Karadeniz Pet

kuşlarınıza haftalık olarak neler verıyorsunuz?

Koray DANIŞMAZ

Süper Moderatör
Muhabbet Kuşu Üreticisi
verdiğimiz takviyeleri yazalım herkes bilgilensin :D

Koray bey kuşun durumuna göre değişir bu haftalık program :) yavrunun- yumurtalı takımın- yavrulu takımın- eş adayı kuşlar'a, yağlı kuşlar var zayıf kuşlar var vs... vs.. verdiğim her program farklılık gösteriyor

Koray bey kuşun durumuna göre değişir bu haftalık program :) yavrunun- yumurtalı takımın- yavrulu takımın- eş adayı kuşlar'a, yağlı kuşlar var zayıf kuşlar var vs... vs.. verdiğim her program farklılık gösteriyor
valla sız anlatın benım vaktım var :D saka bı yana azalttıkca azalttım suan 2 cıft kusum var yumurta hazırlıgı var ancak belırlı bır takvımım yok

yavrusuz kuşlara 15 günde 1 iç parazit ilacı, kuluçkadakilere ayda 1
organik elma sirkesi 10 günde bir sularına
limon haftada 1 sularına
multi vitamin haftada 1 sularına
Haftada 1 sefer kendi yetiştirdiğim organik yeşilliklerden veriyorum; semiz otu-maydanoz- nane-fesleğen - yem vs... kendim ekerim ufak ufak saksılara :)
Mamalarında; sipruliuna- nekton S - probiyotik - gr micro - Breedmax - Opti Breed vs.. bir kaç katkı var kullandığım bunlardan 2-3 tanesini döngüsel olarak karıştırıyorum hepsi birden ağır geleceği için. Eşe hazırlama döneminde haftada 2- yavruların ilk 3 ayında 2,3 günde bir - yumurtalı takımlara haftada 1- yavrulu takımlara 1-2 günde bi veriyorum
Kursak mantarına tedbir olarak ayda 1 sefer "Ranidazole 40" kullanıyorum 2 gün üst üste ve ardına mutlak her ilaç tedavisinden sonra uygulanması gereken 1 gün probiyotik 1 gün vitamin takviyesi yapıyorum
Haftada 2 kere yuvalık temizliği
haftada 1 detaylı kafes ve ekipman temizlik+dezenfekte
Aklıma gelenler ayak üstü şuan için bunlar :) dedim gibi kuşun durumuna göre programı değişkendir...

Son düzenleme:
Haftada bir gün yumurta ve havuçtan oluşan mama.
Bir gün dal darı.
Haftada bir gün suyuna 2 damla sirke.
Kahraman beyin önerisi ile mevsim geçişlerinde ki iksiri hazırladım ve onuda periyodik olarak vermeye devam edeceğim.

evet beyler herkes yazarsa herkesın bılgısı olur :)

Tek kuş
Haftada bir yumurta
Haftada bir suyuna vitamin veya
limonlu su
2 Gunde bir dal darı
Yeşilik bostandan gelme

Zaten verilebilecek olanları arkadaşlar yazmışlar.
Gün aşırı olmak üzere Avisol A ve B vitamin komplexlerini,
Elma Sirkesini,
Havuç.yumurta,petibör b.tarçin karışımlı yumurta maması,
Roka,Marul,Semiz Otu.ve özellikle (ELMA. Zar gibi 1 dilim kesip kafese asarsanız kuşlar bayılır en iyi bağırsak koruyucusu,ve hazmettiricidir ishalede düşmandır.)
Limon kuşlara her zaman verilmez, asit oranı yüksektir, Belirgin yağlanma oranı yükselmiş kuşlara verilir fakat ayda 1 veriliyorsa bir sıkıntı olmaz.

Ayda bir .çimlendirme yaparım.

http://www.dostpetshop.com/urun.php?uid=488&cid=22

VE benim özel kokteylim.

Badem,Ceviz,Fıstık,Fındık.Ay çekirdeği

bunlara havanda dövün bir çay tabağına koyarım elime aldığımda konuşurken gün aşırı veririm en doğal B vitamin komplexlerinden biridir.

Bal ihtiyacını ben ballı kraker ile karşılarım fakat HAZIR ALMAM. Ben Ballı krakeri kendim yaparım Mısır unu,Bal (Afyon tarafından bir bal alıyorum eve yemek için) ve kendi yemi ile bal ihtiyaçlarınıda böyle karşılarım. Ayrıca Su içmeyen kuşuınuz var ise ağzına bir tutam bal sürün balın temel özelliklerinden biride susatır.

Son düzenleme:
Ben yeşilliğe ağırlık veririm her dönemde veririm. Su anki uyguladığım proğram tüm yuvalarda yavrular çıkmaya başladığı için mamasını 2 günde bir veriyorum. Haftada bir sirkeli su. Haftada bir limonlu su. Haftada bir pekmezli su ve vitaminler. Yumurtaya hazırladığı dönemlerde kalsiyum ağırlıklı vitamin takviyesi yapıyorum. 2 günde bir parazit ilacıyla ılaçlama. Haftalık salma temizliği. Vs.

yavrusuz kuşlara 15 günde 1 iç parazit ilacı, kuluçkadakilere ayda 1
organik elma sirkesi 10 günde bir sularına
limon haftada 1 sularına
multi vitamin haftada 1 sularına
Haftada 1 sefer kendi yetiştirdiğim organik yeşilliklerden veriyorum; semiz otu-maydanoz- nane-fesleğen - yem vs... kendim ekerim ufak ufak saksılara :)
Mamalarında; sipruliuna- nekton S - probiyotik - gr micro - Breedmax - Opti Breed vs.. bir kaç katkı var kullandığım bunlardan 2-3 tanesini döngüsel olarak karıştırıyorum hepsi birden ağır geleceği için. Eşe hazırlama döneminde haftada 2- yavruların ilk 3 ayında 2,3 günde bir - yumurtalı takımlara haftada 1- yavrulu takımlara 1-2 günde bi veriyorum
Kursak mantarına tedbir olarak ayda 1 sefer "Ranidazole 40" kullanıyorum 2 gün üst üste ve ardına mutlak her ilaç tedavisinden sonra uygulanması gereken 1 gün probiyotik 1 gün vitamin takviyesi yapıyorum
Haftada 2 kere yuvalık temizliği
haftada 1 detaylı kafes ve ekipman temizlik+dezenfekte
Aklıma gelenler ayak üstü şuan için bunlar :) dedim gibi kuşun durumuna göre programı değişkendir...
Kuş yemini toğrağa atınca çıkan yeşilliği yedirmek zararlı olur mu.Diğer yeşilliklerden bende yediriyorum ama toprağa yem dökülüp kendi kendine çıkmış sormak istedim:)

Geri