Karadeniz Pet

Kuşlarım Eş oldularmı ?

Metehan08626

Yeni Üye
Merhabalar öncellikle, iki adet muhabbet kuşum var. 2,5-3 aylıkken sahiplendim. 2,5-3 aydırda ben bakıyorum. Yani şuan 6 aylık diyebiliriz. Sorum şu olacak sizlere; kuşlarım birbirlerine yem kusuyorlar, genelde aynı tünekte duruyorlar hatta erkek dişiyi kaşıyor ara sıra buna ek olaraktan dişinin kuyrugunuda çekiyor.(sanırım çiftleşme isteği). Ama önlerine mama koyduğumda dişi erkek olan yaklaşınca gagasıyla vuruyor, veya bazen yem kusmak isteyince tabi erkek kaçıyor veya normal tünekte dururken bile gaga attığı oluyor. Bu zamana kadar herhangi biri yaralanmadı. Zaten genelde dişi huysuzluk ediyor erkek olana karşı. Anlaşma yönlerine bakarsam %50-%50 bunun sebebi erkek olanın dişiyle çiftleşme isteği olup dişinin buna karşı tepkisi olabilir mi ?

anlaşmaları için tek tünek koyun %100 eş tutar

anlaşmaları için tek tünek koyun %100 eş tutar
Aslında anlaşıyorlar sadece erkek kur yapınca dişi vuruyor gagasıyla onun dışında birbirini kaşıyıp yem kusuyorlar bu arada dişi yuvaya girip mısır koçanlarını düzenliyor bir kısmını dışarı atıyor.

tm dediğimi yaptın yumurtamaması verin tek tünek koyun %100 eş tutar garanti veriyorum

Dişi kuşu kızıştırın

Yuvaya girip mısır koçanlarını düzeltmesi kızıştığının göstergesi değil mi ? Anlayamadım açıklarsanız memnun olurum.
Dişi kuş kızışsa çiftleşme olur zaten sizin dediğinize göre erkek kızışmış. Dişiyi kızıştırmak için yumurta maması verebilirsiniz

Nijer tohumuda verebilirsiniz

Tamamdır o halde. Yuvaya sık sık giriyorlar ama tahminen ne kadar sürüyor bu süreç

Sanmıyorum. Yavruyken belli beraberler daha önceden kavga olmuyordu. Sadece şu sıralar didişiyorlar ufaktan onunda dişi hazır olmadığı için erkek olanın baskına karşı verilen tepki olarak düşünüyorum. Eğer beğenmemiş olsa ağzına yem kusturmaz kendini kaşıtmaz diye düşünüyorum.

Merhabalar öncellikle, iki adet muhabbet kuşum var. 2,5-3 aylıkken sahiplendim. 2,5-3 aydırda ben bakıyorum. Yani şuan 6 aylık diyebiliriz. Sorum şu olacak sizlere; kuşlarım birbirlerine yem kusuyorlar, genelde aynı tünekte duruyorlar hatta erkek dişiyi kaşıyor ara sıra buna ek olaraktan dişinin kuyrugunuda çekiyor.(sanırım çiftleşme isteği). Ama önlerine mama koyduğumda dişi erkek olan yaklaşınca gagasıyla vuruyor, veya bazen yem kusmak isteyince tabi erkek kaçıyor veya normal tünekte dururken bile gaga attığı oluyor. Bu zamana kadar herhangi biri yaralanmadı. Zaten genelde dişi huysuzluk ediyor erkek olana karşı. Anlaşma yönlerine bakarsam %50-%50 bunun sebebi erkek olanın dişiyle çiftleşme isteği olup dişinin buna karşı tepkisi olabilir mi ?
Aynı olay benim kuşlarım da da var çok iyi anlaşıyorlar ama dişi çiftleşmeye gelince erkeği gagalıyor

Aynı olay benim kuşlarım da da var çok iyi anlaşıyorlar ama dişi çiftleşmeye gelince erkeği gagalıyor
Aradan 10 gün geçmiş ben konuyu açalı, Kuşlarım eskisine göre daha az didişiyor anlaşma yüzdesi gözlemlerim doğrultusunda %50-%50 den %80-%20 gibi zaman tanımak doğrusu.

Aradan 10 gün geçmiş ben konuyu açalı, Kuşlarım eskisine göre daha az didişiyor anlaşma yüzdesi gözlemlerim doğrultusunda %50-%50 den %80-%20 gibi zaman tanımak doğrusu.
Çiftleştiler mi peki bide yumurta için nasıl mama yapabilrim evde ne vermeliyim

Çiftleştiler mi peki bide yumurta için nasıl mama yapabilrim evde ne vermeliyim
Çiftleşme olmadı daha şimdilik sadece yuvaya girip düzenlemeler yapıyorlar. Mama yapımına gelirsekte;
1.yumurtayı haşlayın ve yarısını alın, kabuğuyla birlikte blendera atın.
2.havucu serçe parmağın yarısı kadar alın blendera atın.
3.bebe büskivisinden miktarı isteğe bağlı 1-1,5 arası konulabilir.
4.hepsini blendera koyduktan sonra yemleri(tohumları) gibi küçük tanecik olana kadar blenderdan geçirin ve mama hazır..
Not: eğer kuşunuz ilk defa yiyecekse çekimser olabilir. Bunun için yapılacak ise şudur;
Mama verilmeden 3-4 saat önce kafesten yem kabı çıkartılır. Çıkarttıktan 3-4 saat sonra mama kafese koyulup üstünede az miktarda yemlerinden(tohumlarından) serpiştirilir.
Acıkan kuşlar mamanın üstüne serpiştirdiğiniz yemleri yemek için geldiklerinde yedikçe mamanında tadına bakacaklardır. Bu aşamadan sonra işiniz kolay. Mamanın tadına bakan kuş zaten %99 ihtimal çok sevecek ve bidahaki sefere çekimser davranmadan iştahla yiyecektir. Dikkat edilmesi gereken husus ise şudur. Mama kafeste maksimum 7-8 saat durmalıdır. 7-8 saati geçen mamalar bozulup, kuşunuzu hasta edebilir.

Çiftleşme olmadı daha şimdilik sadece yuvaya girip düzenlemeler yapıyorlar. Mama yapımına gelirsekte;
1.yumurtayı haşlayın ve yarısını alın, kabuğuyla birlikte blendera atın.
2.havucu serçe parmağın yarısı kadar alın blendera atın.
3.bebe büskivisinden miktarı isteğe bağlı 1-1,5 arası konulabilir.
4.hepsini blendera koyduktan sonra yemleri(tohumları) gibi küçük tanecik olana kadar blenderdan geçirin ve mama hazır..
Not: eğer kuşunuz ilk defa yiyecekse çekimser olabilir. Bunun için yapılacak ise şudur;
Mama verilmeden 3-4 saat önce kafesten yem kabı çıkartılır. Çıkarttıktan 3-4 saat sonra mama kafese koyulup üstünede az miktarda yemlerinden(tohumlarından) serpiştirilir.
Acıkan kuşlar mamanın üstüne serpiştirdiğiniz yemleri yemek için geldiklerinde yedikçe mamanında tadına bakacaklardır. Bu aşamadan sonra işiniz kolay. Mamanın tadına bakan kuş zaten %99 ihtimal çok sevecek ve bidahaki sefere çekimser davranmadan iştahla yiyecektir. Dikkat edilmesi gereken husus ise şudur. Mama kafeste maksimum 7-8 saat durmalıdır. 7-8 saati geçen mamalar bozulup, kuşunuzu hasta edebilir.
Yuvaya bişey koymak lazım mı talaş fln ben koymadım bana koyman gerek yok yuvarlak yeri kemirip kendileri yapar onu dediler

Yuvaya bişey koymak lazım mı talaş fln ben koymadım bana koyman gerek yok yuvarlak yeri kemirip kendileri yapar onu dediler
Koyarsan şu açıdan daha iyi olur, yavrular çıktıktan sonra yuvalığa bir süre elini süremeyebilirsin. Bu sürede yavrular yuvalığa pisleyecekler sürekli olaraktan. eğer sen pisliklerini emecek bir yuva malzemesi koyarsan yuvadaki her kuş için sağlık açısından çok daha iyi olur. Öbür tarafa bakarsak yani sana denilen kısmı; evet. kuşlar kendi kanat tüylerinden bile yuva yaparlar isterlerse ancak buldukları yuva malzemeleri pisliklerini emebilecek mi ? işte mesele bu birçok insan benim gibi şansa bırakmayıp mısır koçanı, hamster talaşı gibi pisliklerini emecek malzemeler kullanıyorlar. Tercih senin..