Karadeniz Pet

Kuşlarım çiftleşmiyor? Ne yapabilirim?

Salih Akdoğan

Yeni Üye
Henüz 1 aylıkken, 8-9 ay önce aldığım muhabbet kuşumun büyüdüğünü düşündüm.Arkadaşlarım ve kuşu aldığım petshopcu kuşumun erkek olduğunu söyledi. Bende kuşumun yanına kızışmış 1.5 yaşında dişi kuş aldım. 3 gün oldu ancak halen kuşlarda en ufak bir kıpırdama yok. Gaga taşı, kalamar kemiği, vitamin vb. her şey mevcut. Yuvalık da takılı. Birbirlerine yakın durmaları için tüneklerin birini söktüm. İlk başta boş boş birbirlerine bakıyorlardı. (Kavga etmediler.) Daha sonra erkek kuşum kafesin üst köşesine gitti ve 1 gündür orada duruyor. Su içmek için geldiğinde dişiye hafiften vuruyor. Suyunu içer içmez tekrar köşeye gidiyor. Dişi ise hiçbir şey yapmıyor. Erkek vurduğunda karşılık vermiyor. (Henüz yumurta maması uygulamadım.) Neler yapmalıyım???
Not:
Kuşlar alçak bir konumda, kafes oldukça geniş, dişi daha önce 1 defa çiftleşmiş tecrübeli, erkek hiç çiftleşmedi.
Fotoğrafa gerek varsa atabilirim.

3 gun cok kisa bir zaman birbirlerine alismalari icin. Siz havuclu mama yapmaya baslayin haftada 2 kez verin. Zamanla alisicaklardir. Erkegin tecrubesizliginden dolayi ciflesmeleri biraz zaman alabilir

Daha önce 1 hafta durdurduğum ve eş olmadı diye değiştirdiğim bir dişi daha vardı, aynı şeyi yaşamak istemiyorum. Teşekkür ederim öneriniz için. Umarım dediğiniz gibi olur.

3 gün içinde çiftleşmeleri, evde bakılan kuşlarda, mucize gibi bir şeydir. Zaten ortam değişikliğine alışması bile haftalar alabilir, ki bunun haricinde yumurtlama için uygun donemdeyken aynı zamanda erkeği çiftleşmek için istekli olması, dişinin eşini beğenmesi, her ikisinin de tüy değişiminde ve tüy değişimine yakın vakitte olmaması gibi daha sayılabilecek bir çok şeyin aynı anda gerçekleşmesi gerekir. Çiftleştirmek istiyorsanız ya sabredecek, ya da daha önce yavru yapmış genç bir çift bulup onlarla ilgileneceksiniz.

3 gün içinde çiftleşmeleri, evde bakılan kuşlarda, mucize gibi bir şeydir. Zaten ortam değişikliğine alışması bile haftalar alabilir, ki bunun haricinde yumurtlama için uygun donemdeyken aynı zamanda erkeği çiftleşmek için istekli olması, dişinin eşini beğenmesi, her ikisinin de tüy değişiminde ve tüy değişimine yakın vakitte olmaması gibi daha sayılabilecek bir çok şeyin aynı anda gerçekleşmesi gerekir. Çiftleştirmek istiyorsanız ya sabredecek, ya da daha önce yavru yapmış genç bir çift bulup onlarla ilgileneceksiniz.
Teşekkür ederim.

Burdaki önerilere bi göz atın açıklama kısmında

Geri