Karadeniz Pet

Kuşlarım ölecek mi sizce? Bi bakar mısınız?

YASEMİN SNLL

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Bu soruyu sormak için üye oldum ilgilenirseniz memnun olurum. Yeşil olan kuşumda bir kaç gündür sıkıntı var. Tüylerini kafasının arasına sokuyor fazla hareket etmiyor ve soluk alıp verırken gaga altında hafif sisip inme oluyordu. Veterinere goturdum solunum yollarında sıkıntı oldugunu soyledi ve bana ilaç verdi 5 gun boyunca suyuna damlatılacak dun basladım damlatmaya. Ama kusum hala diplerde geziyor ve diğer mavi kuşumda onunla birlikte aşağı inmeye basladı. Sizce rahatsızlık diğer kuşuma da mı geçti ne kadar zamanda ilaç etkisini gösterir ? Ölmelerini hiç istemiyorum. Lütfen görüşlerizi belirtin ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
resimler yüklenmemiş ben tekrar yükledim , bu kuşlar acil müdahale etmen gerek yoksa 2 güne ....

Ne yaptınız Ceyran da mı kaldılar

Hayır cereyanda bırakmadım kafeslerini çevreleyen örtüleri de var. Kombimiz sürekli de yanıyor. Aniden böyle oldular :(

O zaman yedıklerı bırseyden etkılenmıs olabılırler

Önce yeşil kuşumda belirtiler oluştu hareketleri yavaşladı kafasını tüylerine sokuşturdu pek tepki vermemeye başladı. Şimdi diplerde geziyor diğeride onun yanında ara bir onu kaşıyor ilgileniyor ama sanki rahatsızlık onada geçmiş gibi duruyor. Ne yapmalıyım yemlerini koydum oda sıcaklıgıda gayet iyi. üzülüyorum ölmemeleri istiyorum. Tekrar mi veterinere götürmeliyim ?

Veterınere götürdünüz mu?dıskılarda bır sorun yok Sankı

Evet veterinere götürdüm muayane ettikten sonra ince bi sırıngaya çekilmiş ilaç verdi suyuna hergun damlatılması gerektıgını soyledı dun basladım suan suları ilaçlı. Antibiyotik oldugunu soyledi hatta diğer kuşta içebilir sorun olmaz dedi. Şuan ikiside dipte.

Kuslari ayri ayri kafeslerde ve temiz bir kafesde tedavi uygulaayin. Kafes tellerinin boylarini kemirerek zehirlenmis olabilirler bayat yem verilmis olabilir cereyanda kalmis olabilirler si farkinda olmadan oda sicakligini yuksek tutun hastaykene isilarini koruyamazlar gun icinde yem yediler mi yemedilerse siz takviye vermelisiniz bitkin düşmüş gibiler

Gün içinde yem yediler ikiside yukarı çıktı güzelce yedi fakat yedikten sonra yine aşağıya inip birbirlerine sokuluyorlar oda sıcaklıgımız da gayet iyi. Şuan elimde başka kafes yok nasıl ayırıp tedavi uygulayabilirim? Ek olarak besin vermemi önerir misiniz meyve falan? Yemlerinin bayat oldugunu dusunmuyorum. Güvenilir yerden alıyorum. Ama belkı kafes boyaları da zehırlemıs olabılır cunku kemırıyorlardı.

Gün içinde yem yediler ikiside yukarı çıktı güzelce yedi fakat yedikten sonra yine aşağıya inip birbirlerine sokuluyorlar oda sıcaklıgımız da gayet iyi. Şuan elimde başka kafes yok nasıl ayırıp tedavi uygulayabilirim? Ek olarak besin vermemi önerir misiniz meyve falan? Yemlerinin bayat oldugunu dusunmuyorum. Güvenilir yerden alıyorum. Ama belkı kafes boyaları da zehırlemıs olabılır cunku kemırıyorlardı.

Ozaman ayrimauin kuslari ama sanki bana boyadan kaynakli gibi feldi imkaniniz varsa kafesi degistirin birbirlerine sokuluyorlarsa uşüyorlar demektir

Ozaman ayrimauin kuslari ama sanki bana boyadan kaynakli gibi feldi imkaniniz varsa kafesi degistirin birbirlerine sokuluyorlarsa uşüyorlar demektir

Anladım. Sıcaklıgı biraz daha yükselttim. Fakat özelikle yeşil olan kuşum kafasını tüylerinin içine gömüyor gözlerini kapıyor uyur gibi. Neden olabilir :(:(

Şimdi şu bir gerçek ki sağlıklı bir kusta da bu tür durumlar gözlenir.Hatta sık sık gözlenir.Eğer herhangi bir ot yedirmişseniz,suluktaki vitamini günlük değişmediyseniz,kafeste kum,kalamar kemiği ve mineral blok olmadığından kafes boyasını yuttuysa (pek kolay bir şey değil),tabanda mürekkepli kağıt ya da gazete varsa ,cereyanda durmuşsa,strese sokmuşsanız,yemleri bayatsa bu halsizlik gerçekleşmiş olabilir.Ki bunun dışında tüye girmiş olabilir ancak ben bu fotoğraftan pek bir yorum yapamayacağım.Eğer bugüne kadar böyle değiller de şu sıralar böyleyse bir sıkıntı olma ihtimali çok yüksek.Onun dışında merak ettiğim şey kuşların yaşı ?

kafes altlığı olarak boyasız malzemeleri tercih etsen daha iyi olur peçete gibi. ayrıca kafesın boylaı kafesın kusların belliki kemirmiş kafeste boya kalmamış çok zararlı bu kuşlar için kuşlarının bu sebepten hastalanmış olabilir

Geri