Karadeniz Pet

Konuşurlar mı?

--Blue Ice--

Meraklı Üye
Arkadaşlar 2 tane erkek yavru muhabbet kuşu aldım dayanamadım daha 2 gün oldu alalı.. Sizce aynı kafeste bunları eğitip,konuşturabilir miyim? Ayırmak ya da birini vermek de istemiyorum.. Bana yardımcı olursanız sevinirim..
Ölen kuşumun acısı ne yapsam hafiflemedi.. Koca 3 senemiz geçti onunla ve hala ağlıyorum bir hafta geçmesine rağmen.. İnşallah zamanla bu yavrulara alışırım..

..

Ekli dosyalar

• F16BDED3-3D7F-4C4E-ABCD-52A42FB879D2.jpeg
    F16BDED3-3D7F-4C4E-ABCD-52A42FB879D2.jpeg
    703.5 KB · Görüntüleme: 24
Kuşlarda bu taklit yani konuşma meselesi çok gariptir. Örnek olarak yaz döneminde kuşuma konuşma egitimi vermeye başladığım sıralar hava alsın dışarıyı görsün diye balkona koyuyodum kafesi. Değişik sesler çıkarıyodu. Sonra benim tekrarladigim kelimeleri değilde dışardaki sercelerin seslerini taklit ettiğini fark ettim :D bi süre kafesi dışarı cikarmayip evde ilgilendigimde unuttu o sesleri dediklerimi ogrenmeye başladı. Kuşlar sosyal hayvanlar sürekli ilgi isteyen. Konuşturma meseleside gayet basit. Soylemesini istediğiniz kelimeleri günde 5 dk 3 4 kere tekrarlayin kuşu saldiginizda uzerinize geliyosa o zaman tekrarlayin evcil kuşsa cok çabuk ogrenir. Değilse önce evcilleştirmek lazım. Şimdi bastaki olayı anlatma sebebim şu ki ; siz soylemesini istediginiz kelimeyi kuşa söyleyin başlayın eğitime ama bu kuşlar birbirlerine öttüklerinde sizin dediğiniz kelimeler değil birbirinin ötüşü daha cazip ve içgüdülerine uygun geleceğinden eğitimi zor olur. Ama imkansiz değil. Tek kuşu egitirken harcadığınız çaba x2 diyelim :)

Evcilleştirmeye acilen başlayın ama ne kadar çabuk o kadar iyi. Elinizde yem vermeye özen gösterin konuşun sürekli.

Birini hediye etseniz iyi bakacak bir arkadaş,akrabaya daha iyi olur gibi.2 kuşla çok zor olur eğitmek ve konuşturmak.birini sonradan almış olsanız olur yada ayrı kafeslerde ve ayrı odalarda tek tek ilgilenseniz sonra birleştirseniz.bu dediklerimden birini yapmanızı öneririm.ikiside çok güzel valla kimse vazgeçmek istemez ama eğitemezseniz iki kuşta yabani kalırsa sizin için üzücü olabilir.

Birini hediye etseniz iyi bakacak bir arkadaş,akrabaya daha iyi olur gibi.2 kuşla çok zor olur eğitmek ve konuşturmak.birini sonradan almış olsanız olur yada ayrı kafeslerde ve ayrı odalarda tek tek ilgilenseniz sonra birleştirseniz.bu dediklerimden birini yapmanızı öneririm.ikiside çok güzel valla kimse vazgeçmek istemez ama eğitemezseniz iki kuşta yabani kalırsa sizin için üzücü olabilir.
Ben ikinci kusumu sonradan aldım yaklaşık 9 ay sonra falan ikiis de erkek kuslarımın konusma ihtimalleri var mıdır ses kayıtları dinletsem?

Ben ikinci kusumu sonradan aldım yaklaşık 9 ay sonra falan ikiis de erkek kuslarımın konusma ihtimalleri var mıdır ses kayıtları dinletsem?
Evet var.. benim erkek kuşum 2 yaşında. Dişisi yeni öldü ve kuş 2 yaşından sonra konuşmaya başladı:)

Biri konuşuyorsa diğeri ondan konuşmayı öğrenir ama ikiside konuşmuyorsa işiniznzor

ilk kuş konuşuyorsa ikinci ondan öğreniyor.benim kuşlarımda öyle oldu.

Geri