Karadeniz Pet

kuşlarımın cinsiyeti ve eşleri ayırma durumu

ysn332121

Yeni Üye
iyi günler arkadaşlar iki adet kardeş kuşum var bunların cinsiyetleri biri erkek biri dişi mi ? bir de bunlar 1 aya yakın süredir beraberler erkek çok hareketliydi çiftleşmek istiyordu ancak dişi da ufak olduğundan mıydı tam gelişemediğinden miydi bilmem ama erkekle kavga ediyordu kovuyordu ve öyle çok fazla da ötmüyordu. böyle olunca erkek kuşum da yanaşmaya çekinir oldu. yanına gelip gidip duruyor. öpüp geri kaçıyor falan. 2 haftadır dişi de hazır gibi kızıştırıcı yem de verdim bu sürede erkek dişiye yem kusmaya çalışıyor beceremeyince dişi kovuyordu bu sefer de. kafesin yanına ekmek nane falan bırakıyorum . bu sefer de dişi erkeğe yemek yedirmiyor kovuyor bundan sebep de erkek dişiye yanaşmaya korkar oldu. internetten biraz araştırdım eşleri ayırma yöntemi varmış ayrı kafeslere ve ayrı odalara koydum sizce yaptığım şey doğru mudur ne dersiniz ?

resim ekleyemedim nasıl yapılıyor yardımcı olurmusunuz

Maşallah güzel kuşlar ama ikiside 5 aylıktan küçük kuşlar. O yüzden kızıştırıcı vermek doğru değil. İkisinin de 8-9 aylık olmasını bekleyin. Erkekler daha çabuk erişkinliğe ulaşıyor o zaman zarfında erkeğin kurlarından dişi sıkıldığı için saldırganlaşabilir. Eğer öyle çok kavga etmiyorlarsa kanlı vs beraber kalsınlar birbirlerine alışırlar. Dişi baskın bi kuş anlaşılan zamanla erkeğin baskınlığını kabul etmezse o zaman ayırma yöntemini kullanırsınız.. Ama madem ayırdınız bir süre ayrı kalsınlar sonra dişiyi erkeğin olduğu kafese koyunki erkek kafesde baskınlık kurabilsin.

teşekkürler hocam 3-5 gün bekleteyim sonra alayım o zaman. Ayırdığım zamanki erkeğin sesini duymalıydın hocam çıldırdı eşim nerede diğer bağırıyordu sağa sola :)