Karadeniz Pet

kuşlarınızla muhabbetleriniz nasıl?

nihal_goksu

Meraklı Üye
tek yada çoğul kuşları olanlar kuş yada kuşlarınızla duygusal bağınız nasıl bu konuda dile getirmenizi istiyorum.

Nihal hanım selamlar
güzel bir konu açmışsınız. 60 günlük monk papağanım var. Benden hiç ayrılmak istemiyor sürekli omzumda,boynumda veya elimde. Evin içerisinde dolaşıyorum beni takip ediyor. Kendini sevdirmekten çok hoşlanır. Kuvvetli bir bağ kurduk onunla.

2 çift kuşum var ellerinizden öper 1 çiftime yakında yuvalık takacağım daha önce 2 kuluçka yaptılar çok yabaniler eldivensiz ele almak için 40 fırın ekmek yemek lazım :D elinizi koparır yumurta maması sabah 8-9 gibi veririm koyduğum mamalığı gördüklerinde delirmeye başlarlar çok sevdikleri için :)
Bu arada kuşların uysal olmasından yana değilim ne kadar yabani olurlarsa o kadar iyi ;)
Konu için teşekkürler

Sempatik bir konu olmuş @nihal_goksu hanım;
Askere gitmeden önce bir takım kuşum vardı kendim yavrusunu alıp yumurtadan çıktı günden itibaren herşeyni görüp eğiti yetiştirmek istedim ve kendime 1 yavru ayırıp anne baba ve kardeşlerini sahiplendirdim. 3 aylıkken ben evde yokken evdekilerin dalgınlığı ile kaçtı çok üzüldüm. Askerden geldikten sonra tek bir kuş aldım kendi evime çıkmıştım. 8 ay boyunca eğittim ; tabiri çaizse ötmeyi unutmuştu biz insanlar gibi konuşur durumda idi ve aşırı kızışmıştı kendisine eş beğendiremedim bi türlü :) Sonra tekrardan hobi be basladım piyasada özenle seçtim 14 tane yavru kuşu kendim yetiştirip damızlık olarak hazırladım. Kendi kuşumu da içlerinde tutmama rağmen beni gördü an değil 14 kuş 100 kuşun içinde olsun bana gelmek için yırtınır kendini parçalar o kadar kuş ciyak ciyak öterken o konuşmaktan hiç vaz geçmedi :) kendisi konuşurken diğer kuşlar bağırdındada onlara tepki gösteriyor :) bana torun verse de vermese de hobi üretim hanemin baş tacı vazgeçilmezim :) allahım uzun ömürler versin ona bana göre kuşum değil çocuğum, her ne kadar diğer kuşlarımıda üretimden çok çocuğum gibi sahiplensemde onun yeri her zaman ayrı...

Kahraman bey yine ben :) bısey soramayı unutmuşum kalamar kemıgı sureklı kafeste kalmalı mı yoksa haftada bellı günlerde mı koymalıyım?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kahraman bey yine ben :) bısey soramayı unutmuşum kalamar kemıgı sureklı kafeste kalmalı mı yoksa haftada bellı günlerde mı koymalıyım?

:) Estarfullah. Kalamar Kemiği - Gaga taşı - Kuş Kumu - Yem - Su. Bunlar kafesin olmazsa olmazı 7/24 olması lazım

Teşekkür ederim :)

Annemgilin ben daha 1. Sınıfa yeni geçmişken bana aldıkları o muhteşem şeyi hatırladım bi an. Beni görür görmez yanıma gelipte elime poposunu sürtüşünü tırnaklarıma kusmasını. Tabi o zamanlar bu hareketlerine anlam veremiyordum ama sonradan anlıyor tabikide insan :) yanına ne zaman dişi kuş koysam kaçar bana gelirdi. Tek başına 13 yıl yaşadı yavrucak. Benimle büyüdü. Ben ne gördüysem o da gördü. Bi ara kafesin tabanında yarı baygın bulduk. Ben direk alıp elime sardım. Ailecek ağlamaya başladık. Dualar havada uçuştu. Çıtırımız yaşadı ama kör olduğunu farkettik artık. Elimizi uzattığımızı hissedince avazı çıktığı kadar bağırıyordu. 11 sene sonra kör olmuştu. Ve kafasında tüyler kalmadı, göz kenarında ki tüm tüyler kayboldu. Eskisi gibi değildi ama genede başımın tacı olmuştur hep. Sonra 1 buçuk sene kuş alamadım. Daha sonra özlemim çoğaldı. Aynı onun gibi olur diye bir kuş aldım dişi çıktı. Yabani değil ama alıştıramadım elimi uzatınca geliyor. Ama nadir bir şekilde. Onu verip erkekle değiştirdim. Dayanamayıp değiştirdiğimide aldım çift yapmayı düşündüm ama erkek 1 hafta demeden öldü. Dişinin yanına başka bir erkek aldım erkek yanıma gram yanaşmıyor. Ama benim tek amacım bana dost arkadaş olması için bir kuştu. Daha sonra başka bir odaya koymak şartıyla bir erkek daha yeni yeme düşmüş aldım. 2. Haftasına yaklaştı. Kafese girmek istediği zaman yanıma gelip benimle uraşıyor elimemde tutabiliyorum inşallah böyle devam eder. Çıtır gibi olması tek temennim

Maşallah 2 tane kuş da benim var. Hatta birçok fotoğraflarını ekledim albümüme. Erkek kuşuma bir öpücük atsam uçar gelir koşar gelir omzuma kafama zıplar . Öpücük atmayı da öğrettik . Meyveyi koyuyorum yiyor yanına yaklaşsam ne yapıyorsa bırakır bana öpücük atmaya ötmeye başlar . Parmaklarımla oynar özellikle tırnağımla. Erkek kuşum sayesinde dişi kuşu da alıştırdık . Elime gelir arada kıskanıyor o da omzuma kafama uçuyor . Allah herkesin kuşlarına uzun ömürler versin . Adeta alışınca arkadaşınız oluyor. Gittiklerinde ise birisi ölmüş gibi üzülüyor insan .

Annemgilin ben daha 1. Sınıfa yeni geçmişken bana aldıkları o muhteşem şeyi hatırladım bi an. Beni görür görmez yanıma gelipte elime poposunu sürtüşünü tırnaklarıma kusmasını. Tabi o zamanlar bu hareketlerine anlam veremiyordum ama sonradan anlıyor tabikide insan :) yanına ne zaman dişi kuş koysam kaçar bana gelirdi. Tek başına 13 yıl yaşadı yavrucak. Benimle büyüdü. Ben ne gördüysem o da gördü. Bi ara kafesin tabanında yarı baygın bulduk. Ben direk alıp elime sardım. Ailecek ağlamaya başladık. Dualar havada uçuştu. Çıtırımız yaşadı ama kör olduğunu farkettik artık. Elimizi uzattığımızı hissedince avazı çıktığı kadar bağırıyordu. 11 sene sonra kör olmuştu. Ve kafasında tüyler kalmadı, göz kenarında ki tüm tüyler kayboldu. Eskisi gibi değildi ama genede başımın tacı olmuştur hep. Sonra 1 buçuk sene kuş alamadım. Daha sonra özlemim çoğaldı. Aynı onun gibi olur diye bir kuş aldım dişi çıktı. Yabani değil ama alıştıramadım elimi uzatınca geliyor. Ama nadir bir şekilde. Onu verip erkekle değiştirdim. Dayanamayıp değiştirdiğimide aldım çift yapmayı düşündüm ama erkek 1 hafta demeden öldü. Dişinin yanına başka bir erkek aldım erkek yanıma gram yanaşmıyor. Ama benim tek amacım bana dost arkadaş olması için bir kuştu. Daha sonra başka bir odaya koymak şartıyla bir erkek daha yeni yeme düşmüş aldım. 2. Haftasına yaklaştı. Kafese girmek istediği zaman yanıma gelip benimle uraşıyor elimemde tutabiliyorum inşallah böyle devam eder. Çıtır gibi olması tek temennim
hayvanlar çoğu insandan daha sadık karakter yapısı olarak :) Yeri gelir sevincimizi yeri geliyor üzüntümüzü paylaşıyoruz uzun yıllarımızı veriyoruz bağlanıyoruz ama bu tür kayıplarda maalesef bizi çok üzüyor bu hobi ye gönül veripte bu üzüntüyü yaşamayan yoktur sanırım... Yeni çıtır ınız ile size uzun ömürler :)

aa5994eed9926e974b081ab1e7408d42.jpg
arkadaslar bu erkek değil mi?

Bır kac gundur ishaldi kabarmadan duramıyordu sımdı iyi gibi bu sabah baya konustu benımle konustu derken bana oterek karsılık verdı kabarıklkk gıttı ama bıraz agır kanlı erkek olmasndan dolayı mı bu?

Erkek olmasından dolayı değildir aksine erkekler daha oyuncu ve sıcakkanlıdır. Kuşu yeni aldıysanız henüz alışamamış olabilir veya ishal olduğundan dolayı durgunluk olmuş olabilir. Dışkılarının fotoğrafını atabilirmisiniz ? Ayrıca her ishal konusuna yazıyorum ama ayrı bir yemliğe aspur yeminden koyup kuşa yakın bir yere asın o yemliği. Aspur yenmesi daha kolay ve ishal önleyici bir etkisi var. Bu gibi durumlarda çok işe yarıyor . Geçmiş olsun.

Yaklaşık 20 gundur bende elime falan geliyor kafesın ıcınde ama dısarı cıkarmaya çalıştıgımda panikliyo:) dıskısı da duzeldi giibi ilk ishal oldugunda sıvılıydı suan boyle
4f14af97e8ca3b47fbc1080fb2a68b82.jpg

Yaklaşık 20 gundur bende elime falan geliyor kafesın ıcınde ama dısarı cıkarmaya çalıştıgımda panikliyo:) dıskısı da duzeldi giibi ilk ishal oldugunda sıvılıydı suan boyle
4f14af97e8ca3b47fbc1080fb2a68b82.jpg

Kuşunuzun dışkısı son derece normal maşallah. Elinize de alışmış.Dışarıya da alışacaktır zamanla ancak okuduğum çoğu yazılarda 1 ay sonunda çıkarılması yönündeydi. 10gün daha elinize kafes içinde alıştırmaya çalışın. Elinizden yem yedirmeye alıştırın. Bu süreçte de bulunduğu odaya alışmış olur ki bazen kuşlar alşmadan çıkarıldığı için duvarlara cama çarpabiliryor ve kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor. Tavsiyem 10 gün veya 1 hafta daha kafeste kalması.

Cok tesekkurler tavsiyeniz için uygulayamacagım :)

Uygulayacagım olacaktı :)

Car car otuyo hanı kızmıs gıbı neden acaba suan yanında bile değilim

Geri