Karadeniz Pet

Kötü kokulu etrafa yeşil iz bırakan dışkı, halsizlik, dışkının yapışması

Xartemis

Meraklı Üye
Muhabbet kuşum tüye girdi. Vitamine devam ediyorum halsizliğinin ilk nedeni o diye düşündüm fakat dışkısı sümüksü bir şeyle kaplı yeşil iz bırakıyor ve iştahı da git gide azalıyor. Dışkısı poposuna yapışıyor ve bazen ıkınarak yapıyor. Ama bazen de sadece su şeklinde yapıyor bu açık yeşil bi renkte oluyor. Normalde koku yoktu dünden beri dışkısı da kokmaya başladı. Yem yerken karın gurultusu gibi ses çıkarıyor. Kabarık duruyor, uyuyor. Kaybetmekten korkuyorum. Tüyde diye multivitamin desteğinde bulunuyorum fakat durumu kötüleşiyor gibi. Ne yapmalıyım? Fotoğraflarını ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 20191118_141428.jpg
    20191118_141428.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 499
  • 20191117_152001.jpg
    20191117_152001.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 487
  • 20191114_082155.jpg
    20191114_082155.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 458
  • 20191115_081701.jpg
    20191115_081701.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 445
Muhabbet kuşum tüye girdi. Vitamine devam ediyorum halsizliğinin ilk nedeni o diye düşündüm fakat dışkısı sümüksü bir şeyle kaplı yeşil iz bırakıyor ve iştahı da git gide azalıyor. Dışkısı poposuna yapışıyor ve bazen ıkınarak yapıyor. Ama bazen de sadece su şeklinde yapıyor bu açık yeşil bi renkte oluyor. Normalde koku yoktu dünden beri dışkısı da kokmaya başladı. Yem yerken karın gurultusu gibi ses çıkarıyor. Kabarık duruyor, uyuyor. Kaybetmekten korkuyorum. Tüyde diye multivitamin desteğinde bulunuyorum fakat durumu kötüleşiyor gibi. Ne yapmalıyım? Fotoğraflarını ekliyorum.
Ayrıca son 2 gündür arada bir kafesin dibine iniyor, kafasını sırtına çevirerek uyuyor ve çok kısa mesafeyi bile uçmakta zorlanıyor.

Ayrıca son 2 gündür arada bir kafesin dibine iniyor, kafasını sırtına çevirerek uyuyor ve çok kısa mesafeyi bile uçmakta zorlanıyor.
Hocam Kuşunuzda mantar ya da bakteriyel enfeksiyon olabilir bu gece tam dolu suluğa 3 damla elma sirkesi damlatın hocam @Hayvansever03 @umitFB bakarmısnız

Gün içinde çoğunlukla halsiz mi? Kusması var mı?
Çoğunlukla halsiz yaklaşık 1 haftadır öyle tüyde olduğu için diye düşünmüştüm. Ama kusmuyor, nefes alışverişinde de sorun yok hırıltı gelmiyor, ağzının kenarında bulaşan bir şey ya da ağız kokusu da yok. Ben yedirmeyince yeminden çok az yiyor, ben yedirince baya yem yiyor. Suyunu normal bi şekilde içiyor ama 1 hafta olmasına rağmen düzelme olmadı hiç, tüyde olsa 1 haftada yine biraz toparlanırdı diye düşündüm.

Kuşta bir kaç hastalık birden var bence. Aşağıdaki ilaçları temin ederseniz kullanım şeklini yazarım. Yada imkanınınz varsa iyi bir veterinerde dışkı tahlili yaptırın. Geçmiş olsun...

• LARGOPEN 250 mg/5 ml 80 ml toz şurup (Amoksisilin)
  • BITERAL 250 mg tablet (Ornidazol)
  • FLUCAN 150 mg 1 kapsül (Flukonazol)
  • POLİVİT vitamin şurubu
Dediğiniz ilaçlara baktım, bakteriyel enfeksiyon ve mantar için ilaçlar. Eczaneden hepsini temin edebilirim ama mesela kuşun hastalığı bunlarla ilgili değilse kuşa zararı olur mu? Veterinere ben de götürmeyi çok istiyorum fakat kuşa bakan bir tane bile veteriner yok. Hepsini tek tek aradım fakat kuşlara bakmıyoruz diyorlar. Mecburen kendim çözüm arıyorum.

Son düzenleme:
Elma sirkesini 4 gün önce vermiştim tekrar vermem sıkıntı yapmaz değil mi?
Elma sirkesi haftada 3 gün suluğa 4 damla olmak üzere verebilirsiniz şöyle yapın laboratuvar ya da veterinerde dışkı tahlili isteyin ona göre ne çıktıysa buradaki arkadaşlar ilaç önerisinde bulunurlar veterinerler hastalıktan anlamayabilirler ama en azında dışkıda mantar mı var bakteri mi parazit mi anlarlar tünekte duramayan kuş acildir bana göre bol meyve sebze yumurta beyazı ile besleyebilirsiniz yumurta sarısı çok çok az olabilir çünkü çok yağlı bir besin

Elma sirkesi haftada 3 gün suluğa 4 damla olmak üzere verebilirsiniz şöyle yapın laboratuvar ya da veterinerde dışkı tahlili isteyin ona göre ne çıktıysa buradaki arkadaşlar ilaç önerisinde bulunurlar veterinerler hastalıktan anlamayabilirler ama en azında dışkıda mantar mı var bakteri mi parazit mi anlarlar tünekte duramayan kuş acildir bana göre bol meyve sebze yumurta beyazı ile besleyebilirsiniz yumurta sarısı çok çok az olabilir çünkü çok yağlı bir besin
Evet bu fikir aklıma gelmemişti teşekkür ederim sadece dışkıyı gotürerek tahlil isteyebilirim. Bugün hemen gideceğim.

Hastalığının ilk 2 günü herhangi bir tedavi uygulayamadım. Çünkü bazen bölye modu düşük olabiliyordu öyle sandım. 3. Gün ishal olduğunu gördüm su şeklinde yapıyordu Avi-diar(resmini ekleyeceğim) verdim. Bi değişiklik olmadı aynı gün boyunca darı, kendi yemi ve çok azcık patatesle beslendi. 4.gün elma sirkesi koydum yine darı, yem ve azcık patatesle beslendi. Dışkısına tam normal denemez ama o kadar da aşırı ishali yoktu. Bu sefer güçten düşmeye başladı. Tüyde olduğu için 5.gün sabah Avisol plus multivitamin 8 saat sonra değiştirdiğimde B vitamini koydum suyuna. (Bunu o günden beri her gün tekrarlıyorum). Sirke veya Avi-diar'ı vitaminle karıştırdığımda ne olacağını bilmediğim için bunları kesmek durumunda kaldım. 6.gün ishali için yulaf yedirmem önerildi hem de B vitamini olduğu için yedirdim işe yaradı. Ishali kesildi hatta neredeyse kabız oluyordu derhal yulafı kafesinden çıkarttım. Fakat yeşil renk kaybolmuyor. Dün kafesini dezenfekte ettim tekrar. 7.gün (yani dün) yine aşırı keyifsiz geçirdi. Sürekli uyudu ama yemini yedi. 7 gündür ötmüyordu yine çok azcık da olsa vik vik dedi. Bu geceki dışkıları da bu şekilde (resim olarak ekliyorum). Dışkı tahlili yapan bir laboratuvar bulup hemen götüreceğim. Tünekte duramıyor kısmına gelirsek duruyor ama bazen akşam saat 4-5 gibi 10 15dklığına kafesin dibine iniyor. Huyu değil hiç yapmazdı. Üşüdüğünü düşünerek(çünkü o saatlere doğru güneş batmaya geçtiği için hava biraz soğuyor) kafesin yanına sıcak su koyup üstünü örtüyorum ve yukarı çıkıyor.

Ekli dosyalar

• 20191121_082125.jpg
    20191121_082125.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 442
  • 20191121_075900.jpg
    20191121_075900.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 474
Son düzenleme:
Evet bu fikir aklıma gelmemişti teşekkür ederim sadece dışkıyı gotürerek tahlil isteyebilirim. Bugün hemen gideceğim.

Hastalığının ilk 2 günü herhangi bir tedavi uygulayamadım. Çünkü bazen bölye modu düşük olabiliyordu öyle sandım. 3. Gün ishal olduğunu gördüm su şeklinde yapıyordu Avi-diar(resmini ekleyeceğim) verdim. Bi değişiklik olmadı aynı gün boyunca darı, kendi yemi ve çok azcık patatesle beslendi. 4.gün elma sirkesi koydum yine darı, yem ve azcık patatesle beslendi. Dışkısına tam normal denemez ama o kadar da aşırı ishali yoktu. Bu sefer güçten düşmeye başladı. Tüyde olduğu için 5.gün sabah Avisol plus multivitamin 8 saat sonra değiştirdiğimde B vitamini koydum suyuna. (Bunu o günden beri her gün tekrarlıyorum). Sirke veya Avi-diar'ı vitaminle karıştırdığımda ne olacağını bilmediğim için bunları kesmez durumunda kaldım. 6.gün ishali için yulaf yedirmem önerildi hem de B vitamini olduğu için yedirdim işe yaradı. Ishali kesildi hatta neredeyse kabız oluyordu derhal yulafı kafesinden çıkarttım. Fakat yeşil renk kaybolmuyor. Dün kafesini dezenfekte ettim tekrar. 7.gün (yani dün) yine aşırı keyifsiz geçirdi. Sürekli uyudu ama yemini yedi. 7 gündür ötmüyordu yine çok azcık da olsa vik vik dedi. Bu geceki dışkıları da bu şekilde (resim olarak ekliyorum). Dışkı tahlili yapan bir laboratuvar bulup hemen götüreceğim. Tünekte duramıyor kısmına gelirsek duruyor ama bazen akşam saat 4-5 gibi 10 15dklığına kafesin dibine iniyor. Huyu değil hiç yapmazdı. Üşüdüğünü düşünerek(çünkü o saatlere doğru güneş batmaya geçtiği için hava biraz soğuyor) kafesin yanına sıcak su koyup üstünü örtüyorum ve yukarı çıkıyor.
Dışkı formu normal değil zaten avidiarla geçecek birşey olduğunu zannetmiyorum etrafa bulaşmış ve düzgün kalmamış kururken dağılmış bende hastalıklardan çok anlamam ama normal değil uyuması tünekte duramaması birde hasta kuşlar sıcakta tutulmalı

Dışkı formu normal değil zaten avidiarla geçecek birşey olduğunu zannetmiyorum etrafa bulaşmış ve düzgün kalmamış kururken dağılmış bende hastalıklardan çok anlamam ama normal değil uyuması tünekte duramaması birde hasta kuşlar sıcakta tutulmalı
Evet sıcakta tutuyorum gün boyu güneşin sıcaklığıyla ısınıyor ama güneş direkt gelmiyor gölgelik yapıyorum sadece ısısını alıyor çünkü sıcak su da bir süre sonra soğuyor en kesin çözüm bunu bulabildim ama güneş giderken tekrar serinliyor. Evet normal değil ilk günden beri farkındayım ve araştırıyorum ama tüydendir dediler hep. Şimdi tahlil yapacak klinik araştırıyorum.

Yorumları okudum. Dışkı tahlili yaptırın mutlaka. Bunu herhangi bir veterinerin bile yapacağını düşünüyorum. Dışkılara elinizle temas etmeden altındaki kağıtla beraber götürün. Elma sirkesini tam dolu suluğa iki veya üç damla olarak kullanın.

Yorumları okudum. Dışkı tahlili yaptırın mutlaka. Bunu herhangi bir veterinerin bile yapacağını düşünüyorum. Dışkılara elinizle temas etmeden altındaki kağıtla beraber götürün. Elma sirkesini tam dolu suluğa iki veya üç damla olarak kullanın.
Elma sirkesinin yanında vitamin takviyesine de devam etmeli miyim? Bir de elma sirkesini kaç gün kullanayım?

Dışkı tahlili yaptırmanız imkanınız varsa en önemli şey. Bağırsak enfeksiyonları, bakteri, parazit üreyip üremediği...vb sonuçlara direkt ulaşırsınız. Üreyen bakteriye göre de ilaç kullanmak en kesin çözümü. Sizin dışkılarda pek iyi değil.

Dışkı tahlili yaptırmanız imkanınız varsa en önemli şey. Bağırsak enfeksiyonları, bakteri, parazit üreyip üremediği...vb sonuçlara direkt ulaşırsınız. Üreyen bakteriye göre de ilaç kullanmak en kesin çözümü. Sizin dışkılarda pek iyi değil.
Bugün götüreceğim dışkısını tahlile sonuçlar çıkana kadar bir şey olmaz umarım :(

Bugün götüreceğim dışkısını tahlile sonuçlar çıkana kadar bir şey olmaz umarım :(
Aç kalmamasına özen gösterin. Ümidinizi kaybetmeyin. Nefes aldığı müddet herzaman şansımız vardır.

Aç kalmamasına özen gösterin. Ümidinizi kaybetmeyin. Nefes aldığı müddet herzaman şansımız vardır.
Sabah kendi az az yedi 3 kere ama 10dan beri bir şey yemedi az önce kendim yedirdim yine biraz. Şimdi geri uyumaya devam ediyor sirkeli suyunu hazırlayıp onu içireceğim birazdan.

Geri