Karadeniz Pet

KUŞUM YEM KUSUYOR VE UYUYOR

esrahill

Meraklı Üye
Merhabalar iki tane kuşa sahibim dişi olan biraz büyük olduğu için kuşlar henüz eş değil. Bugün dişi olan kuşumu sabah 9.30 gibi dışarı çıkartmıştım sonra yem yemeleri için 2 saat sonra kafese koydum. Sonra saat 2 sularında tekrar çıkarttım ama dişi kuşumun halsiz olduğunu gördüm çıkarmadan önce yem kusuyordu sulu ve sindirilmemiş şekilde. Dışarı çıkardığım zaman kafesinin üstüne gitti ve kanatlarını açıp(sıcaktan açıyor herhalde) öylece durdu sonra erkek kuş gelip rahatsız etmeye başladı ben de geri kafese koydum. Sonra kafesin tabanında siyah bir böcek gördüm sanırsam bit ya da pire olmalı.Hemen kafesi sıcak suyla yıkadım ve kışın pet shop'dan aldığım bio nature spray'i kafese sıktım; yemlik ve suluğu çıkartarak, sonra kuşumun kafasını koruyarak uzaktan sıktım.Ve biraz önce aynı böcekten tüneğin üstünde gördüm. Kuşum hala halsiz suyuna vitamin damlattım ama ek bir şey vermem gerekiyor mu acaba? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim..

Hemen Avimec ya da Vilmectin tedarik edip kullanmanızı öneririm. Parazitler için ense derisine temas edecek şekilde bir damla olmak üzere birer hafta arayla üç defa. İki kuşa da kullanmanızı tavsiye ederim.

Hemen Avimec ya da Vilmectin tedarik edip kullanmanızı öneririm. Parazitler için ense derisine temas edecek şekilde bir damla olmak üzere birer hafta arayla üç defa. İki kuşa da kullanmanızı tavsiye ederim.
MvZV99.jpg
ER0mQB.jpg
dışkısı bu şekilde çok halsiz yem de yemiyor uyuyor sürekli parazitten mi böyle acaba

Bulabilirseniz beyaz sirke yoksa elma sirkesi bir damla ağzına damlatın. Suluğuna da birkaç damla damlatıp günde iki defa suyunu değiştirin

Bulabilirseniz beyaz sirke yoksa elma sirkesi bir damla ağzına damlatın. Suluğuna da birkaç damla damlatıp günde iki defa suyunu değiştirin
damlattık yarım saat önce ağzı kabardı ve o köpükler gözüne geldi bizde yıkadık yavaşça kafasını o gözünü biraz az açıyor sorun olur mu ?

Sıkıntı olmaz ama antibiyotik tedavisi gerekebilir. Yakınınızda deneyimli bir üretici varsa götürmenizi tavsiye ederim. Bir de kuşun yakından net fotoğraflarını da koyarsanız deneyimli arkadaşların yardımı olabilir

Baytril temin edip kullanmanız sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

Sıkıntı olmaz ama antibiyotik tedavisi gerekebilir. Yakınınızda deneyimli bir üretici varsa götürmenizi tavsiye ederim. Bir de kuşun yakından net fotoğraflarını da koyarsanız deneyimli arkadaşların yardımı olabilir
Ln6RPz.jpg
kafasını sürekli bi yerlere sürüyor galiba mukus oldu her yeri kustuğu için

Hayvan üşütmediyse kursak mantarı olmuştur. Agzı falan kokuyor mu? Agzından köpük geliyor mu? Nefes almasında sıkıntı var mı ? Yem yedikten sonra hemen kusıyor mu? Eger böyle şeyler varsa flagyl kullanmakta fayda var.Tablet ya da kapsül olarak alın. Ben tabletin 4 te birini ezip yarım bardak suda karıştırıyorum. Sırınga ile ağzına damlatıyorum. Suyunu da sirke ile sertleştirin. Tedaviyi geciktirmeyin hayvan baya hırpaşanmış. Dışkısı falan sıkıntılı baya. 5 gün sonra biraz düzelme olmazsa baska yol düşünülür. Ama üşütme olmadığından emin olun.

Hayvan üşütmediyse kursak mantarı olmuştur. Agzı falan kokuyor mu? Agzından köpük geliyor mu? Nefes almasında sıkıntı var mı ? Yem yedikten sonra hemen kusıyor mu? Eger böyle şeyler varsa flagyl kullanmakta fayda var.Tablet ya da kapsül olarak alın. Ben tabletin 4 te birini ezip yarım bardak suda karıştırıyorum. Sırınga ile ağzına damlatıyorum. Suyunu da sirke ile sertleştirin. Tedaviyi geciktirmeyin hayvan baya hırpaşanmış. Dışkısı falan sıkıntılı baya. 5 gün sonra biraz düzelme olmazsa baska yol düşünülür. Ama üşütme olmadığından emin olun.

Nefes almasında bir sıkıntı olduğunu henüz görmedim. Sadece dün bir ara kanatlarını açmış gözlerini kapatıyordu ki bu aralar ev çok sıcak olduğu için sürekli yapıyor ama bilmiyorum belki de gözümden kaçtı.. Dün burada bir kullanıcının önerisiyle ağzına sirke damlattık 1 damla o zaman ağzı köpürdü bayağı... Yem yedikten hemen sonra değil de bir 4-5 dk sonra kusuyordu dün şimdi yanında o kadar fazla durmadım ama kustuğuna şahit olmadım.. Flagyl'yi eczaneden mi temin edebilirim?

Ama şimdi yanlış tanı koyup ilaç verirsem zararı olmaz mı yanlış bir şey yapmak istemem...

Hayvanı illaki yorar ama dışkısı falan direk ishal sıvısı değil ise ben genelde kursak mantarından şüphelenirim. Çünkü muhabbet kuşlarına bu illet çak çabuk musallat oluyor. 1 kuşumu ölümden zor aldım kursak mantarıydı ama hiç bir teşhis koyamadım adam akıllı. Kusma varsa ve
Köpüklü ise mantardır

Hocam diğer konuda sizin herhalde. Bu kuşta kursak mantarı olma ihtimali yüksek. Yem yeme durumu nasıl iştahlı gibi mi çok nadir mi
Dokunuyor yeme. Mantar hastalığı olanlar gene de yem yer gün içinde üşüten hayvanlar çok çok az yer

Hayvanı illaki yorar ama dışkısı falan direk ishal sıvısı değil ise ben genelde kursak mantarından şüphelenirim. Çünkü muhabbet kuşlarına bu illet çak çabuk musallat oluyor. 1 kuşumu ölümden zor aldım kursak mantarıydı ama hiç bir teşhis koyamadım adam akıllı. Kusma varsa ve
Köpüklü ise mantardır

Hocam diğer konuda sizin herhalde. Bu kuşta kursak mantarı olma ihtimali yüksek. Yem yeme durumu nasıl iştahlı gibi mi çok nadir mi
Dokunuyor yeme. Mantar hastalığı olanlar gene de yem yer gün içinde üşüten hayvanlar çok çok az yer
Çok teşekkür ederim bıkmadan cevap veriyorsunuz bana

Daha önce kuşum hiç ishal olmadığı için bilmiyorum dışkısı puding kıvamında ve koyu yeşil, yem yemesi de iyi gibi elimden falan iştahlıca yem yiyor aynı şekilde sebze ve meyve de... o zaman ben başlayayım flagyl ilacına pirinç suyu falan da koydum ama dışkısında bir düzelme olmadı.

Hocam bu mantar hastalığı 1 haftadan önce kesilmez direk flagyl kullansanız bile. Ekstra hiç bir şey vermeyin. Suyuna sirke ağızdan ilaç ve kuru yem.Eger sindirimsel bir hastalığı varsa flagyl %90 keser. 5 gün verin flagyl sonra 3 gün vitamın verin kus dinlensin hem de hastalığın durumunu gözlemleyin . Eczanede satılıyor bu arada ilaç , antifungal bir ilaç .

Hocam bu mantar hastalığı 1 haftadan önce kesilmez direk flagyl kullansanız bile. Ekstra hiç bir şey vermeyin. Suyuna sirke ağızdan ilaç ve kuru yem.Eger sindirimsel bir hastalığı varsa flagyl %90 keser. 5 gün verin flagyl sonra 3 gün vitamın verin kus dinlensin hem de hastalığın durumunu gözlemleyin . Eczanede satılıyor bu arada ilaç , antifungal bir ilaç .
suyuna sirkeyi ne kadar koymalıyım?

Bir de flagyl yi nasıl vereceğim?

Ben direk ağızdan vermeyi yeğliyorum cunkü bu ilaçlar bekledikce etkisi azalıyor ama hayvanın durumu çok kötü değilse 1 suluğa çeyrek tablet kırıp ufalayıp karıştırabilirsiniz.Sirkeyide 2-3 damla olacak sekilde damlatın suluğa

Ben direk ağızdan vermeyi yeğliyorum cunkü bu ilaçlar bekledikce etkisi azalıyor ama hayvanın durumu çok kötü değilse 1 suluğa çeyrek tablet kırıp ufalayıp karıştırabilirsiniz.Sirkeyide 2-3 damla olacak sekilde damlatın suluğa
ağızdan ilacı verirken 3 damla damlattık sorun olmaz değil mi?

Yok hocam hepsi agzına gitmiyor zaten sağa sola sıçratıyor. Suyunu da her gün tazeleyip sirke damlatın 2-3 damla

Geri