Karadeniz Pet

Kuşlarımdaki terslik

Hobi Papağan Expert

Meraklı Üye
Öncelikle merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım yıllardır bu işi yapmaktayım ama son zamanlarda daha çok papağan üretimi yapıyorum muhabbet kuşunu bırakmıştım geçen ay bir petshopa girdim kafeslerde kuşlara bakarken gözüme iki kuş takıldı aralarında parlıyorlardı sağlıklı ve canlı duruyorlardı bunları alıp çift yapayım diye düşündüm ve aldım kuşlar yetişkin bu arada ama ben diğer kuşlardan dolayı pek bakamadım sadece yemi maması suyu temizliği gibi klasik işlemleri yapıp hal ve hareketlerini izlemeye vakit bulamamıştım zaten acelem yoktu malum kış aylarındayız şimdi asıl soruna gelirsek yaklaşık bir haftadır kuşları izliyorum ikiside kızışıktı zaten ama dişinin ceresi açık kahverengi diğerleri gibi öyle koyu değil ve biraz izlediğimde farkettim ki erkek gibi hareketler sergiliyor erkeğe yem kusuyor bazen kafasını aşağı yukarı yapıp kafasını erkek gibi olmasada biraz kabartıp kur yapıyor erkekte aynını ona yapıyor
Daha önce böyle bir durumla karşılaşan varmı erkek gibi davranan dişi olabilir mi?
Son bir soru olaraktan erkek olan çok yem yiyor nerdeyse vaktini yemlikte geçiriyor sonrasındaysa o yemleri öğütmeye çalışıyor gibi kafası titriyor boynunu değişik hallere sokuyor halinden belli öğütmeye çalıştığı bu neden böyle yapıyor nasıl aşabiliriz bu sorunu?

Kur yapması normal. Kuşların ve dışkılaeının fotoğrafını atar mısınız?

Bu tarz çok dişim oldu. Hayır gelecekse boyle dişilerden gelir. Gün boyu erkeği gagalayan ya da aksine ölü gibi tunekte duranlardan değil. Erkeğe kafa sallayip yem kussun diye aylarca bekleyenler oluyor. Şanslısınız bence. Yakinda yumurtalar gelir umarim.

Fotoğraf yükleyemedim bir türlü ama kuşların dışkıları normal. Dişi erkekten daha aktif erkeğe yem kusuyor erkeği kaşıyor, birbirlerini kaşıyorlar, hiç kavgalarını görmedim ama daha önce böyle davranan dişide görmediğimden şaşırdım kuş erkek gibi yahu bazı sıkıntılardan erkeğinde ceresi kahverengi olabiliyormuş acaba öylemidir diye meraka kapıldım eğer dediğiniz gibi var ise böyle dişiler sorun yoktur o zaman peki ya erkeğin sıkıntısı ne olabilir kuş kumu hiç kullanmadım onu alsam iişe yararmı sizce bence kursağıyla alakalı bi iletim sıkıntısı gibi

Kuş kumu derken? Yuvalık için olan mi yemeleri için olan mı? Ikisine de gerek var gerçi. Kum olmadan olmaz. Öğütmekte zorlanır. Sindirimi zarar görür.

Yuvalık için olanı bilmiyorum bugüne kadar talaş kullandım sıkıntı çıkmadı bahsettiğim yedikleri kum ama onuda hiç kullanmadım muhabbet beslerken, sürekli yemlikte vakit geçiriyor ve hala yem yediği sürede kafasını değişik hallere sokuyor yemliği çıkarınca dişiyle daha fazla ilgileniyor

Yapmanız gereken temel seylerden biridir kum. Gaga taşı, kalamar kemiği ve mineral blok da bunlara dahil. Olmazsa olmazlar. Kuşunuzun ömründen gitmesine yol açar bunların yokluğu. Yuva için ben kendi kumu kullandigim icin sordum. Talaştan daha iyi kendimce. Tavsiye ederim.