Karadeniz Pet

Kuş tuvalet ve tüylerinin sebep olabileceği potansiyel hastalıklar hakkında..

Cookie

Yeni Üye
Merhaba, direkt konuya geçelim: Şu an ailemle bir çatışma içerisindeyiz. Ben kuşlarımın benim en çok vakit geçirdiğim yerde, yatak odamda kalmalarını istiyorum. Ailemse buna kesinlikle karşı. Onlara göre bu minik tatlı şeylerin o şirin tüyleri ve o minik kakaları hastalık yapıyormuş :d. Ben bunu araştırdım: Tüyleri kesinlikle bi sorun teşkil etmiyor. Hele bir de benim gibi kafesi 3 günde bir temizleyen, odayı günde 10 saat havalandıranlar için tehlike oranı şu: sıfır. Kakalarına gelecek olursak, araştırmalarımın sonucunda ulaştığım sonuç: Kuşun kakasını yemediğimiz sürece o da zararsız :D. Unutmadan söyleyeyim, bu kuşların tüyleri annemlerin söylediğinin tam aksine astıma falan sebep olmuyor ya da astımı olanlar için sorun yaratmıyor. Kanıtım var: muhabbet kuşu besleyen bir arkadaşım var ve annesi astım hastası. 8 yıldır annesi o kuşla aynı ortamda ve hastalığında kesinlikle hiçbir ilerleme olmadı. Her şey yolunda :).

O minik bebekleri çok seviyorum ve hep yanımda olsunlar istiyorum. Onları yanımda istememin bir diğer sebebi ise benim yanımda değillerken düzenlerinin altüst olması. Son 3 gündür benden ayrılar ve ne yazık ki uyku düzenleri mahvoldu. Benim yanımdayken güneş battığında mışıl mışıl uykuya dalan, güneş doğduğunda güne uyanan kuşlarım benim yanımda değillerken maalesef ailemin televizyonu dalan yüzünden gecenin 1'ine kadar abuk subuk uyuyorlar ve haliyle günün geri kalanında da tatlı tatlı oyun oynamak yerine sürekli uyuklar halde ölüp kurtulacakları günü bekliyorlar D: Ben onları diğerlerinin aksine birer oyuncak olarak görmüyorum. Hayvanlar Allah'ın bize olan emanetleri. Ben hem bundan mütevellit hem de onlara olan yoğun sevgim nedeniyle ne olursa olsun ailemi ikna edip onları yanıma alacağım ve onlara istemedikleri kadar güzel bi hayat yaşatacağım. Buna ant içtim.

Neyse işte ailemi ikna etmem için bu konuda tecrübesi olanların yardımına çok ihtiyacım var. Eğer "yıllarca kuşumla aynı odada kaldım, hiçbir hastalık vs. yaşamadım" tarzı söyleyecekleriniz varsa lütfen söyleyin. Bende o tecrübe kokulu yanıtlarınızı SS alıp aileme göstereyim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Mutlu kalın :D

Bizden daha hassas olan en ufak bir şeyde hastalanan hayvanlar nasıl bizi hasta etsin ki zaten.Sizi hasta etme ihtimalinin 0 olmasını geçtim ailenizin dediklerini mantık hatası var. Gece sizin yanınızda durmasa bile gündüz vakti hep aynı odada aynı yerdesiniz hatta kuşunuzu öpüyo bile olabilirsiniz. Hasta olucak olsanız o zaman olursunuz. Ben yıllardır kalmıyorum ama yaklaşık bir senedir her dk kuşumlayım sadece ben değil kardeşim de aynı şekilde aynı odada uyuduk hiçbir sorun olmadı. Hayvan besleyen bakan insanların bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Aileniz araştırsın bence bunu.

Kuşlarınızın herhangi bir bağırsak hastalığı yoksa hiçbir şekilde sizi hasta etmez. Bağırsak enfeksiyonlarının da size bulaşması için dışkıyla temas ettikten sonra ellerinizi yıkamamanız gerekiyor :) Minik canlardan size herhangi bir zarar gelmez yani, ailenizin korkmasına hiç gerek yok.

Bizden daha hassas olan en ufak bir şeyde hastalanan hayvanlar nasıl bizi hasta etsin ki zaten.Sizi hasta etme ihtimalinin 0 olmasını geçtim ailenizin dediklerini mantık hatası var. Gece sizin yanınızda durmasa bile gündüz vakti hep aynı odada aynı yerdesiniz hatta kuşunuzu öpüyo bile olabilirsiniz. Hasta olucak olsanız o zaman olursunuz. Ben yıllardır kalmıyorum ama yaklaşık bir senedir her dk kuşumlayım sadece ben değil kardeşim de aynı şekilde aynı odada uyuduk hiçbir sorun olmadı. Hayvan besleyen bakan insanların bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Aileniz araştırsın bence bunu.
Kuşlarınızın herhangi bir bağırsak hastalığı yoksa hiçbir şekilde sizi hasta etmez. Bağırsak enfeksiyonlarının da size bulaşması için dışkıyla temas ettikten sonra ellerinizi yıkamamanız gerekiyor :) Minik canlardan size herhangi bir zarar gelmez yani, ailenizin korkmasına hiç gerek yok.
İkinize de çok teşekkür ederim arkadaşlar sağolun desteğiniz için :)

Arkadaşlar cevabı olanlar yazarsa çok sevinirim, gerçekten ihtiyacım var.