo, bu iyi olmadı. Mümkünse kendisnini günlük sürekli salın; uçurun. Suyuna da hafta da 4 gün elma sirkesi ekleyin. Bir süre mama vermeyin, yahut verdiğiniz mamayı azaltın. Yağlı yemişlerden uzak tutun, özellikle dal darı dediklerimiz. Yulafı çok severler, yulaf verin hemde bir lif kaynağıdır.

Oo, bu iyi olmadı. Mümkünse kendisnini günlük sürekli salın; uçurun. Suyuna da hafta da 4 gün elma sirkesi ekleyin. Bir süre mama vermeyin, yahut verdiğiniz mamayı azaltın. Yağlı yemişlerden uzak tutun, özellikle dal darı dediklerimiz. Yulafı çok severler, yulaf verin hemde bir lif kaynağıdır.

çok güzel yem yiyor, engel olmak istemiyrum, bir de kafesteki dişi yumurtlayabilir, yumurta veriyorum onlara, mama vs vs.. uçamıyor ki yürüyor :D

çok güzel yem yiyor, engel olmak istemiyrum, bir de kafesteki dişi yumurtlayabilir, yumurta veriyorum onlara, mama vs vs.. uçamıyor ki yürüyor :D
Engel olmak istemiyorsunuz ama bu yumurtalarındaki doluluk oranına etki edebilir, zamanla daha da kilo alabilir ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur, kuşunuzu kaybedersiniz. Altlarındaki ymurtayı bakıcı çiftleriniz varsa oraya takviye edebilirsiniz yahut bu kuluçkadan sonra ayırıp; sağlığına kavuşturmanızda büyük yarar sağlamış olursunuz belirtmek isterim. Ancak kuluçka kuşlarımızı zaten yorar, bu süreçte zayıflayadabilir fakat ben çok düzeleceğini zannetmiyorum, ki kuluçka dönemi için de acizane bir öneri belki biliyorsunuzdur ama 3'ten fazla kuluçkaya devam etmeyin. Bu sağlıklarını tehlikeye yine atar, yumurtalar durmak bilmiyorsa da ayırıp yine dinlendirmek gerekir 1 ay kadar.

Siz böyle konuşunca Ata Demirer'in ünlü espirisi geldi aklıma.
Evde muhabbet kuşu var annem çok besledi uçmuyor yerde yürüyor. muhabbeti çok iyi haydarisi mezesi falan diyordu :D Sizin kuş baya o duruma gidiyor desenize.

Siz böyle konuşunca Ata Demirer'in ünlü espirisi geldi aklıma.
Evde muhabbet kuşu var annem çok besledi uçmuyor yerde yürüyor. muhabbeti çok iyi haydarisi mezesi falan diyordu :D Sizin kuş baya o duruma gidiyor desenize.
aynen :D çok beslemenin sonu böyle oluyormuş demek ki :)