Karadeniz Pet

Kuşlarıma yuvalık alıcam fakat neler yapılması gerekiyor nasıl bir süreç bekliyor bilmiyorum?

Salihh

Meraklı Üye
Yuvalık alıcağım fakat neler yapılması gerekiyor? Kafese malzeme lazımmı ? Yumurta öncesi ve sonrası neler yapılmalı ? Ortamları nasıl olmalı ? Sakin diyorlar ama aldığımızdan beri oturma odasındaydı ancak kardeşim olduğu için ses çıkıyor yan odaya alsam bir sıkıntı olurmu? Ayrıca sultan papağanı aldım kafesleri ayrı.muhabbet kuşlarını etkiler mi ?Hemen cevap verirseniz sevinirim :)

Sakin bir yere alin
Mama verin
Gerekli kafes esyalarini alin(gagatasi ve kalamar vs.)

Sakin bir yere alin
Mama verin
Gerekli kafes esyalarini alin(gagatasi ve kalamar vs.)
Sultan papağanı da var ama uhabbet kuşlarını yan odaya alıp sultanı içerde bıraksam olurmu? Ayrıca mamayı yumurtlamadan öncemi yoksa yumurtladıkan sonra mı vericez ?

Suan ben de o surecteyim. Mama tarifi verebilirim. Mamayi ayri bi yemlige koyup her 3 saatte bir tazelemeniz ve gunluk hazirlamaniz lazim. Yumurtlamadan once kulucka doneminde ve yavrular buyuyene kadar devam edilmesi lazim. Yuvalik eski tip kucuk olmasin daha genis olanlari var onlardan alin. Icerde rahat hareket edebilsinler.

Benim kullandigim mama tarifi. yarim havuc.( yumurtlayinca katmicam havucu kizistirmak icin) iyice yikanip haslanmis 1 yumurta sarisi ve az beyazi. Galeta unu. Irmik. 2 adet bebek biskuvisi ve haslanan yumurtanin kabugunu havanda dovup icine katiyorum. Gayet guzel yiyorlar. Kuru malzemeleri kucuk saklama kabina harmanladim dolapta sakliyorum yumurta ve havucu gunluk hazirliyorum

3. Cevap ama kusura bakmayin :) haftada 3 yada 4 kez veriyorum ben mamayi tabi yavrular cikinca havuc haric mamayi her gun yapmam gerekicek ki bebisler saglikli buyusun annesi de fazla yorulmasin. Onun disinda kalamar kemigi kum gaga tasi eksik olmaz kafesten. En yakin zamanda da akilli yemlik alicam ki size de oneririm. surekli yemi uflemek icin rahatsizlik vermeyeyim.

3. Cevap ama kusura bakmayin :) haftada 3 yada 4 kez veriyorum ben mamayi tabi yavrular cikinca havuc haric mamayi her gun yapmam gerekicek ki bebisler saglikli buyusun annesi de fazla yorulmasin. Onun disinda kalamar kemigi kum gaga tasi eksik olmaz kafesten. En yakin zamanda da akilli yemlik alicam ki size de oneririm. surekli yemi uflemek icin rahatsizlik vermeyeyim.
Kum kuş kumumu ayrıca kalamar kemiğini nerden bulabilirim ? Ayrıca verdiğiniz tarif için teşekkür ederim haftada 3-4 kez mi yapılacak? Doğumdan sonrada hergün mü? :)

Benim kullandigim mama tarifi. yarim havuc.( yumurtlayinca katmicam havucu kizistirmak icin) iyice yikanip haslanmis 1 yumurta sarisi ve az beyazi. Galeta unu. Irmik. 2 adet bebek biskuvisi ve haslanan yumurtanin kabugunu havanda dovup icine katiyorum. Gayet guzel yiyorlar. Kuru malzemeleri kucuk saklama kabina harmanladim dolapta sakliyorum yumurta ve havucu gunluk hazirliyorum
Yine cevap yazdım kusura bakmayın ama beyazı 4te 1 uygunmudur ? İrmik ne kadar? Galeta unu ne miktarda ? Yumurtanın kabuğunun da hepsi mi ?

Kuscuda kus kumu kalamar kemigi diye isteyin verirler. Mama suan icin haftada 3 4 gun yani 1 yada 2 ser gun arayla verebilirsin. Yumurta kabugunun hepsini kullanabilirsin. Goz karari katiyorum ben irmigi galeta ununu ama 1er tatli kasigindan biraz az katiyorum diyebilirim. Yumurta beyazininda 4 de 1 i uygun bence. Sarisini iyice ezip beyazini sarimsak rendesiyle rendeliyorum. Havucu sadece yumurta gelene kadar katicam. Yumurtlayinca havuc kullanmicam. Suan katicaksin yani onu da kucuk sarimsak rendesiyle rendele derim. Ayriyeten mama verdigim gunler normal su vermedigim gunler suyuna vitamin ekliyorum.

Ve suan cok mutluyum her gun yumurtasi olduguna dair daha cok isaret var kusumda. Saglikli sekilde yumurtlayip saglikli yavrular aliriz insallah

Bu arada elbet eksigim vardir. O konuda da bilen kisiler de eksigimi tamamlarsa hem ben hem arkadas ogrenmis oluruz

Kum kuş kumumu ayrıca kalamar kemiğini nerden bulabilirim ? Ayrıca verdiğiniz tarif için teşekkür ederim haftada 3-4 kez mi yapılacak? Doğumdan sonrada hergün mü? :)
Yunurta oncesi bir gun ara ile
ilk yunurta gelince haftada 1
2. 3. Yavru cikinca her gun buyuyene kadar

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]