Karadeniz Pet

Kuşu ele alıştırmak isteyenler için

sometimes

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Forumda bu sorundan çok şikayetçi olan arkadaşları gördüm ve böyle bir konu açma gereği duydum. Daha önce kullandığım teknikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Maddeler halinde anlatacağım. Bu tekniklerle kendi kuşumu çok kısa bir sürede ele alıştırdım.

1.) Kuş eve alıştırılmalı;
Kuş evi veya odayı tamamiyle tanıyor olmalı. Hiçbir yabancılık ve korku barındırılmadan bu teknikler uygulanmalı. Yeni yeni alışmaya başlayacağı için size gelmemesi çok normal. Bulunduğu ortama alışmadan salmamanız gerekir. Bazı kuşlar 2-3 günde bazılarıysa bir kaç haftada alışabilir. Kuş eve alışmamışsa temas kurmayın. Önce eve alışsın ki daha sonra ev sahibini benimseyebilsin.

2.) Kuşu asla avuçlamamak gerekir;
Kuşu avuçladığınız anda güvenini kaybedersiniz. Kuşlar ele kendileri gelmelidir. Gelmiyor diye avuçlamak doğru değildir. Ne olursa olsun hiçbir neden için avuçlanmamalı. Eğer "ben avuçlayarak sevmek istiyorum" diyorsanız, kedi-köpek tarzı hayvanları almanızı öneririm.

3.) Adına "Perde Arkası" dediğim yöntem;
Kuş kafesindeyken yavaşça kafesten çıkartmadan perdenin arkasına gidilmeli. Bu sırada elinizde kuşun yemi veya marul olmalı. Perdenin arkasına geçtiğinizde kuşu kafesten yavaşça çıkartıp, kafesin kapağını kapatmalısınız. Kuş kaçacağı yeri olmadığını bildiği için elinize gelecektir. Kaçmaya çalışsada bir süre çırpındıktan sonra gelir. Geldikten sonra yaklaşık 5-10 dakika bekleyin. Kıpırdamamaya çalışın. Eğer elinizdeki yemi veya marulu yememişse siz diğer elinizle ona yavaşça verin. Bir süre sonra alışmaya başladığında, yavaşça göğüs kısmını sevmeyi deneyin. Bu yöntemi günde 2-3 defa tekrar edin.

Bu yöntem dışında da elden yem veya marul yedirmeyi denemenizi öneririm.

4.) Kuşlar ani hareketlerden hoşlanmazlar;
Hiçbir kuş ani hareketleri sevmez. Bu onları korkutarak kaçırmanıza sebep olabilir. Onlara yaklaşırken sakin ve yavaş hareket etmelisiniz.

5.) Kuşu saldığınızda konduğu yüksek şeyleri kaldırın;
Kuşu kafesinden çıkarttığınızda konacak yüksek yerler arayacaktır. Tablo tarzı şeyleri duvardan kaldırın. Kuş konmak için yer arayacaktır. Bu sırada elinizi açıp sakince gelmesini bekleyin. Kuş eğer perdeye konuyorsa, perdenin önünde aynı şekilde beklemeyi deneyin.

Bu teknikleri uygulayarak kendi kuşumu kısa bir sürede ele alıştırdım. Daha da işime yarayan şeyler oldukça konuya ekleyeceğim. Umarım sizlerinde işine yarayan teknikler olur. Okuduğunuz için teşekkürler. Kolay gelsin :)

Son düzenleme:
Ellerine saglik kardesim insallah arkadaslara yararli olur

Marula bayılıyorlar yemin ederim kuşları ucurdugum zamn normalde bana gelmezler ama kafeslerine girmezler onun için kafesin içine direk marul yapragını koyuyorum karsıdan gördügü an geli p içine giriyor evet cok dogru bir bilgi olmus

Marula bayılıyorlar yemin ederim kuşları ucurdugum zamn normalde bana gelmezler ama kafeslerine girmezler onun için kafesin içine direk marul yapragını koyuyorum karsıdan gördügü an geli p içine giriyor evet cok dogru bir bilgi olmus

Teşekkürler :)

merhaba,

10 gün önce bir muhabbet kuşu aldık, herşey yolunda görünüyor fakat birşey aklımızı karıştırıyor,
muhabbet kuşlarını kendimize alıştırmak için "hergün aynı saatte ilgi göstermelisiniz" gibi bir cümle okuyoruz,
acaba bunun mantığı ve önemi nedir?
örneğin sabah uyandığımızdan itibaren kafamıza göre yanına gidip ilgileniyoruz, bazen 1 saat sonra bazen 10 dakikada bir bazen de iki üç saatte bir ilgileniyoruz,

acaba yanlış mı yapıyoruz?

şimdiden teşekkürler

merhaba,

10 gün önce bir muhabbet kuşu aldık, herşey yolunda görünüyor fakat birşey aklımızı karıştırıyor,
muhabbet kuşlarını kendimize alıştırmak için "hergün aynı saatte ilgi göstermelisiniz" gibi bir cümle okuyoruz,
acaba bunun mantığı ve önemi nedir?
örneğin sabah uyandığımızdan itibaren kafamıza göre yanına gidip ilgileniyoruz, bazen 1 saat sonra bazen 10 dakikada bir bazen de iki üç saatte bir ilgileniyoruz,

acaba yanlış mı yapıyoruz?

şimdiden teşekkürler

Merhaba. Bence her gün aynı saatte ilgi göstermenizin pek fazla bir etmeni yok aslında. Kuş o saatte ilgi göstereceğinizi bilir ve sizin ilginizi bekler. Üstelik eğer devamlı aynı saatte ilgi gösterip bu saatleri aksatırsanız kuş bu durumdan rahatsız olacaktır diye düşünüyorum. Belirli saatler yerine gün içinde ilginizi akşam saatleri olmamak şartıyla göstermeniz en iyisi olur. Akşam saatlerinde uykulu oldukları için yaptıklarını anlamazlar ve uykularının kaçması onları rahatsız edebilir.

tamamdır çok teşekkür ederim

ben bir konuda daha yardımınızı istesem abartmış olur muyum?
sürekli burdan soruyor gibi oldu ama etrafımızda hiç kuşlar konusunda bilgili ve tecrübeli olan kimse yok :/

kısaca konu şu, evimizde üç gün bir tadilat olacak, mecburen ponçik'le beraber annemize gideceğiz. Üç gün sonra kendi evimize geçeceğiz. Acaba bu üç günlük ortam değişmesi ponçiğin alışmasına köstek olur mu?
yahut ne yapabiliriz?

saçma bir soru olduysa özür dilerim şimdiden :/

ben bir konuda daha yardımınızı istesem abartmış olur muyum?
sürekli burdan soruyor gibi oldu ama etrafımızda hiç kuşlar konusunda bilgili ve tecrübeli olan kimse yok :/

kısaca konu şu, evimizde üç gün bir tadilat olacak, mecburen ponçik'le beraber annemize gideceğiz. Üç gün sonra kendi evimize geçeceğiz. Acaba bu üç günlük ortam değişmesi ponçiğin alışmasına köstek olur mu?
yahut ne yapabiliriz?

saçma bir soru olduysa özür dilerim şimdiden :/

Ne demek tabii ki soracaksınız. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana :) 3 günlük kısa bir sürede bir sorun olacağını düşünmüyorum. Kuş kendini farklı bir odadaymış gibi hissedebilir ama geldiği yeri de unutmayacaktır.

Ne demek tabii ki soracaksınız. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana :) 3 günlük kısa bir sürede bir sorun olacağını düşünmüyorum. Kuş kendini farklı bir odadaymış gibi hissedebilir ama geldiği yeri de unutmayacaktır.

ah çok teşekkür ederim yeniden inanın , epey tedirgindim aslında ama mucize gibi bir şey oldu anneye geldiğimizde :) 14 nisan' dan beri benden çırpına çırpına kaçan kuş bir anda ayaklarına dokunmama izin verdi ben şok tabii :)
çığlık atınca biraz korktu ama sonra yeniden dokundum hatta biraz daha ileri gidip bayaa bayaa sevdim :))
şimdi sabah ya resetMind olur diye endişeleniyorum ama bu bile bir gelişme değil mi?

.)

ilginize içtenliğinize çok teşekkür ederim gerçekten .)

saygılar sevgiler

ah çok teşekkür ederim yeniden inanın , epey tedirgindim aslında ama mucize gibi bir şey oldu anneye geldiğimizde :) 14 nisan' dan beri benden çırpına çırpına kaçan kuş bir anda ayaklarına dokunmama izin verdi ben şok tabii :)
çığlık atınca biraz korktu ama sonra yeniden dokundum hatta biraz daha ileri gidip bayaa bayaa sevdim :))
şimdi sabah ya resetMind olur diye endişeleniyorum ama bu bile bir gelişme değil mi?

.)

ilginize içtenliğinize çok teşekkür ederim gerçekten .)

saygılar sevgiler

Ben teşekkür ederim :) bu da bir gelişme kesinlikle. Bir anda hiç beklemediğiniz anda değişiyorlar. Siz ilginizi göstermeye devam edin. Hırçın olduğu anlarda da kendi başına bırakın. Benim kuşumda başlarda sizinki gibiydi. Hiç sevdirmiyor sadece ısırıyordu. Şimdi omzumdan aşağı inmiyor. İlgiyle 1,5 ayda bu hale geldi. Göreceksiniz zamanla sizin kuşunuzda aynı duruma gelecek :)

Ben teşekkür ederim :) bu da bir gelişme kesinlikle. Bir anda hiç beklemediğiniz anda değişiyorlar. Siz ilginizi göstermeye devam edin. Hırçın olduğu anlarda da kendi başına bırakın. Benim kuşumda başlarda sizinki gibiydi. Hiç sevdirmiyor sadece ısırıyordu. Şimdi omzumdan aşağı inmiyor. İlgiyle 1,5 ayda bu hale geldi. Göreceksiniz zamanla sizin kuşunuzda aynı duruma gelecek :)

yani sanırım dediğiniz gibi alışıyor yavaş yavaş, bu sabah da ilk sefer kaçtı fakat ikinci denemede bekledi izledi kafasını yana çevire çevire :) resmen beni ve hareketlerimi tarttı, aynı sizin bahsettiğniz gibi adım adım gidiyorum hırçınlaştığında kendi haline bırakıyorum. Bugün ikinci günü alışmasının, yada güvenmesinin. Yarın ve önümüzdeki bir hafta önemli galiba, hep beraber adım adım görücez .) sizin de sayenizde aslında yavaş gidin, sakin olun telkinleriniz işe yarıyor vallahi :) çook teşekkürler orda olduğunuz için .)

gelişmeleri haber vereceğim .)

sevgiler .)

yani sanırım dediğiniz gibi alışıyor yavaş yavaş, bu sabah da ilk sefer kaçtı fakat ikinci denemede bekledi izledi kafasını yana çevire çevire :) resmen beni ve hareketlerimi tarttı, aynı sizin bahsettiğniz gibi adım adım gidiyorum hırçınlaştığında kendi haline bırakıyorum. Bugün ikinci günü alışmasının, yada güvenmesinin. Yarın ve önümüzdeki bir hafta önemli galiba, hep beraber adım adım görücez .) sizin de sayenizde aslında yavaş gidin, sakin olun telkinleriniz işe yarıyor vallahi :) çook teşekkürler orda olduğunuz için .)

gelişmeleri haber vereceğim .)

sevgiler .)

Fikirlerimi dikkate aldığınız için asıl ben teşekkür ederim :) gelişmeleri bekliyoruz :)

Fikirlerimi dikkate aldığınız için asıl ben teşekkür ederim :) gelişmeleri bekliyoruz :)

eveet kaçınılmaz son benim de başıma geldi: bu sabah katiyyen dokundurmadı kendine ponçik efendi :) yine kaçışlardayız walla :) ben de zorlamadım, bundan sonra nasıl davranmam lazım sizce?
yani kaçsa da devam etmeli miyim ara ara?

bir de dün bir abiyle konuştum, yemlikleri çıkarıp 2,3 saatte bir elinizden beslemeyi deneyin dedi fakat emin olamadım zarar verirsem yada üzersem diye endişeliyim bir de bilmeden kötü bişey yaparsam yani açlık bu küt diye bişey olursa ya? :confused:

eveet kaçınılmaz son benim de başıma geldi: bu sabah katiyyen dokundurmadı kendine ponçik efendi :) yine kaçışlardayız walla :) ben de zorlamadım, bundan sonra nasıl davranmam lazım sizce?
yani kaçsa da devam etmeli miyim ara ara?

bir de dün bir abiyle konuştum, yemlikleri çıkarıp 2,3 saatte bir elinizden beslemeyi deneyin dedi fakat emin olamadım zarar verirsem yada üzersem diye endişeliyim bir de bilmeden kötü bişey yaparsam yani açlık bu küt diye bişey olursa ya? :confused:

Yemlikler kafeste kalsın. Eğer istediği zaman bulamazsa sinirlenecektir. Çok sinirlenirse tüylerini yolabilir. Kafesteki yemlikten elinize yem koyup bir süre kafesin kapağını kapatıp deneyebilirsiniz. Ayrıca ballı kraker olması daha iyi olur. Marul da kullanabilirsiniz çok severler marulu :) Eğer hiç gelmiyorsa kendi haline bırakın. Odada uçup kendine bir yer seçecektir. Bir süre oradan aşağı inmez ama sıkılınca da yavaş yavaş aşağılara gelmeye başlar. Aynı benim kuşum gibi :) Zararsız olduğunuzu anlayınca 1-2 hafta sonra aşağılara iniyorlar.

Daha etkili bir sonuç için yazımdaki 3. yöntemi ardından bir süre sonrada 5. yöntemi denemenizi öneririm. Etkisini fark edeceksiniz :)

Yemlikler kafeste kalsın. Eğer istediği zaman bulamazsa sinirlenecektir. Çok sinirlenirse tüylerini yolabilir. Kafesteki yemlikten elinize yem koyup bir süre kafesin kapağını kapatıp deneyebilirsiniz. Ayrıca ballı kraker olması daha iyi olur. Marul da kullanabilirsiniz çok severler marulu :) Eğer hiç gelmiyorsa kendi haline bırakın. Odada uçup kendine bir yer seçecektir. Bir süre oradan aşağı inmez ama sıkılınca da yavaş yavaş aşağılara gelmeye başlar. Aynı benim kuşum gibi :) Zararsız olduğunuzu anlayınca 1-2 hafta sonra aşağılara iniyorlar.

Daha etkili bir sonuç için yazımdaki 3. yöntemi ardından bir süre sonrada 5. yöntemi denemenizi öneririm. Etkisini fark edeceksiniz :)

yahu ben yanlış yapmışım, bana iyice kafeste alışmadan sakın salma demişlerdi,
ki biz 10.günde salmıştık, daha sonra dışarı çıkarmadan kafes içinde elime gelsin diye alıştırmaya çalışıyodum :/ şimdi siz uçsun yazınca kafam karıştı, dışarı çıkarayım mı dersiniz yeniden?
bir haftadır hiç dışarı çıkarmadım, ilk uçurmalarmızdan sonra :/

pff zormuş bu iş :))

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:54 -->-> Daha önceki mesaj 12:30 --

vee işte eseriniz ve yardımlarınız .)
ponçik gururla sunar :))

nPLBbl.jpg

çook teşekkür ederiz yolun başından .) devamı gelir inşallah :)

önce bir ayağını attı, sonra gagasıyla parmağımın ucunu yokladı sonra ikinci ayağı da attı :) heralde "parmağına çıkayım da sussun biraz yazık çok üzülüyor" dedi :)))

tekrar tekrar teşekkür ederim inanın .)

yahu ben yanlış yapmışım, bana iyice kafeste alışmadan sakın salma demişlerdi,
ki biz 10.günde salmıştık, daha sonra dışarı çıkarmadan kafes içinde elime gelsin diye alıştırmaya çalışıyodum :/ şimdi siz uçsun yazınca kafam karıştı, dışarı çıkarayım mı dersiniz yeniden?
bir haftadır hiç dışarı çıkarmadım, ilk uçurmalarmızdan sonra :/

pff zormuş bu iş :))

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:54 -->-> Daha önceki mesaj 12:30 --

vee işte eseriniz ve yardımlarınız .)
ponçik gururla sunar :))

nPLBbl.jpg

çook teşekkür ederiz yolun başından .) devamı gelir inşallah :)

önce bir ayağını attı, sonra gagasıyla parmağımın ucunu yokladı sonra ikinci ayağı da attı :) heralde "parmağına çıkayım da sussun biraz yazık çok üzülüyor" dedi :)))

tekrar tekrar teşekkür ederim inanın .)

Rica ederim ben sadece anlattım. Asıl işleri siz yaptınız :) "parmağına çıkayım da sussun biraz yazık çok üzülüyor" haha :) çok sevindim alışmaya başlamasına :) Eve alışması için 1 haftalık süre yeterli. Hatta ben 3. günde salmıştım kafesten ve şuan yanlış giden hiçbir şey olmadı. Acıktığında kafesine giriyor yemini yiyip suyunu içiyor. Biraz kafeste oyalanıp geri çıkıyor. Kafesteyken size alışması daha zor olacaktır. Çünkü dışarıda olduğundan 2 kat daha çok korkacak siz yaklaşırken. Dışarıdayken en azından kaçacak yeri oluyor. Kuşu eğitmek bir hayli zahmetli ama sonuçları görünce de değdiğini anlıyor insan :) Ara sıra huysuzluk yapabilir ama devamı da gelecektir emin olun :)

Geri