Karadeniz Pet

Kuşu ele alıştırmak isteyenler için

Rica ederim ben sadece anlattım. Asıl işleri siz yaptınız :) "parmağına çıkayım da sussun biraz yazık çok üzülüyor" haha :) çok sevindim alışmaya başlamasına :) Eve alışması için 1 haftalık süre yeterli. Hatta ben 3. günde salmıştım kafesten ve şuan yanlış giden hiçbir şey olmadı. Acıktığında kafesine giriyor yemini yiyip suyunu içiyor. Biraz kafeste oyalanıp geri çıkıyor. Kafesteyken size alışması daha zor olacaktır. Çünkü dışarıda olduğundan 2 kat daha çok korkacak siz yaklaşırken. Dışarıdayken en azından kaçacak yeri oluyor. Kuşu eğitmek bir hayli zahmetli ama sonuçları görünce de değdiğini anlıyor insan :) Ara sıra huysuzluk yapabilir ama devamı da gelecektir emin olun :)

yani evet bende kafeste kalmasına kıyamıyorum bazen tüneğinde dans ediyor çıkar beni der gibi ama bir taraftan da alışmamasından ziyade kafesine henüz alışamadı diye endişeleniyorum. Bir arkadaşım "daha çok bebek (aldığımızda 45-50 günlüktü), eğer uzun süre dışarda kalırsa yorulur nefessiz kalır ve aç susuz kalırsa kendi giremez kafesine sıkıntı yaşamasın hayvan" demişti.
Bu da aklıma yattığı için çıkaramıyorum :/

yani şimdi çıkarayım mı her gün?

ve bütün gün dışarda kalırsa kendi kafesini bulabilir mi içeri girmek için?
açlıktan ölmez dimi kafesi bulamazsa?
çünkü ben onu yakalayıp koyamam nefret etmesin iyice :(

aslında kapağı açayım, o kafasına göre takılsın istemiştim bir haftadan sonra ama işte hata yapma korkusu :/

napsam ki şimdi :s

ahahah bu arada kafese her yaklaştığımda gel gel uzat da çıkayım parmağına allaan cezası der gibi kıpırdanıp yüzüme bakıyor bunalttım hayvanı iyice :p

güzel paylaşım :)

Son düzenleme:
Benim kuşumda bazen kendini sebdiriyor göğsünü okşamama tepki göstermiyor. Elimden de yem yedi ama bazende gagalıyor. Parmağıma da hiç gelmedi. Kafesi açıyorum kendisi de çıkmıyor. Zaten çıkarsa da geri nasıl sokacağım diye korkuyorum. Ne yapacağımı şaşırdım :(

yani evet bende kafeste kalmasına kıyamıyorum bazen tüneğinde dans ediyor çıkar beni der gibi ama bir taraftan da alışmamasından ziyade kafesine henüz alışamadı diye endişeleniyorum. Bir arkadaşım "daha çok bebek (aldığımızda 45-50 günlüktü), eğer uzun süre dışarda kalırsa yorulur nefessiz kalır ve aç susuz kalırsa kendi giremez kafesine sıkıntı yaşamasın hayvan" demişti.
Bu da aklıma yattığı için çıkaramıyorum :/

yani şimdi çıkarayım mı her gün?

ve bütün gün dışarda kalırsa kendi kafesini bulabilir mi içeri girmek için?
açlıktan ölmez dimi kafesi bulamazsa?
çünkü ben onu yakalayıp koyamam nefret etmesin iyice :(

aslında kapağı açayım, o kafasına göre takılsın istemiştim bir haftadan sonra ama işte hata yapma korkusu :/

napsam ki şimdi :s

ahahah bu arada kafese her yaklaştığımda gel gel uzat da çıkayım parmağına allaan cezası der gibi kıpırdanıp yüzüme bakıyor bunalttım hayvanı iyice :p

Kafes göz önünde olsun. Acıkınca muhakkak kafesi bulup üzerine konacaktır. Gireceği yeri bulamayabilir. Onun içinde elinizi tünek yapıp kafesine sokabilirsiniz. Üstelik uzun süre dışarıda kalması yorgunluk ve nefessizlik getirmez diye düşünüyorum :) Dışarı çıkartmanızı öneriyorum ama şimdilik 1 saati geçmemesi en iyisi. Kesinlikle bütün gün dışarıda kalmasın. Bu kez kafesi benimseyemez. Deneyin bence eğer yanlış giden bir şey olursa geri sokarsınız kafesine :)

Marul alıp vermeyi denediniz mi ? Benim kuşum ele alışmadan önce de marulu gösterince gelirdi. Sizinkide böyle yapabilir :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:15 -->-> Daha önceki mesaj 21:11 --

güzel paylaşım :)

Teşekkürler :)

Benim kuşumda bazen kendini sebdiriyor göğsünü okşamama tepki göstermiyor. Elimden de yem yedi ama bazende gagalıyor. Parmağıma da hiç gelmedi. Kafesi açıyorum kendisi de çıkmıyor. Zaten çıkarsa da geri nasıl sokacağım diye korkuyorum. Ne yapacağımı şaşırdım :(

Eğer eve kısa bir süre önce geldiyse ve size daha tamamiyle alışmadıysa gagalaması normal. Hatta size yeterince alışmış olsa da huysuz olduğu anlarda bunu yapabilir. Parmağınıza gelmesi için ilk mesajımdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Kuş dışarıdayken acıktığında kafesin üstüne konacaktır. Bu şekilde içeriye rahatça sokabilirsiniz :)

Kafes göz önünde olsun. Acıkınca muhakkak kafesi bulup üzerine konacaktır. Gireceği yeri bulamayabilir. Onun içinde elinizi tünek yapıp kafesine sokabilirsiniz. Üstelik uzun süre dışarıda kalması yorgunluk ve nefessizlik getirmez diye düşünüyorum :) Dışarı çıkartmanızı öneriyorum ama şimdilik 1 saati geçmemesi en iyisi. Kesinlikle bütün gün dışarıda kalmasın. Bu kez kafesi benimseyemez. Deneyin bence eğer yanlış giden bir şey olursa geri sokarsınız kafesine :)

Marul alıp vermeyi denediniz mi ? Benim kuşum ele alışmadan önce de marulu gösterince gelirdi. Sizinkide böyle yapabilir :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:15 -->-> Daha önceki mesaj 21:11 --

Eğer eve kısa bir süre önce geldiyse ve size daha tamamiyle alışmadıysa gagalaması normal. Hatta size yeterince alışmış olsa da huysuz olduğu anlarda bunu yapabilir. Parmağınıza gelmesi için ilk mesajımdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Kuş dışarıdayken acıktığında kafesin üstüne konacaktır. Bu şekilde içeriye rahatça sokabilirsiniz :)

ilerlememiz cok yavas poncik efendiyle :)
kafesinden bile cikmadi, tam cikacakken gagasiyla kafes kapagina tutunup kendini tunegine atiyor :)
aslinda tam olarak alismadi sanirim, yani bir sabah gayet iyiyken bir sabah kacabiliyor, bazen kendini gun isiginda sevdiriyor kacmadan, bazen de isiklar kapaliyken dokunabiliyoruz beyefendinin kanatlarina :)
sanirim biraz daha sabirla yavas yavas ilerlememiz gerekiyor,

marul ve diger meyve sebze pek yemiyor sadece bir kac kucuk tirtik alip birakiyor :/
henuz kucuk oldugu icin mi boyle acaba?

bakalim artik neler olucak .)

cok tesekkur ederim tekrar, gorusmek uzere .)

ilerlememiz cok yavas poncik efendiyle :)
kafesinden bile cikmadi, tam cikacakken gagasiyla kafes kapagina tutunup kendini tunegine atiyor :)
aslinda tam olarak alismadi sanirim, yani bir sabah gayet iyiyken bir sabah kacabiliyor, bazen kendini gun isiginda sevdiriyor kacmadan, bazen de isiklar kapaliyken dokunabiliyoruz beyefendinin kanatlarina :)
sanirim biraz daha sabirla yavas yavas ilerlememiz gerekiyor,

marul ve diger meyve sebze pek yemiyor sadece bir kac kucuk tirtik alip birakiyor :/
henuz kucuk oldugu icin mi boyle acaba?

bakalim artik neler olucak .)

cok tesekkur ederim tekrar, gorusmek uzere .)

"sanirim biraz daha sabirla yavas yavas ilerlememiz gerekiyor" kesinlikle :) Kanatları kuyruk ve başının etrafına dokunmamanızı öneriyorum. Alışmadığı için huysuz davranabilir. Onun yerine göğüs kısmını sevebilirsiniz. Zannediyorum marula zamanla alışacaktır. Kafesinden çıkartmaya çalışırken benim kuşumda devamlı geri kafese atlardı. Hatta bu haftalarca sürdü. Tamamen alışması zaman ve ilgi ile doğru orantılı. Benim kuşum şuan 3 aylık. Akşamları eve geldiğimde omzuma konuyor hemen. Başlarda sizinki gibiydi. Eminim ki zaman alışacak Ponçik :) Gerekli olan dediğim gibi zaman ve ilgi. Bunları da sizin karşıladığınıza eminim :)

Son düzenleme:
"sanirim biraz daha sabirla yavas yavas ilerlememiz gerekiyor" kesinlikle :) Kanatları kuyruk ve başının etrafına dokunmamanızı öneriyorum. Alışmadığı için huysuz davranabilir. Onun yerine göğüs kısmını sevebilirsiniz. Zannediyorum marula zamanla alışacaktır. Kafesinden çıkartmaya çalışırken benim kuşumda devamlı geri kafese atlardı. Hatta bu haftalarca sürdü. Tamamen alışması zaman ve ilgi ile doğru orantılı. Benim kuşum şuan 3 aylık. Akşamları eve geldiğimde omzuma konuyor hemen. Başlarda sizinki gibiydi. Eminim ki zaman alışacak Ponçik :) Gerekli olan dediğim gibi zaman ve ilgi. Bunları da sizin karşıladığınıza eminim :)

14 nisan'da aldigimizda 45 gunluk demislerdi, yani 20gunde gosterdigimiz gelisme iyi degil mi?

Bazen konusacakmis gibi otup mirildanmalar kafa sallamalar falan yapiyo fisiltiyla biseyler soylemeye calisiyor gibi yada bana oyle geliyor :/ :)
Kanatlarina dokunmayayim o zaman, ama boynunun kasinmasini seviyor sanirim gozlerini falan kapatip mirildaniyor kedi gibi :))
Gagasina da dokunuyorum yapmasam mi acaba?
Piff cook sabirsizlaniyorum zor frenliyorum kendimi walla :))

14 nisan'da aldigimizda 45 gunluk demislerdi, yani 20gunde gosterdigimiz gelisme iyi degil mi?

Bazen konusacakmis gibi otup mirildanmalar kafa sallamalar falan yapiyo fisiltiyla biseyler soylemeye calisiyor gibi yada bana oyle geliyor :/ :)
Kanatlarina dokunmayayim o zaman, ama boynunun kasinmasini seviyor sanirim gozlerini falan kapatip mirildaniyor kedi gibi :))
Gagasina da dokunuyorum yapmasam mi acaba?
Piff cook sabirsizlaniyorum zor frenliyorum kendimi walla :))

Tabi bu kadar kısa sürede bu kadar ilerleme olması çok normal hatta bazıları buralara kadarda gelemiyor :) boynunun kaşınmasını seviyorsa kaşıyabilirsiniz ama gagasına dokunmamanızı öneririm. çok sabır gerektiren bir iştir muhabbet kuşu eğitmek :)

çok yararlı bi konu :) sado da deniycem inşallah :)

Tabi bu kadar kısa sürede bu kadar ilerleme olması çok normal hatta bazıları buralara kadarda gelemiyor :) boynunun kaşınmasını seviyorsa kaşıyabilirsiniz ama gagasına dokunmamanızı öneririm. çok sabır gerektiren bir iştir muhabbet kuşu eğitmek :)

off of hem de nasıl onca köpek eğitmişliğim var dünyanın en sabırlı insanıyım ben derdim ama yok ı ıh bu ponçik bey beni deniyor sanki alay eder gibi sıpa :)

bir kaç şey sorsam size yine,

1. marul, meyve ve diğer ek gıdalara alışması için nasıl bir yol izlemem lazım?
yani ısrarla elime marulu alıp kafes içinde mi tutmalıyım?

2. bir önceki cevapta '1 saatten fazla dışarda kalmasın kesinlikle' demiştiniz. Bunun nedeni nedir?
ne zaman tam olarak istediği kadar dışarda serbest kalabilir? Henüz küçük olduğu için mi dışarda 1 saat kadar kalmalı?

3. marul ve diğer şeyleri ne sıklıkla vermemiz lazım?

4. uyuma şekli kafasını kanatlarına gömüp büzüşüp öyle uyuyor, ama baktığımda hasta olan bir kuşun da durma şekli aynı :s
nasıl ayırt ederim bunu? hareketli olmasından mı?

5. muhabbetler insana küser mi? :) çok cırladığı zaman şşş diye sesimi yükselttiğimde kafasını eğip aşağıya bakıyor beş dk kadar kendini cezalandırır gibi
:( çakallık mı yapıyor yoksa cidden üzülüyor mu bilemedim :/

kusura bakmayın böyle başınıza bela oldum gibi :/
tekrar tekrar teşekkür ederim inanın

evet marul c vitamin benim kuşda yumurtayı bölüyorum elime konup sarısını yiyo.

off of hem de nasıl onca köpek eğitmişliğim var dünyanın en sabırlı insanıyım ben derdim ama yok ı ıh bu ponçik bey beni deniyor sanki alay eder gibi sıpa :)

bir kaç şey sorsam size yine,

1. marul, meyve ve diğer ek gıdalara alışması için nasıl bir yol izlemem lazım?
yani ısrarla elime marulu alıp kafes içinde mi tutmalıyım?

2. bir önceki cevapta '1 saatten fazla dışarda kalmasın kesinlikle' demiştiniz. Bunun nedeni nedir?
ne zaman tam olarak istediği kadar dışarda serbest kalabilir? Henüz küçük olduğu için mi dışarda 1 saat kadar kalmalı?

3. marul ve diğer şeyleri ne sıklıkla vermemiz lazım?

4. uyuma şekli kafasını kanatlarına gömüp büzüşüp öyle uyuyor, ama baktığımda hasta olan bir kuşun da durma şekli aynı :s
nasıl ayırt ederim bunu? hareketli olmasından mı?

5. muhabbetler insana küser mi? :) çok cırladığı zaman şşş diye sesimi yükselttiğimde kafasını eğip aşağıya bakıyor beş dk kadar kendini cezalandırır gibi
:( çakallık mı yapıyor yoksa cidden üzülüyor mu bilemedim :/

kusura bakmayın böyle başınıza bela oldum gibi :/
tekrar tekrar teşekkür ederim inanın

Ne kusuru bir şeyler verebiliyorsam ne mutlu bana :)

1.)Yeni yiyeceklere alışması size alışması gibi zamana dayalı. Zamanla ilgisini yeni şeyler çekecektir. Hep aynı şeyleri yemek bir süre sonra monotonluk getirdiği için. Marulu kafesin içinde bir yere koyun. Bir süre sonra muhakkak tadına bakacaktır.

2.) Hem küçük olduğu için hemde kafesini benimsemesi için. Eğer uzun süre dışarıda kalırsa bu kez sadece dışarıda olmaya alıştığı gibi kafesinin bir otel odası olduğunu düşünecektir :) Bunun çok örneğini gördüm. Geldiğinde uzun süre dışarıda tutup bir süre sonra dışarıya fazla alışınca geri içeri girmek istemeyecektir. Girdiğinde de devamlı ilgi çekip çıkmaya çalışacaktır.

3.) Marulu haftada 2-3 kez vermeniz yeterli. Çok fazla verirseniz bıkabilir. Mesela ben haftada 2 kez veriyorum. Bıkmadığı için marul elimdeyken istediğimi yaptırabiliyorum :)

4.) Hasta kuşlar genelde tüylerini kabartıp çok hareketsiz dururlar. Kuşunuzun kafasının kanatları arasında olması ortamdaki fazla ışıktan veya oda sıcaklığının düşük olmasından kaynaklanabilir.

5.) Muhabbet kuşları çok zeki hayvanlardır :) benim Fındık'ın yanında birde arkadaşı vardı Şımarık. Şımarık'ı Fındık konuşması için geri verdik. Verdikten sonra yaklaşık 1-2 hafta çok huysuzdu Fındık. Yanına yaklaştırmıyor yaklaştığımda da ısırıyordu. Kendi haline bıraktım ve bir süre sonra düzeldi. Ses tonunuzdan korkmuşta olabilir.

Her hareketinizi anlamaya ve karşılık vermeye meyilliler.

Her sorunuzda ben buradayım. Bende kuşum için en uygun bilgileri araştırıp öğrenip uyguluyorum. Deneyimlerimi her zaman paylaşıp bilgilendireceğim :)

evet marul c vitamin benim kuşda yumurtayı bölüyorum elime konup sarısını yiyo.

Kesinlikle. Benim kuşum makarna, domates, peynir, marul tarzı şeyleri çok sever. Ve sabahları çay da içiyor :D

Hmm e o zaman brz buyudukten sonra disarda kalmasi sorun olusturmaz? :) kafesinden ziyade oyle ucsun yurusun kostursun istiyorum salonda :)) bizden biri gibi olsun istiyorum yani :)
Zaten evde iki kisiyiz, birimiz evi otel gibi kullaniyor bari poncikle ben evin sakinleri olalim diyorum da iste kiyamiyorum da kafesini bulamaz yorulur kalbi falan allah korusun ne bileyim :(
Geldi geleli masallah gundem konumuz sadece kendisi :)

Tekrar tesekkur ederim gelismelerle buralardayim cook tesekkur ederim tekrar tekrar

Teşekkürler Çok güzel bilgi Vermişsinizde ben bu kuşu avuçlamadan nasıl dışarı çıkarcam. çıkmıyo

Teşekkürler. Gelişmeleri bekliyoruz :)

Hmm e o zaman brz buyudukten sonra disarda kalmasi sorun olusturmaz? :) kafesinden ziyade oyle ucsun yurusun kostursun istiyorum salonda :)) bizden biri gibi olsun istiyorum yani :)
Zaten evde iki kisiyiz, birimiz evi otel gibi kullaniyor bari poncikle ben evin sakinleri olalim diyorum da iste kiyamiyorum da kafesini bulamaz yorulur kalbi falan allah korusun ne bileyim :(
Geldi geleli masallah gundem konumuz sadece kendisi :)

Tekrar tesekkur ederim gelismelerle buralardayim cook tesekkur ederim tekrar tekrar

Rica ederim :) büyüdükçe uzun süreli dışarıya salmanızda sakınca yok. Zaten kafesini kendi muhakkak bulacaktır. Yeterki kafesi göz önünde bulunsun :)

Teşekkürler Çok güzel bilgi Vermişsinizde ben bu kuşu avuçlamadan nasıl dışarı çıkarcam. çıkmıyo

Ben teşekkür ederim güzel bulduğunuz için :) Kuşun yemini suyunu tüneklerini ve varsa oyuncağını kafesin içinden alıp dışarıda bir yere koyun. Kafes ile arasında en fazla 1 metre mesafesi bulunsun. Kuş kafesteyken görebilmesi için. Acıktığında susadığında veya oyuncaklarıyla oynamak istediğinde kendi başına çıkacaktır.

Sado ? sado benimki la :D neyse
-Sometimes abi
-şimdi benim kuş 2 mayısta geldi yani cuma günü ben cumartesii saldım kuşu aptallık etmısım ama duvarlara çarptı 4-5 kere yakalayamadım sonra bugün saldım yine çarptı sonra gagasıyle ceresi arasınad ufak bi kanma oldu sizin belirtiğiniz yerde kuşu salın diyorsunuz fakat saldıgımda duvarlara carpıyor bendende kaçıyor kafesin içindeykende göğüs kısmından seviyorum tepki vermiyor elime almaya çalışıyorum zorluyorum tek ayagını bana atıyor sonra kafase tutunup kaçmaya çalışıyor yardım edin yav:mad::mad::mad::mad:

sevgili Taner Usta' M .)

buyrun yardımlarınız ve eseriniz;

Gn3X6r.jpg

YP4a22.jpg

teşşekürlerimizi sunar ve devam ederiz :)

merhaba arkadaşlar muhabbet kuşlarımızın cinsiyetini ve yaşını sormak istiyorum ama mesaj nasıl nereden yazılıyor bilmiyorum

Taner hocam ben saçma bir soru daha sorsam :/ :)

evimiz iki katlı, ponçik salonda ikamet ediyor :) biz yukarda uyuyoruz acaba ponçiği yukarı yanımıza taşısak mı her akşam yoksa kafesini sabah uyandığında dışarıyı ve kuşları görebileceği bir yere mi alsak salonda?
şuan kafesi pencereden uzak bir yerde soğuk gelirse diye uzak tutuyoruz

evet tamam saçma ama işte anne yüreği :)

tekrar teşekkür ederim emeklerinize sabrınıza gerçekten .)

Geri