Karadeniz Pet

kuş kumu yarardan çok zarar mı?

mutluş

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar ben birkaç gündür yabancı bir kuş forumunda takılıyordum.pellet yemleri araştırmak için.orada kuşlarımın beslenme şeklini söyledim ve kafeste ayrıca mineral blok,kalamar kemiği,kuş kumu,gaga taşı olduğunu belirttim.yem markası olarak vitakraftı kullandığımı belirttim.kısaca kuşlarımın bütün beslenme programını yazdım.
grit kullandığımı öğrenince çok tepki aldım.ispinoz ve kanarya türleri için takviye gerektiğini papağan muhabbet kuşu türleri için gritin yarardan çok zarar sağlayacağını belirttiler ve bunu destekleyen makaleler paylaştılar.orada kuşlar konusunda uzmanlaşmış veterinerlerde aynı görüşteymiş anladığım kadarıyla.hatta biri muhabbet kuşu için grit kullanmak çok tarihte kalmış bir yöntem vs dedi.kuşun kumu fazla tüketmesi sonucu bağırsaklarının tıkanabileceğini söylediler.isteyenle forumun linki paylaşabilirim.avian avenue diye bir forum.şimdi benim merak ettiğim bu kuşlara kum verilecek mi verilmeyecek mi?:confused:buarada herkes pellet yem kullanıyormuş orada normal yemle karışık şekilde.iki markanın linkini paylaştım versele laganın pellet yemi iyi dediler.yabancı dili olanlar okuyabilir.bu paylaştıkları linklerden biri.
https://www.cutelittlebirdiesaviary.com/grit--should-you-offer-it-to-your-budgie.html

Son düzenleme:
Pelet yem kullanılırken kuma gerek kalmıyor. Onlar kendilerinden çok emin şekilde konuşmuşlar ama acaba kuşların dili olsa, pelet yem ve tohum arasındaki tercihleri için ne derlerdi merak ediyorum. Belki tam karşılığı olmayacak ama ben güzel yapılmış bir et yemeği yerine aynı içeriğe sahip sıkıştırılmış gıdalar yemek istemezdim. Tabi hayvanlarla kendimizi bir tutmamak lazım. Ben zaten pelet yeme kendi kuşlarımı alıştıramadım.

ama dogal ortamalrını dusunursek tohum yıyen hayvanlar bunalr hocam yanı pelet de dogasında yok

bence doğal olan her zaman sağlıklı olandır.

Pelet yem kullanılırken kuma gerek kalmıyor. Onlar kendilerinden çok emin şekilde konuşmuşlar ama acaba kuşların dili olsa, pelet yem ve tohum arasındaki tercihleri için ne derlerdi merak ediyorum. Belki tam karşılığı olmayacak ama ben güzel yapılmış bir et yemeği yerine aynı içeriğe sahip sıkıştırılmış gıdalar yemek istemezdim. Tabi hayvanlarla kendimizi bir tutmamak lazım. Ben zaten pelet yeme kendi kuşlarımı alıştıramadım.
Pellet yemde bana köpek kedi maması gibi geldi.tamamen pellet yeme geçmek mantıklı gelmiyor.yani tohum kullanıyorsak kumun sakıncası olmaz değil mi?valla kedi köpekler bile normal yaş mama yemek istiyor kuru mamadansa sanırım onlarında damak tadına pek hitap etmiyor.

bence doğal olan her zaman sağlıklı olandır.
onların dediğine göre kuşların ömrü kısalıyormuş.tohumlar yağlı olduğu için ve kuşlar doğadaki kadar uçmadığı için daha az tohum daha fazla pellet yem daha sağlıklıymış.asıl sorum kum hakkında:(

ama dogal ortamalrını dusunursek tohum yıyen hayvanlar bunalr hocam yanı pelet de dogasında yok
kuşlarda doğal ortamda yaşamadıkları için o kadar çok tohum sağlıksızmış.genel olarak muhabbet kuşlarının erken ölme sebebi yağlı tohuma bağlı diyetin sebep olduğu ciğer yağlanmasıymış.

Bu bahsedilenler aklıma kaplumbağa satarken "günde sadece bir tane yem vereceksiniz" diyen kişileri getirdi. Aç kaldıkları için büyüyemeyip hep küçük kalan kaplumbağalar. Mutlaka bir bildikleri vardır ama bence abartmışlar

Herşeyin fazlası zararlıdır bazı kuşlar gereğinden fazlasını bile tüketip içindeki yararlı bakterileri atabiliyor kum yüzünden. Ben çok verme taraftarı değilim açıkcası

Herşeyin fazlası zararlıdır bazı kuşlar gereğinden fazlasını bile tüketip içindeki yararlı bakterileri atabiliyor kum yüzünden. Ben çok verme taraftarı değilim açıkcası
ne kadar verilmeli mesela benimkilere ince uçlu bir sulukta veriyorum ben hep var.

Bu bahsedilenler aklıma kaplumbağa satarken "günde sadece bir tane yem vereceksiniz" diyen kişileri getirdi. Aç kaldıkları için büyüyemeyip hep küçük kalan kaplumbağalar. Mutlaka bir bildikleri vardır ama bence abartmışlar
balıklar içinde öyle diyorlardı ama bilmiyorum.ülkemizde adam gibi egzotik hayvandan kuştan vs anlayan veteriner pek yok.ondan bilgi alamıyoruz.

Sanırım burada herkes kumun ne ise yaradığını, kuşların bunu nasıl kullandıklarını biliyor. Eğer kuş, kumu fazla tüketiyorsa ya ihtiyacı olduğu için tüketir ya da kötü ihtimalle davranış bozukluğu vardır ki böyle bir durumda doğada olsa da fazla tüketecektir. Kuşun tüketeceği kum miktarına biz karar veremeyiz.

Sanırım burada herkes kumun ne ise yaradığını, kuşların bunu nasıl kullandıklarını biliyor. Eğer kuş, kumu fazla tüketiyorsa ya ihtiyacı olduğu için tüketir ya da kötü ihtimalle davranış bozukluğu vardır ki böyle bir durumda doğada olsa da fazla tüketecektir. Kuşun tüketeceği kum miktarına biz karar veremeyiz.
bizim bildiğimiz bu fakat makaleyi okursanız orada dediği şey hayvan kendini kötü hissetiğinde fazla fazla yerse sıkıntı çıkaracağı yarardan çok zararda bulunacağı.ben yemlik konusunda katılıyorum çünkü benim kuşlarım kum yemlikteyken gidip gelip yiyorlardı sürekli.suluğa aldıktan sonra daha az tüketmeye başladılar.

Belki doğruluk payı vardır ancak bana inandırıcı gelmedi. Kaynak gösterilen yerlerden birincisi Harrison firmasının reklamını yapmış, sonuncu ise alakasız şekilde folik asitten bahsediyor. Ortadaki kaynak ise anladığım kadarıyla bir veterinerin yazısı ve çok da mantıklı değil. Kumun sindirim kanallarını tıkamasından bahsetmiş ama bildiğim kadarıyla bu hayvanlardaki sindirim sistemi, o şekilde tıkanacak bir yapıya sahip değil. Zaten öyle olsa, kumdan önce tohumların tıkaması gerekirdi.
Birinci linkteki ticari amaç sezdiğim yazıyı (kum kullanmayın demeye getirirken, pelet yemlerden de uzak durun diyor ama Harrison firmasını hariç tutuyor) ve kaynak olarak gösterilen her iki yazının da herhangi bir bilimsel temele dayanmadığını gözönünde bulundurarak, pek de ciddiye alınmaması gerektiğini düşünüyorum.
Belki aranızda bilen vardır, Yetenekli Dr. Pol diye bir program var, bir bölümünde, sanırım Ara papağanının sahibine giritli kum önerip sürekli kafesinde bulundurulmalı diyerek veriyordu. Yanlış olsa, bu kadar ünlü bir veteriner, böyle bir tavsiye vermezdi sanırım.

Yazıyı okumadım ana ben pelet yem yediriyorum sabah akşam. Alıştırdım, seviyor, hatta sabahları özellikle vermemi bekliyor. Kendi normal yemini de yiyor gün içinde. Pelet yem tek başına verilecek birşey değil sanırım çünkü günlük tüketim limiti ağırlıklarının 10/1 kadar olmalıymış.

Kuma gelince, bizim veterinerimiz kumun zararlı olduğunu söylemişti vermiyordum bir süredir onun yerine yumurta kabuğu ezip verebilirsiniz demişlerdi kaynatıp, zarını soyup ezilecek, ben uğraşamadım geçenlerde grit kum aldım ancak kuşum yiyemedi taneleri kalın geliyor sanırım. Yumurta kabuğu iyice kaynatıp dezenfekte edip verilebilir. Yumurta kabuğu dediklerine göre gene sindirim için bir yardımcı lazım demek ki. Hoş benim yıllar yıllar önce başka bir kuşum vardı ona hiç kum vermiyordum kendisi 9 yıl yaşadı ve yaşlılıktan ölmüştü.

arkadaşlar kuş kumunu ben kaldırdım çünkü baya bir araştırma yaptım ve zararlı olduğuna karar verdim.vitakraftın içinde kristalize kum gibi birşey var ve bu çoğu iyi marka yemde varmış yurt dışında.eğer yeminizde böyle birşey yoksa bu şekilde kumu az miktarda yeme karıştırmak daha mantıklıymış.ben sizide bilgilendirmek istedim.yinede daha önce denemediğim için takdir sizin.kuşun kafesinde kalamar kemiği,mineral blok olması şartıyla kaldırabilirsiniz.eğer kafanız rahat etmiyorsa yemine biraz karıştırın derim.

Yazıyı okumadım ana ben pelet yem yediriyorum sabah akşam. Alıştırdım, seviyor, hatta sabahları özellikle vermemi bekliyor. Kendi normal yemini de yiyor gün içinde. Pelet yem tek başına verilecek birşey değil sanırım çünkü günlük tüketim limiti ağırlıklarının 10/1 kadar olmalıymış.

Kuma gelince, bizim veterinerimiz kumun zararlı olduğunu söylemişti vermiyordum bir süredir onun yerine yumurta kabuğu ezip verebilirsiniz demişlerdi kaynatıp, zarını soyup ezilecek, ben uğraşamadım geçenlerde grit kum aldım ancak kuşum yiyemedi taneleri kalın geliyor sanırım. Yumurta kabuğu iyice kaynatıp dezenfekte edip verilebilir. Yumurta kabuğu dediklerine göre gene sindirim için bir yardımcı lazım demek ki. Hoş benim yıllar yıllar önce başka bir kuşum vardı ona hiç kum vermiyordum kendisi 9 yıl yaşadı ve yaşlılıktan ölmüştü.
yumurta kabuğunun hazır satılanı var dediğiniz gibi fırınlanmış mikrop içermemesi için.facebook grubunda görmüştüm.paketli bir üründü araştırabilirsiniz.

yemine karıştırabilirsiniz az miktarda bana bunu önerdiler en son.ben eski kuşlarım kum yemiyor diye yemlerine karıştırıyordum.

Geri