Karadeniz Pet

Kuşlarda yaşlılık belirtileri ve bakımı

MBmelek

Yeni Üye
Merhabalar. 2012 senesinde 1.5 yaşındayken aldığım erkek albino muhabbet kuşum neredeyse 10 yaşına ulaştı. Gerek hareketliliği gerek hastalıklara karşı direnci günden güne azalıyor. Özellikle son 2 senedir eskiye oranla belirgin bir durgunluk söz konusu. Haftada 2 gün probiyotik 2 gün multivitamin veriyorum. Ancak tüm çabalarıma rağmen eksik kalan noktaları tam anlayamıyorum. Sizlerden isteğim son zamanlarda kuşta gözlemlediğim ancak sorunu anlayamadığım noktaları aydınlatmanız.
1) son 1 haftadır kafesten çıktığında yaptığı ilk iş laminant zemine inip duvar ve tahtaları kemirmeye başlaması. Düzenli olarak temizliyorum ve duvarı ısırmasına engel oluyorum ama inatla devam ediyor. Kalamar kemiği kuş kumu ve gaga taşı mevcut. Ama kalamar kemiğine dokunmuyor.

2) yem yedikten sonra sanki boğazına bişey takılmış gibi yutkunmaya başladı. Bu hareketi nadiren yapıyor ama önceden böyle bir şey mevcut değildi. Bazen de yem yerken hapşırıyor veya tıksırıyor. Bunun da sebebini anlamadım. Solunum sıkıntısı mi var acaba

3) 7 yaş ve üstü kuş besleyen kişilerin genel tecrübelerini ve bilgisi olan herkesin tavsiyelerini dinlemek isterim.
Boyut sorunu yüzünden fotoğraf ekleyemiyorum ama en kısa zamanda güncel fotoğraf atacağım

Geri