Karadeniz Pet

Kuşlarım çiftleşti

lucymus

Meraklı Üye
Merhabalar öncelikle.
Muhabbet kuşlarıma ayırma yöntemiyle çift tutturmayı başardım. Şu an dişi olan yumurta yaptı sanırım. Poposu şişmiş durumda. Bol bol kemik kemiriyor. Yuvaya giriyor veya girişte bekliyor.
Bu süreçte durumu kolaylaştırmak için neler yapmalıyım? İlk kuluçkası olacak bu kuşumun. Mama daha önce hiç yemediler, birkaç defa yaptım ama tadına dahi bakmadılar. Mama yapınca nasıl yedirebilirim? Yemlerine mi karıştırayım? İlk yumurtlamadan ne kadar sonra içi dolu mu boş mu kontrol edebilirim? Kafes temizliği yuva temizliği nasıl yapmalıyım? Kuşa ne kadar müdahele etmeliyim veya çok mu rahat bırakmalıyım?
Bu konu hakkındaki tüm yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Hayırlısı olsun. Bu yazdıklarınla ilgili forumda sayfalarca açıklama var. Arama bölümünden istediğin konu hakkında araştırma yapabilirsin.
Ben yine de kısaca yazayım.
  1. Şimdiye kadar ne yapıyorsan aynen devam et, kuşları fazla rahatsız etme.
  2. Mama sürekli yapmaya devam et, illa merak edip tadına bakarlar. Koku arttırmak için çok az tarçın veya keçi boynuzu tozu ekleyebilirsin. Mamayı ayrı kapta vereceksin.
  3. Dişi genelde 3. yumurtadan itibaren kuluçkaya yatar. Yatmaya başladıktan 5 gün sonra yumurtaları kontrol edebilirsin.
  4. Kafes temizliğini ve yuva temizliğini haftada bir yapabilirsin. Yemleri her gün veya gün aşırı üflersin. Suyunu da aynı şekilde tazelersin.

Hayırlısı olsun. Bu yazdıklarınla ilgili forumda sayfalarca açıklama var. Arama bölümünden istediğin konu hakkında araştırma yapabilirsin.
Ben yine de kısaca yazayım.
  1. Şimdiye kadar ne yapıyorsan aynen devam et, kuşları fazla rahatsız etme.
  2. Mama sürekli yapmaya devam et, illa merak edip tadına bakarlar. Koku arttırmak için çok az tarçın veya keçi boynuzu tozu ekleyebilirsin. Mamayı ayrı kapta vereceksin.
  3. Dişi genelde 3. yumurtadan itibaren kuluçkaya yatar. Yatmaya başladıktan 5 gün sonra yumurtaları kontrol edebilirsin.
  4. Kafes temizliğini ve yuva temizliğini haftada bir yapabilirsin. Yemleri her gün veya gün aşırı üflersin. Suyunu da aynı şekilde tazelersin.
Teşekkür ediyorum

Geri