Karadeniz Pet

Kuşlarımı hala eğitemedim

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
iki adet yavru çift muhabbet kuşum var . Dişi 3.5 4 Aylık civarı , erkek ise 3-3.5 aylık civarı. Kuşlarımın parmak eğitimi var ama gerisi yok. Dışarı saldığım an hiç bir şekilde beni dinlemiyorlar. Direk perdeye gidip kartonpiyeri ya da perdeyi kemiriyorlar , bana ilgileri hiç kalmıyor. Kafeslerini ayırmayı denedim bir de öyle eğiteyim dedim , bu sefer dişi erkeğe ulaşmak için kafasını demire sokuyor yemliğin altından girmeye çalışıyor , kısacası şimarıyor.

Ne yapmam gerekiyor artık ? , kuşlarım yaklaşık 1.5-2 aydır bende.

not : lütfen yazdığım yazıyı okumadan ezbere yorum yapmayınız.

Eğitimsiz 2 kuş olunca haliyle senle fazla ilgilenmezler. Dal darı veya marul gibi yiyecekler ile kendine alıştırmalısın. Mesela ilk iki gün elini kafese sokup besle. Sonra bi kaç gün dışarıda besle. Sonra sal kuşları ve dal darı göster mutlaka eline geleceklerdir yemek için.

Telefonla da baya ilgileniyor kuşlar. Önce korkabilirler ama. Ekranı bi nevi ayna vazifesi görüyor o yüzden kuşların ilgisini çekiyor. Hatta kuş sesi açarsan daha çok ilgileneceklerdir. Yine adım adım yapmalısın en sonunda eline geleceklerdir.

Muhtemelen 1 ay kadar falan sonra elinde bir şey yokken uzatırsan parmağını gelirler. Bu süreç sana ve ortama bağlı. İnsana hemen alışsınlar istiyoruz ama olmuyor işte. Sakın kuşları kafese geri koymak için ya da başka bir sebeple kovalama ya da avuçlama bu sürecin boşa gider.

Bir de her kuşun huyu farklıdır. 7 senelik kuşum var kendisini hiç sevdirmez ama kolumdan içeri girer boğazımdan çıkar :) 2 senelik bir kuşum var o da hiç sevdirmez kendini ama sürekli ağzımı bekler konuş diye.

Eğitimsiz 2 kuş olunca haliyle senle fazla ilgilenmezler. Dal darı veya marul gibi yiyecekler ile kendine alıştırmalısın. Mesela ilk iki gün elini kafese sokup besle. Sonra bi kaç gün dışarıda besle. Sonra sal kuşları ve dal darı göster mutlaka eline geleceklerdir yemek için.

Telefonla da baya ilgileniyor kuşlar. Önce korkabilirler ama. Ekranı bi nevi ayna vazifesi görüyor o yüzden kuşların ilgisini çekiyor. Hatta kuş sesi açarsan daha çok ilgileneceklerdir. Yine adım adım yapmalısın en sonunda eline geleceklerdir.

Muhtemelen 1 ay kadar falan sonra elinde bir şey yokken uzatırsan parmağını gelirler. Bu süreç sana ve ortama bağlı. İnsana hemen alışsınlar istiyoruz ama olmuyor işte. Sakın kuşları kafese geri koymak için ya da başka bir sebeple kovalama ya da avuçlama bu sürecin boşa gider.

Bir de her kuşun huyu farklıdır. 7 senelik kuşum var kendisini hiç sevdirmez ama kolumdan içeri girer boğazımdan çıkar :) 2 senelik bir kuşum var o da hiç sevdirmez kendini ama sürekli ağzımı bekler konuş diye.

Avucumda hem kafeste hem de kafes dışında yemek yiyorlar sorun yok , parmağımı uzattığımda da direk geliyorlar ama dışarı çıktıklarında perdeye çıkıp inmiyorlar. Benim köpeklerde ki gibi itaat eğitimi tarzında bir eğitim vermem gerekiyor , yoksa el eğitimlerini biliyorlar.

Dinlemezler tabi :) benimki tek ama bazen arkadaşımın kuşu ile buluşturuyoruz bir araya geldimi bir süre takmıyor beni ki 49 kelime öğrettim ben milka ya o kadar eğitime takmıyor evde koş derim koşar gel derim gelir ama arkadaş görünce bi saat kadar yanıma zor uğruyor

Geri