Karadeniz Pet

Kolay yumurtlaması için tavsiyeler

picaroonbaby

Yeni Üye
Merhabalar, öncelikle forumlardan, youtube videolarından bir şeyleri araştırıp teşhis koymanın ne kadar yanlış olduğunu bugün deneyimledim. Kuşum 2-3 gündür kanatlarını düşürüyor, poposunda aşırı bi şişlik var ve mutsuz. Bu belirtilerle yaptığım tüm araştırmalar beni, lipo/kilo fazlası sonucuna çıkardı. Çözümünün ise herkes uçurmaktan geçtiğini söylüyor. Bu süreçte bol bol veteriner de araştırdım ama şansıma bulduğum veteriner nöbet iznindeymiş ve yerinde yokmuş. Ancak bugün sabah gelecekmiş. Ben de veto gelene kadar bol bol uçurdum kuşu. Yarım saatte bir spor vakti diyip uçurdum + tırmanma egzersizleri yaptırdım. Uçuşunda ve tırmanmasında hiç bir problem yoktu. Ama egzersiz bittiği anda hem nefes nefese kalıyor hem de anında uyku moduna geçiyordu. Veto bey bir türlü kliniğe gelemedi. Saat öğlen 2 oldu hala ortalıkta yok. Başka bir klinik buldum ve hemen götürdüm. Kaybettiğim vakit için de ayrıca vicdan azabı çekiyorum. Muayene + röntgen sonuçu kuşta yumurta çıktı. Tedavi olarak ise vitamin + kayganlaştırıcı içirdiler. Kafasına da bir şey yaptılar ama emin değilim. Yüreğim kaldırmadı odadan çıktım. Bir de fitil uygulaması yaptılar poposuna. Operasyon sonrası biraz hıçkırdı, baya bi acı çektiği belliydi. Bir süre acı acı mırıldandı ama bi yandan da ona iyi gelmeyecek bir şey yapmamışlardır diye düşünüyorum. Geldiğinden beri de uyuyor. Hala yumurtayı çıkartamadı. Onun rahat etmesi ve sorunsuz bir şekilde bu dönemi atlatması için sıcak/karanlık bir ortamda bekletiyorum. Bunların dışında tavsiyesi olan var mıdır ?

Kuşum 2 yaşında dişi ve eşi yok. Röntgenlerini de aşağıya bırakıyorum. Vetonun yanlış teşhisi olmuş acilen başkasına götür derseniz onu da yapmaya hazırım.

WhatsApp Image 2021-11-18 at 4.58.53 PM.jpeg

WhatsApp Image 2021-11-18 at 4.58.47 PM.jpeg

Film e bakıp bir şey söylemem ama dişi kuşlar tek başınada yumurta yapıyor kızgınlık yumurtası. Kanat düşmesi, popoda şişkinlik yumurta belirtisi. Ama kuşun uçabildiğini söyledin, Daha son raddeye gelmemiş büyük ihtimalle yani yumurta sıkışması olmamış. Veterinerin yumurtayı çıkarması gerekirdi öyle olsa. Veterinere götürmesende kuş vakti gelince
yumurtayı bırakabilirdi.

veterinere götürmesem kuşu zayıflatmak için egzersiz yaptırıyordum hala :) yani tüm gün acı çekme hali normal diyorsunuz, evham yapmaya gerek yok. ne zaman uçamayacak hale gelir o zaman veteriner müdahalesi gerekir.

veterinere götürmesem kuşu zayıflatmak için egzersiz yaptırıyordum hala :) yani tüm gün acı çekme hali normal diyorsunuz, evham yapmaya gerek yok. ne zaman uçamayacak hale gelir o zaman veteriner müdahalesi gerekir.
Veteriner müdahalesi gerekmeyebilirdi, yumurtlama dönemi biraz sıkıntılı bir süreç. Endişelenmen normal.

Kulak çubuğuna az miktarda zeytinyağı damlatıp kuşun anüs bölgesine bastırmadan hafif şekilde masaj yapınız ara ara yaparak yumurtayı rahat çıkarmasını sağlayabilirsiniz, dışkı birikmesi anüs ağzının tıkanması gibi durumlar için de etkili olacaktır. Dikkat etmeniz gereken husus masajı hafif şekilde bastırmadan yapmanız olacaktır.

Geçmiş olsun.

Geri