Karadeniz Pet

Kuş kumu, kalamar kemiği, mineral blok bırakmayan dişi muhabbet kuşum

sametyildiz

Meraklı Üye
Merhabalar,
Bir çift muhabbet kuşum var. Erkek iki senedir benle. Dişi kuşum bir takas sonucu hastalanmış bende geri almıştım ve kendisini kaybettim. Geçtiğimiz yaz yerine yeni yaşı yaşına boyu boyuna bir dişi aldım. Dişi son zamanda ilginç alışkanlıklar edindi. Kuş kumu koyduğum kabı sürekli boşaltıyor. Kafese daha 5 gün önce taktığım kalamar kemiğini paramparça etti. Aynı şekilde mineral bloğuda tamamen bitirdi :D. Sağlıkları gayet yerinde hiç bir problem yok tosun gibiler maşallah. Çeşitli tohumlarla yem takviyesi, kızıl sarı dal darı ve yumurta maması düzenli olarak veriyorum. Niyetim yavru almak açıkçası. Acaba bu davranış neyin göstergesidir ve nasıl kurtulabilirim :D. Şimdiden teşekkürler güzel günler :)

SM-G960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kalamar kemiği ise yumurta belirtisi olabilir

yuvalık varsa ve onunla da ilgileniyorsa yumurta hazırlığında olabilir

Yuvalık takılı değil acaba takmalı mıyım pek çiftleşme belirtisi görmedim çok yanaşmıyo dişi gibi

Kalsiyum ihtiyacından olabilir mi yumurta hazırlığına hemen kum vs ne vrsa arayışa giriyorlar

Reis benimki de çok yiyordu, birazı dökülüyodu. Kalamar keniğinin altına yan yana iki boş yemlik taktım. İçine dökülüyor ordanda yiyor boşa gitmiyor.

Masraf açısından iyi oluyor tavsiye ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kalsiyum ihtiyacından olabilir mi yumurta hazırlığına hemen kum vs ne vrsa arayışa giriyorlar
Kalsiyum için mamaya yumurta kabuğu kullanıyorum başka ne yapılabilir? 4-5 günde kalamarı toz buz etti [emoji1]

Kalsiyum için mamaya yumurta kabuğu kullanıyorum başka ne yapılabilir? 4-5 günde kalamarı toz buz etti [emoji1]

Artan dökülen veya kalamar kemiğinin artan kısımlarını havanda toz haline getirip mamaya karıştır. Yumurta kabuklarını yemeyebiliyorlar ama toz olarak karışınxa her türlü yiyorlar.

Bol çeşitli yem, çimlenmiş buğdayda verebilirsin. Mamada mısır be buğday unu karıştır. Herşeyden vitaminlenmesini sağla daha yapabileceğin birşey yok

Artan dökülen veya kalamar kemiğinin artan kısımlarını havanda toz haline getirip mamaya karıştır. Yumurta kabuklarını yemeyebiliyorlar ama toz olarak karışınxa her türlü yiyorlar.

Bol çeşitli yem, çimlenmiş buğdayda verebilirsin. Mamada mısır be buğday unu karıştır. Herşeyden vitaminlenmesini sağla daha yapabileceğin birşey yok

Teşekkürler dediklerinizi uygulayacağım [emoji1303]

Mamaya yumurta kabuğu katmayın.
Yumurta kabuğunu ayrı bir kapta verebilirsiniz.

Bunuda deneyeyim ev yapımı yoğurt suyunu sulağa katmayı da düşünüyorum kalsiyum açısından zengindir değil mi

Probiyotik açısından zengin ama asla vermeyin.

Laktoz içeriyor ve kuşların sindirim sistemi laktozu sindiremez. Süt türevleri vermeyin.

Ben grit kum kullanyorum onu yiyorlar ve güneş ışığı tabi

Laktoz içeriyor ve kuşların sindirim sistemi laktozu sindiremez. Süt türevleri vermeyin.

Genellikle probiyotik tozunu yeme katıyorum zaten kalsiyum için de dediklerinizi dikkate alıcam bakalım çözüm olacak mı

Kalamar kemiğini kuşlar sadece kalsiyum ihtiyacını karşılamak için tüketmez.Yumuşak bir yapıya sahip olduğu için sadece kemirmeyi de severler.
Kuş kumuna dikkat edin fazla tüketmesinler.

Ev yapımı yoğurtların suları bolca maya bakterisi içerir ve sindirime faydalıdır. Suluğa çok az miktarda(1/4-5) ekleyip verilebilir.
Ancak süt ürünleri verilmesi tavsiye edilmiyor. Burdaki yoğurt suyu, süt ürünü özelliği sergilemez tamamen maya içerir.

Ev yapımı yoğurtların suları bolca maya bakterisi içerir ve sindirime faydalıdır. Suluğa çok az miktarda(1/4-5) ekleyip verilebilir.
Ancak süt ürünleri verilmesi tavsiye edilmiyor. Burdaki yoğurt suyu, süt ürünü özelliği sergilemez tamamen maya içerir.

Hocam ben yoğurt üstü suyu olan o yeşil sıvıyo veriyordum önceden admin vs ciddi şekilde kullanmamamı söylediler.

Yani bende verebilirmiyim artık o ev yapımı yoğurtları yeşil suyunu

Kalamar kemiğini kuşlar sadece kalsiyum ihtiyacını karşılamak için tüketmez.Yumuşak bir yapıya sahip olduğu için sadece kemirmeyi de severler.
Kuş kumuna dikkat edin fazla tüketmesinler.
Özellikle dikkat ediyorum ve takip ettim kumu kafese döküp duruyo [emoji1] dökülen de ızgaranın altında kalıyor bende ara ara az az veriyorum artık ziyan olmasın diye

Geri