Karadeniz Pet

Kuş Hamağı Konusundaki Düşünceler

Yeşil Paytak

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Biliyorsunuz, kış kapıda. Havalar iyice soğumaya başladı hatta soğudu bile bazı şehirlerde.

Ben de kuşlarıma (az sayıda kuş besleyenler için özellikle) hem hoşlarına gidecek, kafeste keyifli vakit geçirmelerini sağlayabilecek bir oyuncak görevi görebilecek bir ürün bakarken şunu gördüm.

Kuş hamağı/ yatağı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Kullananlar memnun mu? Temizliği vs kolay mı? Kullanan var mı? Paylaşım yaparsanız sevinirim...

İnternette satılanlarda hijyen sıkıntısı var o yüzden pek kullanışlı değiller fakat evde kendiniz yapmak isterseniz, aşağıya videosunu eklediğim altı açık model gayet kullanışlı oluyor.

Kusların böyle şeylere ihtiyacı yoktur...Cereyan olmadıkca üsümeleri pek mumkun degil...

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuş hamaklarını biraz daha araştırdım, kendim hiç kullanmadım çok tatlı olabileceklerini düşündüm kafeste ama biraz yabancı kaynakları araştırınca, kuşların ölümüne en çok sebep olan kafes içi ekipmanlarından biri olduklarını okudum. Sadece temizliği vesaire değil, kuşlar kumaşı kemirdikçe ve ipleri ile oynadıkça hamağın içinde bizim fark edemeyebileceğimiz delik ve yırtıklar oluşabileceğinden, kuşların ayakları, bacakları hatta tüm vücutları da takılıp ölmelerine sebebiyet verebiliyormuş.

Normalde kuşlarım zaten salonun en rüzgar almayan köşesinde pencereden uzakta duruyorlar. Geceleri de pamuklu bir battaniye ile üstlerini örtüyorum.

İnternette oyuncaklara bakarken denk geldim lakin tatlı göründükleri kadar tehlikeliymiş de bu hamaklar...

Gerekirse her hafta söküp güzelce yıkayıp, kurulayıp, eski haline getirip kullanırdım ama bu hamakların kumaşları çok yumuşak olduğu için, kuşlar çok rahat kemirip içindeki iplikleri çıkartabiliyorlarmış...

Ben kendim yaptım ama kafese koymadım dışarda içine girip kemirip oynuyo içine girip arada uyuyo üstünde kendini temizliği bence almanıza gerek yok üşümemesi için üstünü örtmeniz yeterli

Bu şekilde satılan ürünler kuşların iyilik değil zarar getir. Kuşların doğası gereği yaşaması onların her zaman yararına olacaktır.Bazen görüyoruz kedi, köpek gibi canlılara kıyafet giydiriyorlar.Buda onun gibi bir şey.

Bu kuşları mutlu edecek bir aksesuar sadece, neden bu kadar karşı çıktığınıza anlam veremedim. Daha önce videosunu paylaştığım ürünü yapıp birkaç ay kullanmıştım kuşlarım ne ölüm tehlikesi yaşadı ne de hasta oldu, tek sorunu çabuk kirlenmesiydi o yüzden kullanmayı bıraktım.

Bu kuşları mutlu edecek bir aksesuar sadece, neden bu kadar karşı çıktığınıza anlam veremedim. Daha önce videosunu paylaştığım ürünü yapıp birkaç ay kullanmıştım kuşlarım ne ölüm tehlikesi yaşadı ne de hasta oldu, tek sorunu çabuk kirlenmesiydi o yüzden kullanmayı bıraktım.
Karşı çıkmıyoruz :) Bu tip ürünlerin kuşların doğasına aykırı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kuşları evcil hayvan olarak evlerimizde her ne kadar bakıyorsak ta onları doğasının gerektiği gibi bakmalıyız.Nasıl kuşlar için zararlı gıdalar varsa böyle oyuncak türü ürünlerde var.Kuşlara salıncak,aktivasyon alanı gibi ürünler kullanıla bilir.Bu tür ürünlerin psikolojik olarak ta faydaları vardır.

Karşı çıkmıyoruz :) Bu tip ürünlerin kuşların doğasına aykırı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kuşları evcil hayvan olarak evlerimizde her ne kadar bakıyorsak ta onları doğasının gerektiği gibi bakmalıyız.Nasıl kuşlar için zararlı gıdalar varsa böyle oyuncak türü ürünlerde var.Kuşlara salıncak,aktivasyon alanı gibi ürünler kullanıla bilir.Bu tür ürünlerin psikolojik olarak ta faydaları vardır.

Ona kalırsa kafeste yaşamaları da doğal değil :)

Her şeyi de sorun etmemek lazım bu kuşlar sonuçta doğal ortamlarından getirilen kuşlar değil, beton binalar içerisinde insana ve ortama adapte olarak çoğaltılan kuşlar.

Aslında kuşlarımıza oyuncak vermemiz lazım, çünkü oyuncaklarını fazla benimsedikleri için (eşleri zannettikleri için) psikolojileri bozuluyor ama yine de veriyoruz.

Her şeyi de sorun etmemek lazım bu kuşlar sonuçta doğal ortamlarından getirilen kuşlar değil, beton binalar içerisinde insana ve ortama adapte olarak çoğaltılan kuşlar.

Aslında kuşlarımıza oyuncak vermemiz lazım, çünkü oyuncaklarını fazla benimsedikleri için (eşleri zannettikleri için) psikolojileri bozuluyor ama yine de veriyoruz.

Aslında haklısınız. Ben hoşlarına gider, üstlerine çıkarlar, içine girip sıcacık uyurlar diye düşünmüştüm. Sonuçta ağaç kovuklarında daracık yuvaları oluyor bu canlıların. Yoksa temizliği falan benim için hiç dert değil. Gönderdiğiniz videodaki gibi yapılıp gerekirse sökülür, o kumaşlar yıkanır tekrar üstüne takılır. Ama yabancı forumlarda çok fazla kişi bu hamaklar nedeniyle kuşlarının hayatını kaybettiğini yazmış. Sırf o yüzden vazgeçtim.

Kullanılacaksa bile gözetim altında olması gerekiyor. Kafesin içinde biz evde yokken kemirip o kumaşın içindeki ipliklere dolanıp incinme ihtimalleri var.

Zaten oyuncaklar bazı takıntılı kuşlar için çok zararlı olabiliyor. Kimi kuş çok strese giriyor. Küçücük kafese bir sürü oyuncak koyuyorlar hayvanın kuyruğunu çarpmadan dönebildiği bir yer yok.

Bu tür bir hamak alınacaksa bile dediğim gibi en iyisi kafes dışında ve sahipleri olarak bizler yanlarındayken oynamaları.

Yoksa o sıcacık polar her tarafı kapalı hamağın içinde güvenle uyuyacak olması fikri ilk başta çok cazip...

Evet kafeste yaşamaları da doğal değil.Bu kuşlar ev ortamında çoğaltılmış kuşlar fakat biz onlara bir nebze de olsa doğa ortamı hazırlamalıyız.
Örnek : Plastik tünekleri ahşap tünekle değiştiriyoruz.Ahşap yuvalık kullanıyoruz.
Kuş oyuncakları bazen iyi bazende kötü sonuçlar yaratır kuşlar üzerinde.Oyuncak olmadan da kuşlar kafes aksesuarlarını benimseye biliyor.Suluğa veya yemliğe aşık olabiliyor.:D

Avustralya'daki yangınlarda 5 milyarın üzerinde canlı yanarak hayatını kaybetti.:(Bunların içinde bizim evlerimizde baktığım bir çok canlı türü var.Muhabbet kuşları,papağan türleri ve diğer türler.Ev ortamında bakarak belki de bu canlıların türünü koruyoruz.Muhabbet kuşsuz ve papağansız bir dünya düşünmek bile istemiyorum.

Aslında haklısınız. Ben hoşlarına gider, üstlerine çıkarlar, içine girip sıcacık uyurlar diye düşünmüştüm. Sonuçta ağaç kovuklarında daracık yuvaları oluyor bu canlıların. Yoksa temizliği falan benim için hiç dert değil. Gönderdiğiniz videodaki gibi yapılıp gerekirse sökülür, o kumaşlar yıkanır tekrar üstüne takılır. Ama yabancı forumlarda çok fazla kişi bu hamaklar nedeniyle kuşlarının hayatını kaybettiğini yazmış. Sırf o yüzden vazgeçtim.

Kullanılacaksa bile gözetim altında olması gerekiyor. Kafesin içinde biz evde yokken kemirip o kumaşın içindeki ipliklere dolanıp incinme ihtimalleri var.

Zaten oyuncaklar bazı takıntılı kuşlar için çok zararlı olabiliyor. Kimi kuş çok strese giriyor. Küçücük kafese bir sürü oyuncak koyuyorlar hayvanın kuyruğunu çarpmadan dönebildiği bir yer yok.

Bu tür bir hamak alınacaksa bile dediğim gibi en iyisi kafes dışında ve sahipleri olarak bizler yanlarındayken oynamaları.

Yoksa o sıcacık polar her tarafı kapalı hamağın içinde güvenle uyuyacak olması fikri ilk başta çok cazip...

Ben zaten size yapın demedim, sadece internetten alacağınız modeller yerine kendi yaptığınız bir ürünü kullanın diye bir öneri de bulundum. Ben daha önce kullandım hiçbir zararını görmedim ama illa ki kötü durumlar yaşayanlar olmuştur. Standart bir kafes içerisinde bulunabilecek bir aksesuar değil boyutu epey bir büyük oluyor. Çok gerekli mi derseniz de değil, ortam soğuk olduktan sonra hamak falan bir işe yaramaz. Bunu sadece kuşları mutlu edebilecek bir hediye olarak düşünebiliriz.

https://imgyukle.com/i/5MAath
Bunlar benim kuşuma yaptığım çadırlar hiç bir zarar da görmedim ikisini de çok sever kemirir oynar eğer ki oynaması için yapıyorsaniz bir sorun olmaz uyuma olayını zaten yapmıyolar ben bir kere uyuduğunu gördüm kusumun çoğunlukla kemirip üstünde duruyo temizliğini yapıyo tabi siz bilirsiniz.

Evet kafeste yaşamaları da doğal değil.Bu kuşlar ev ortamında çoğaltılmış kuşlar fakat biz onlara bir nebze de olsa doğa ortamı hazırlamalıyız.
Örnek : Plastik tünekleri ahşap tünekle değiştiriyoruz.Ahşap yuvalık kullanıyoruz.
Kuş oyuncakları bazen iyi bazende kötü sonuçlar yaratır kuşlar üzerinde.Oyuncak olmadan da kuşlar kafes aksesuarlarını benimseye biliyor.Suluğa veya yemliğe aşık olabiliyor.:D

Avustralya'daki yangınlarda 5 milyarın üzerinde canlı yanarak hayatını kaybetti.:(Bunların içinde bizim evlerimizde baktığım bir çok canlı türü var.Muhabbet kuşları,papağan türleri ve diğer türler.Ev ortamında bakarak belki de bu canlıların türünü koruyoruz.Muhabbet kuşsuz ve papağansız bir dünya düşünmek bile istemiyorum.

Hepimiz elimizden geldiğince doğal ortamlarındaki gibi yaşatmaya çalışıyoruz kuşlarımızı fakat bu tür aksesuarlar yaparak kuşlarımıza hediye etmemizde bir sakınca olduğunu düşünmüyorum, tabi isteyen kullansın isteyen kullanmasın ben sadece kendi deneyimimi dile getirdim.

Son söylediklerinizde haklısınız, ben sadece doğal ortamlarında olan kuşlarla bu kuşların kıyaslanmasını gereksiz buluyorum, o hayvanlar kendi doğal ortamlarında istedikleri gibi yaşayabiliyorlar her türlü ekipmana sahipler fakat evlerimizde beslediğimiz kuşlar onlar gibi değiller, yaşamlarını sürdürebilmeleri için beşeri aksesuarları kullanmaya muhtaçlar.

Ben zaten size yapın demedim, sadece internetten alacağınız modeller yerine kendi yaptığınız bir ürünü kullanın diye bir öneri de bulundum. Ben daha önce kullandım hiçbir zararını görmedim ama illa ki kötü durumlar yaşayanlar olmuştur. Standart bir kafes içerisinde bulunabilecek bir aksesuar değil boyutu epey bir büyük oluyor. Çok gerekli mi derseniz de değil, ortam soğuk olduktan sonra hamak falan bir işe yaramaz. Bunu sadece kuşları mutlu edebilecek bir hediye olarak düşünebiliriz.
Ben üzerime alınmadım. :) Ben sadece sizin için yazmıyorum.Burada bir çok arkadaş bizim yazdıklarımızı takip ediyor ve biz herkese açık önerilerimizi sunuyoruz.Herkes kararlarında ve yaptıklarında özgürdür.

Ben üzerime alınmadım. :) Ben sadece sizin için yazmıyorum.Burada bir çok arkadaş bizim yazdıklarımızı takip ediyor ve biz herkese açık önerilerimizi sunuyoruz.Herkes kararlarında ve yaptıklarında özgürdür.

Evet öyle isteyen istediğini yapabilir, yanlış anlaşılma olmasın ben o mesajı @Yeşil Paytak'a yazdım :)

Ben de sadece internette dolaşırken bir videoda bu tür bir hamağa rastladım ve ardından alışveriş sitelerinden arayarak ürünü buldum. Kullanan var mı, varsa memnun kalan var mı diye konu açmak istedim. Temizliği konusunda sıkıntı çıkabilir diye mesaj görünce de 'sleeping tents budgie' şeklinde araştırma yaptım hemen iki dakika ve orada okuduklarımı da burada paylaşıp çekincemi belirttim. Şurada bir yazı mevcut:

Kimseye karşı çıktığımı düşünmüyorum. Neyi üzerime alınmam gerektiğini de anlamış değilim. Ben zaten bana bu oyuncağı illa ki yapın dendi de demedim. Okuduğum şeyi paylaştım noktası virgülüne.
Sevimli bir oyuncağın korkutucu yanları olabileceği konusunu paylaştım sadece.