Karadeniz Pet

Kuşçu yanlış cinsiyet mi verdi?

teleskop

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Yetişkin, çift olarak ayrılmış kuşlardan yeni 2 kuş aldım. Yalnız erkeği ve dişiyi farklı kafeslerden seçtim. Kuşu satan kişi sarı renkli olanın erkek, beyaz renklinin dişi olduğunu söyledi. Fakat benim ciddi şüphelerim var. Fotoğraflar ekte. Yorumlayabilir misiniz?

Şüphemin en büyük nedeni sarı kuş kanatlarını kabadayılar ellerini arkadan bağlar ya öyle yapıyor. Çok serbest bırakıyor. Ve kanatların bittiği yer çok şişik.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Dosya_000.jpeg
    Dosya_000.jpeg
    177.3 KB · Görüntüleme: 39
  • Dosya_001.jpeg
    Dosya_001.jpeg
    110.6 KB · Görüntüleme: 33
  • Dosya_002.jpeg
    Dosya_002.jpeg
    187.6 KB · Görüntüleme: 29
  • Dosya_003.jpeg
    Dosya_003.jpeg
    200.3 KB · Görüntüleme: 29
  • Dosya_004.jpeg
    Dosya_004.jpeg
    172 KB · Görüntüleme: 34
  • Dosya_005.jpeg
    Dosya_005.jpeg
    158.5 KB · Görüntüleme: 35
Sarı erkek beyaz dişi doğru vermiş. Sanırım patlamış mısır var sağlık açısından iyi olmaz bence vermeyin.

Kanat düşüklüğü kuşun duruş bozukluğuna sahip olmasından kaynaklı.
Sözünü ettiğiniz ve sizde şüphe uyandıran kanat düşüklüğü yumurtlama öncesi oluşan durumdur.

İlginiz için hepinize teşekkür ederim.

@cengiz Oynaması için ayağına hafifçe atmıştım. Henüz 3-4 gündür bendeler. Henüz yiyecek yedirecek kadar samimiyet kuramadık. Bilgi için teşekkür ederim.

@Kamen evet ben de acaba orada yumurta mı var diye şüphelendim. Bugün hasta olmuş galiba. Tüylerini kabartıyor ve titriyor. Bundan dolayı da yanılmış olabilirim. Erkekse problem yok. Sevindim :) Teşekkürler.

Hazır fotoğraf yüklemişken ve bilgili arkadaşlar ilgilenmişken bir sorum daha olsun.

Sıradan bir kuşçudan ikisini 150tl'ye aldım. Bu aldığım kuşların bir cinsi, özelliği falan var mıdır?

@Kamen Hayır. Sadece iki kuş. Benim de kuş olduğumu anlayıp yolmuşlar mı yoksa?

Kuşların ırkını bilmediğimden bir şey diyemeyeceğim.
Her işletmenin kendine göre sabit gideri oluyor elbet.
Kuşlar darı yerken işletme sahibide taş yiyecek değil.
Alımlı ve güzel kuşlar yalnız.
Güle güle besleyin.

Pahalı almışın biraz içine sindiyse pekte takılma. Birde sarı kusun kanatlarımı eksik banamı öyle geldi sanki kanatları kesilmiş gibi uçuş kanatları. Eğer öyleyse kanatlar çıkana kadar yuva takmayın kolay kolay çifte girmez.

Kuyruklarını alcak şekilde yandan çekilmiş resim yüklermişin daha net konuşabilmek için sarı kuş çekestovak gibi

gözlerinin resmini çekip ekleyebilirseniz net bir ırk konuunda tahmin yapabiliriz. beyaz albinoya benziyor ama gözleri kırmızı mı anlayamadım , sarı olan yerli double factor kuş.

@Kamen Sağolun. Haklısınız. Alırken biraz pahalı olduğunu hissettim. Belki biraz da pazarlık payı koymuştur. Ben de sizinle aynı şekilde düşündüğüm için pazarlık yapmadım. Sonuçta belki de yıllarca beraber yaşayacağız. Satan da memnun olsun.

@cengiz Kanatları sağlam. Tüylerini kabarttığı için öyle görünüyor olabilir. Hasta galiba. Ama iyi bakıyorum iyileşecek.

Damizliklar 70 75 kimi yerde 35 40 50 dukkandan dukkana degisir erkek disi almissiniz iki erkegi cift diye satani biliyorum guzel kuslar almissiniz bosverin insallah hayrini gorursunuz

Fotoğrafları ekledim. Beyaz rengin gözleri bazen kırmızı bazen siyah oluyor. Şimdi baktım siyahtı. Dün baktığımda böyle çürük vişne rengi gibiydi. Bu ikisi farklı cinsse birleşebilirler değil mi? Çoluk çocuk olsun istiyorum.

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    252.1 KB · Görüntüleme: 18
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    252 KB · Görüntüleme: 20
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    257.9 KB · Görüntüleme: 17
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    210.7 KB · Görüntüleme: 18
adam öyle çakalmışki lutino albino süsü vermiş eş kuş diyede takmış ismi resmen kuşun gözleri siyah güzel kuşlar albino lutino değiller yerli kuşlar umuyorumki eştirler sözünün orası doğrudur, birde eş tutması için beklemezsiniz, içinize sinsin eş tutmuş kuşlar ise 3 aşşağı 5 yukarı parayı hakeden kuşlar sayılır sarı double factor güzel kuş.

@Yavuz OYMAK

Hocam aslında bunlar eş değil. 2 sarı eşti. Fakat ben farklı farklı kafeslerden aldım. Acaba geri götürüp sarının kendi eşini mi alsam?

adam öyle çakalmışki lutino albino süsü vermiş eş kuş diyede takmış ismi resmen kuşun gözleri siyah güzel kuşlar albino lutino değiller yerli kuşlar umuyorumki eştirler sözünün orası doğrudur, birde eş tutması için beklemezsiniz, içinize sinsin eş tutmuş kuşlar ise 3 aşşağı 5 yukarı parayı hakeden kuşlar sayılır sarı double factor güzel kuş.
Albino ve lutinolarin yavruları yine sadece albino ve lutino olarak mı dünyaya gelir?

Geri