Karadeniz Pet

Kuşlarım nasıl bana alışır?

yenieleman

Yeni Üye
Yeni takım muhabbet kuşu aldim fakat benden cok ürküyorlar kafese yaklaşınca hemen yuvalarına giriyorlar alışmaları için ne yapmalıyım? En azından kafese müdahale edince yuvalarına kacmasalar kâfi.

Bunun için zaman lazım benim kuşum 3 hafta sonra kafesine yaklastirdi yaklaşık 6 ay sonra da parmağıma omuzuma geldi tabi kuştan kuşa da değişir bu size güvenmesi için onunla konuşun arada parmağınızı uzatın kafese gelmezse zorlamayın ara ara tekrar deneyin elbet size alışır ama zaman lazım dediğim gibi

Kuşa yavaş yavaş yaklaşın, eğitmek istiyorsanız en doğrusu yavru almak. Kendi kuşum dişi olduğu halde evcil bir kuş, omzuma konar, yediğim yemeği yer, içtiğim bardaktan su içer. Kendisini 2-3 hafta içinde alıştırdım, bana tamamen alışması 2 ay sürdü.

Kuştan kuşa süreler değişiyor. Emin olun söylenen herşeyi yapın ama tarih konusunda kimse net bişey diyemez. Ben aldığımda kuşum yaklaşık 1,5 - 2 aylık yavruydu. İlk zamanlar dediğiniz gibi hiç parmağıma dahi gelmiyor kafesin içinde kaçıyordu etrafa. Elimi her akşam işten geldiğimde kafesin üstünde 5-10 dk tutardım elime ilk alışsın benden ona zarar gelmeyeceğini anlasın diye. Sonra elimi kafese yaklaştırırdım parmağıma gelirdi. Bunu 2 aya yakın yaptım. Çok ürkekti aslında direk yetiştiricisinden almıştım. Bir elin beş parmağı birbirine uymuyor işte. En uysalı dedik aldık. Isırma türü davranışlar hiç sergilemiyordu fakat korku hat safadaydı. Kafeste sürekli oynadım parmağımda iken elimden yem yemesi için alıştırdım. Ona bakarak konuştum. Zamanla o da tepki olarak her uçması için saldığımda omuzuma gelmeye başladı. Tamamen korkması geçtimi hayır omuzumda olmasına rağmen bazen korkup kafesine kaçabiliyor. Sakin olduğu akşam saatlerinde kafasını ve kulak hizasını parmağınızla okşamaya çalışın. Size daha çok alışacaktır. Bunu yaparken ısırmaya çalışabilir kaça bilir siz de ısırlamaktan korkmayın tekrar tekrar devam edin. O size gelecektir. Ani bir tepkinizde o da irkilecek süreciniz uzayacaktır. Kafese kesinlikle ayna koymayın. 1-2 oyuncak dışında oyuncak almayın. Zil türü şeylere bayılırlar. Siz yokken onlarla oyalanırlar. Elinizle meyve sebze yedirmeye alıştırın çok sevecekler. Elinizden hemen yemiyorsa o yiyeceği keşfedip tadını anlayana kadar kafesine asıp ilgilisini çekene kadar bekleyin. O gidip yiyecektir.

Geri