Karadeniz Pet

Kuşu yumurtadan çıkardım

iBLoodyLegend

Paylaşımcı Üye
Yumurtanın dün 20. günüydü ve yumurtadan ses geliyordu yumurtayı kırıp çıkarttım yavruyu ilk yaşıyordu. 15 dk sonra falan nefes almadığını farkettim.Neden ölmüştür?

Ses geldiği için çıkamadı sandım.Ölüm sebebi nedir?

Siz ogün konu açıp yardım istediniz herkes 21-22 gün dolmadan müdahale etmeyin dedi. Ölüm sebebi sizsiniz! Çıkartırken eti kabukta felan kalmıştır. Çok üzüldüm:(

çok üzgünüm gerçekten 20. günüydü yumurtanın gece 11di erken çıkardığım için mi öldü acaba? daha önce 2 yavrumu daha kendim çıkardım 2 senedir benleler.

çıkardığımda nefes alıyordu annenin yanına bıraktım 10 dk sonra baktığımda nefes almıyordu

Bakın bu işi yapmadan önce belirli bilmeniz gereken önemli konulardan kurallar vardır. Üretim yapmanın evde veya üretimhanede fark etmiyor en önemli kuralları;
  • yuvalıktaki kuşa fazla dokunmamak
  • yuvalığa günde 1 defadan fazla bakmamak
  • Dişi kuşu asla ürkütmemek kafes içerisinde ani hareketler
  • Çıkan yumurtalara dokunmamak mümkün olmadıkça çok çok zor durumda kalmadıkça kuşun yumurtasına dokunmamak.
Bunları yaparsanız siz sağlıklı olarak kuşu veya yumurtayı yuvaya koysanız bile dişi kuş şüphelenir veya stres yapar o yavruyu öldürür yada yuvadan atar.
Siz 1 haftadır yuvalığı açıp yumurta çıktımı diye sürekli baktınız. Yumurtalara dokundunuz hepsini geçtim daha 20 gün olmuş yumurtaya müdahale etmemeniz gerektiğini söylememize rağmen müdahale ettiniz.
Artık ölüm sebebi nedir siz düşünün.
Benim ustalardan öğrendiğim budur. Biz insanlarda böyleyiz aslında annemiz olsun diğer akrabalarımız olsun çocuğun 40 çıkmadan uzaktan sevdirirler dokundurmazlar ele aldırmazlar herşeyden sakınırlar. Kuşlarda aynıdır eksiğim fazlam kusurum olduysa affola hayırlı akşamlar.

Muhtemelen göbek bağı kopmuştur. Böyle bir şeye birdaha kalkışmayın kendi hallerine bırakın ses geliyorsa zaten yaşıyordur ve ses şiddetli ise kırmıştır gagası ile açar yuvayı

Önceki yapışımda göbek bağı neden kopmadı o zaman doğru zamanda çıkardığım için mi?

Diğer başlıkta müdahale etmeyin yazmıştım ama ne yazık ki fayda etmemiş yukarıda yazıldığı gibi annesi de stres yapıp öldürmüş olabilir ama yüzde 90 ihtimal kırdığınız için öldü o yavru 20 günlük diye kırmak gibi düşünce aklınıza nasıl geldi bilemiyorum ses gelmesi hayvanın doğuma hazir olduğu anlamına gelmez erken doğum yüzünden belki de iç organları düzgün bi sekilde gelisemedigi için öldü bir iki günlük süreç bile önemlidir bu gelişimde yazık olmuş hayvana bir daha böyle bir şey yapmamaniz dileğiyle

Geri