Karadeniz Pet

Kuşum çok hasta!

Lipoma da bir çeşit yağlanma mıdır peki?yağlanmaysa ne yapılabilir?ben durumu izah etmeye çalıştım anladığımca,şimdiden teşekkür ederim Selçuk bey.
Lipom , Tıpta yağ bezesine verilen isimdir. Üretici afilli bir cümle kurmuş. Aslında doğru söylemiş bence de Çok yüksek ihtimalle yağlanmış kuş. Nasıl geçer ? İnsanlardaki gibi aynen hareketle geçer. Bol bol uçurun yağlı tohumları kesin. Dışarı salıp uçmaya zorlayın. Ama birden yüklenmeyin uçma dozunu peyder pey arttırarak uçurun.

Lipoma da bir çeşit yağlanma mıdır peki?yağlanmaysa ne yapılabilir?ben durumu izah etmeye çalıştım anladığımca,şimdiden teşekkür ederim Selçuk bey.
Lipom , Tıpta yağ bezesine verilen isimdir. Üretici , afilli bir cümle kurmuş. Aslında doğru söylemiş bence de Çok yüksek ihtimalle yağlanmış kuş. Nasıl geçer ? İnsanlardaki kilo gibi aynen hareketle geçer. Bol bol uçurun , yağlı tohumları kesin yulaf , Şalgam ve aspura ağırlık verin. Dışarı salıp uçmaya zorlayın. Ama birden yüklenmeyin uçma dozunu peyder pey arttırarak uçurun.

Lipom , Tıpta yağ bezesine verilen isimdir. Üretici , afilli bir cümle kurmuş. Aslında doğru söylemiş bence de Çok yüksek ihtimalle yağlanmış kuş. Nasıl geçer ? İnsanlardaki kilo gibi aynen hareketle geçer. Bol bol uçurun , yağlı tohumları kesin yulaf , Şalgam ve aspura ağırlık verin. Dışarı salıp uçmaya zorlayın. Ama birden yüklenmeyin uçma dozunu peyder pey arttırarak uçurun.
Yağlanma dediğiniz tam olarak kuşta Nasıl bir etki yapar bilemiyorum tabi ama kuşun pek çıkıp uçabileceği bir hali yok, ki ben ona rağmen yine çıkarıyorum ama daha çok yorulur diye geri koyuyorum kafesine çünkü kalp atışları çok hızlı,nefes alışı verişi çok kötü beni korkutanda bu zaten,Bakalım gidiyoruz bugün inşallah doğru teşhis ve olumlu sonuçlarla döneriz,öneriniz için tekrar teşekkürler.

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    626.3 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
İlk etapta aşırı yüklenmeyin ama yorulmasından da korkmayın. Yorulacak ki kilo verecek. Belki de karaciğer yağlanması bile var ve ondan nefes almakta zorlanıyor. Yağlanma Harekette azalmaya , nefes alıp vermekte , uçmakta zorlanmaya üremenin azalmasına hatta durmasına , Kalp , tansiyon , yüksek kolestrol rahatsızlıklarına vs vs yol açar. Kısacası 1.65 boyunda 130 kilo bir insan nasılsa kuşunuz da öyle olur.

İlk etapta aşırı yüklenmeyin ama yorulmasından da korkmayın. Yorulacak ki kilo verecek. Belki de karaciğer yağlanması bile var ve ondan nefes almakta zorlanıyor. Yağlanma Harekette azalmaya , nefes alıp vermekte , uçmakta zorlanmaya üremenin azalmasına hatta durmasına , Kalp , tansiyon , yüksek kolestrol rahatsızlıklarına vs vs yol açar. Kısacası 1.65 boyunda 130 kilo bir insan nasılsa kuşunuz da öyle olur.
Ben sizi çok iyi anlıyorum ama kafesinde de,çıkardığımda da gidip bir yere konuyor orda uyumaya devam ediyor,uçmak isteyen kuşa engel olmak gibi bir durum yok yani özetle çok tepkisiz ve sürekli uyuyor,öncesini sorarsanız tüm evi oda oda dolaşan çok hareketli bir kuştu ama şu an durum.Bugün fakülte veterinerliğine gittik röntgenden sonra karnında bir şey olduğunu(ama ne olduğunu söylemedi ısrarlarıma rağmen) küçük olduğu için müdehale edemeyeceklerini söylediler,bunun üzerine Nasıl yani hiç birşey yapılmayacak mı büyüyüpte ölmesini mi bekleyelim dedim ve biraz daha sorgulayınca kuştan anlayan hocalarının olmadığını P.tesi tekrar hocanın görmesi için getirmemi söylediler,yani boşu boşuna gittik koca Ankara gibi fakültesi olan bir yerde kuştan anlayan hiç kimseyi bulamadık miniğimin yorulduğuyla ve yıprandığıyla kaldık.

Benim kuşumda ur oluştu. 2 ay önce forumda bununla ilgili konu açtım vs. Sirke özü kullandım kuruyup düşer diye bir faydası olmadı. Bunun üzerine Çukurova veterinerlik fakültesine telefonla ulaştım. Durumu anlattım getirsem yardımcı olurmuşsunuz diye sorduğumda. Tabiki bekliyoruz dediler. Gerçekten canı gönülden ilgilendiler kan tahlili falan yaptılar. Ameliyatla alacaklarını söylediler ur çok büyümüş ve büyümeye devam ediyor vücudunu zehirliyor dediler. Kötü huylu bir urmuş. Amaliyatta ölebilir dediler. Ama amaliyat etmezsekte ölecek dediler. Amaliyata karar verdik. Üzerinden 70 gün geçti su anda gayet sağlıklı ve mutlu. Amaliyattan sonra çok iyi bir bakım gerekiyor. Amaliyat yarasında günlük pansuman yaptım enfeksiyon kapmaması için. Bence ilerlemeden bir veterinere gösterin tahlilleri yapsın iyi huyluysa zaman içinde ilaçla tedavi edebilirsiniz kötü huyluysa derhal cerrahi müdahale gerekir.Ekli dosyayı görüntüle 6393
Merhabalar Cengiz bey,bizde ameliyat düşündüğümüz için size size bir kaç sorum olacak.Kuşum çok bitkin artık hareket bile edemiyor ,nefes alıp verirken çok acayip bir ses çıkarıyor sanki kemikleri kırılmıyormuş gibi bir ses,kitle çıktığından beri vardı ama son iki gündür çok daha fazla ve sürekli bu ses var,hafta başı ameliyat için gün alacaktık hafta başını görür mü bilemiyorum sizde bunları yaşadınız mı?ameliyat sonrası beslenmesini Nasıl sağladınız kendi mi yedi yoksa siz mi yedirdiniz?aslında soracak çok şey var ama şu aklıma bunlar geldi sadece.

Benim kuşumda ur oluştu. 2 ay önce forumda bununla ilgili konu açtım vs. Sirke özü kullandım kuruyup düşer diye bir faydası olmadı. Bunun üzerine Çukurova veterinerlik fakültesine telefonla ulaştım. Durumu anlattım getirsem yardımcı olurmuşsunuz diye sorduğumda. Tabiki bekliyoruz dediler. Gerçekten canı gönülden ilgilendiler kan tahlili falan yaptılar. Ameliyatla alacaklarını söylediler ur çok büyümüş ve büyümeye devam ediyor vücudunu zehirliyor dediler. Kötü huylu bir urmuş. Amaliyatta ölebilir dediler. Ama amaliyat etmezsekte ölecek dediler. Amaliyata karar verdik. Üzerinden 70 gün geçti su anda gayet sağlıklı ve mutlu. Amaliyattan sonra çok iyi bir bakım gerekiyor. Amaliyat yarasında günlük pansuman yaptım enfeksiyon kapmaması için. Bence ilerlemeden bir veterinere gösterin tahlilleri yapsın iyi huyluysa zaman içinde ilaçla tedavi edebilirsiniz kötü huyluysa derhal cerrahi müdahale gerekir.Ekli dosyayı görüntüle 6393
Kuşum bugün daha da kötü,hiç bir şey yemiyor,sabit hiç hareket etmeden sürekli uyuyor bu durumda ameliyatı kaldırır mı?lütfen yardım.

Kuşum bugün daha da kötü,hiç bir şey yemiyor,sabit hiç hareket etmeden sürekli uyuyor bu durumda ameliyatı kaldırır mı?lütfen yardım.
İyi akşamlar benim kuşta öyle çok halsizlik yoktu. İlk fark ettiğimizde önlem aldık ve cerrahi müdahaleyi yaptırdım. Bünyesi henüz zayıf düşmemişti. Beslenmesinde ilk 2 gün ben yaptım daha sonra kendisi yemeye başladı yavaş yavaş. Su anda 3 tane yavrusu var onlara bakıyor nerden nereye. Bence daha fazla vakit kaybetmeden cerrahi müdahale yaptırın.

İyi akşamlar benim kuşta öyle çok halsizlik yoktu. İlk fark ettiğimizde önlem aldık ve cerrahi müdahaleyi yaptırdım. Bünyesi henüz zayıf düşmemişti. Beslenmesinde ilk 2 gün ben yaptım daha sonra kendisi yemeye başladı yavaş yavaş. Su anda 3 tane yavrusu var onlara bakıyor nerden nereye. Bence daha fazla vakit kaybetmeden cerrahi müdahale yaptırın.
Bugün kötüydü kuşum hatta ölecek diye bekledik hala da öyle,ben fakülteye götürdüğümde hastalığı çok yeniydi ama maalesef ilgilenmediler en son geçen hafta çarşamba götürdüm diyet uygulamamızı istedi birde vitamin verip gönderdiler iyi olmazsa getirin ameliyat yaparız dediler,ameliyatta benim ısrarlarımla onaylandı,hiç boşuna uğraşmayın der gibiydi hepside,şimdi de kuş bu halde normalde bile çok zor dayanması bu haldeyken Nasıl dayanır?siz ne düşünüyorsunuz ne yapmam lazım Allah aşkınıza bir akıl verin kaç zamandır çırpınıyorum ama hiç bir şey yapadım

Bugün kötüydü kuşum hatta ölecek diye bekledik hala da öyle,ben fakülteye götürdüğümde hastalığı çok yeniydi ama maalesef ilgilenmediler en son geçen hafta çarşamba götürdüm diyet uygulamamızı istedi birde vitamin verip gönderdiler iyi olmazsa getirin ameliyat yaparız dediler,ameliyatta benim ısrarlarımla onaylandı,hiç boşuna uğraşmayın der gibiydi hepside,şimdi de kuş bu halde normalde bile çok zor dayanması bu haldeyken Nasıl dayanır?siz ne düşünüyorsunuz ne yapmam lazım Allah aşkınıza bir akıl verin kaç zamandır çırpınıyorum ama hiç bir şey yapadım
Şayet bünyesi çok zayıflamışsa kaldırmaya bilir bu durumda iki seçenek var ya amaliyat ettireceksiniz yada uyutacaksınız. Bu şekilde iskence çekiyor. Malasef bazı zamanlar ne kadar uğraşırsak uğraşalım elden birşey gelmiyor. Ve malasef Türkiye'de küçük canlara değer verilmiyor. Bir kedi bir köpek vs olsaydı onu tedavi etmek için uğraşırlardı kuşlarda böyle birşey yapmıyorlar. İnş sağlığına kavuşur

Şayet bünyesi çok zayıflamışsa kaldırmaya bilir bu durumda iki seçenek var ya amaliyat ettireceksiniz yada uyutacaksınız. Bu şekilde iskence çekiyor. Malasef bazı zamanlar ne kadar uğraşırsak uğraşalım elden birşey gelmiyor. Ve malasef Türkiye'de küçük canlara değer verilmiyor. Bir kedi bir köpek vs olsaydı onu tedavi etmek için uğraşırlardı kuşlarda böyle birşey yapmıyorlar. İnş sağlığına kavuşur[/
Şayet bünyesi çok zayıflamışsa kaldırmaya bilir bu durumda iki seçenek var ya amaliyat ettireceksiniz yada uyutacaksınız. Bu şekilde iskence çekiyor. Malasef bazı zamanlar ne kadar uğraşırsak uğraşalım elden birşey gelmiyor. Ve malasef Türkiye'de küçük canlara değer verilmiyor. Bir kedi bir köpek vs olsaydı onu tedavi etmek için uğraşırlardı kuşlarda böyle birşey yapmıyorlar. İnş sağlığına kavuşur
Çok haklısınız kuş diye hiç önemsenmiyor nasıl bir mantık anlayamıyorum bunun kedisi köpeği kuşu olmaz olmamalı da canlı neticede,ilgilenen veteriner aksi bir durum olursa telefondan ulaşın demişti ama lafta kaldı tabi yarın yine gidecem fakülteye başka türlü olmayacak,ameliyat için bir daha konuşacam,neden yapmak istemiyor orasını da hiç anlamış değilim ama şansımı zorlayacam sonradan pişman olmaktansa en azından denedim diyebilirim,böyle çok acı çekiyor çünkü o acı çektikçe ben kahroluyorum.Sizi de çok rahatsız ettim farkındayım kusura bakmayın aynı şeyleri yaşadığımız için bana en iyi siz yardımcı olabilirsiniz ,çok teşekkür ederim.

Kujum ! Bana soracak olursanız ameliyat için uğraşmak yerine kuşa geniş bir kafes ve sık sık dışarıda uçmaya zorlayın. Çok atletik hale geldiği halde şişlik devam ediyorsa. O zaman ameliyat düşünürsünüz. Ki ameliyat olması belkide daha çok acı çekmesine neden olacaktır. yukarıda sorduğum sorulara cevap vermemişsiniz..

Kujum ! Bana soracak olursanız ameliyat için uğraşmak yerine kuşa geniş bir kafes ve sık sık dışarıda uçmaya zorlayın. Çok atletik hale geldiği halde şişlik devam ediyorsa. O zaman ameliyat düşünürsünüz. Ki ameliyat olması belkide daha çok acı çekmesine neden olacaktır. yukarıda sorduğum sorulara cevap vermemişsiniz..
Kafesi çok büyük değil ama sürekli kafeste olan bir kuş değildi ki,günün bir kaç saatini dışarda geçiriyor tüm evi oda oda dolaşan bir kuştu,veterinerde lipom ama kitleye dönüşmüş dedi sizi doğruladı haklısınız ama şu an durumu çok kötü uçabilecek gibi değil tünekte bile iki ayağı üzerinde zor duruyor ve soluk soluğu kalmış gibi sürekli göğsünden saat gibi ritmik bir ses çıkıyor biz o sesi uzaktan duyabiliyoruz düşünün artık,kakası simsiyah zift gibi yapışkan ve poposuna yapışıyor ben Pamuk'la temizliyorum,ev sürekli yanıyor ama üşüyor galiba onu çıkardığımda petek ya da kombinin üzerine çıkıyor yani sıcak olan yerde duruyor,kafesi peteğin yanına aldım sıcak su torbası koyuyorum kafesinin üstüne sıcak tutsun diye durumu böyle işte.Elms sirkesi aldım haftada iki kere suyuna damlatmak lazımmış bir kere uyguladık yarın yine vermeye çalışacam,yulaf hep veriyordum zaten başka ne yapabilirim bilmiyorum,1 aydır bu halde her geçen gün daha da kötüleşiyor bu şu halde ne kadar yaşayabilir ki? inanın ne yapacağımı şaşırdım artık

Dışkının resmini çekip paylaşır mısınız... Dediğiniz gibiyse dışkı. Kitleden bağımsız bir hastalığı daha var demektir. Dışkı koyu yeşil mi siyah mı ?

image.jpeg
Dışkının resmini çekip paylaşır mısınız... Dediğiniz gibiyse dışkı. Kitleden bağımsız bir hastalığı daha var demektir. Dışkı koyu yeşil mi siyah mı ?
Dışkının rengi çok koyu siyahta denilebilir beyaz kısmı sarı ve zift gibi yapışkan( resim yarın paylaşayım uyuyor şimdi rahatsız etmeyim) birde dikkatimi çeken bir şey daha var yaz sonu eylül gibi gözü enfeksiyon kaptı terramycin göz sürdüm düzeldi ama tırnakları ve gagasında siyah lekeler çıktı onlar geçmedi hala var,resimde de görmüşsünüzdür gagası uzamış ve şekli bozuldu 5 yıldır ilk defa uzadığını görüyorum acaba o Zamandan kalma bir şey mi?bir kaç gün önce yine gözü aynı şekilde oldu,sizce ne olabilir

Gagadaki siyah lekeler Mantara benziyor. Evde Mantar kremi yoksa Bolca vazelin sürün 3-4 gün boyunca. Evde Kuşlar için kullanılan antibiyotik var mı ? Yoksa önlem olarak bir suluğa 8 Damla Elma sirkesi katarak önlem alın ve Yarın Tylan veya Baytril isimli ilaçlardan birini alıp tedavi başlayın.

Gagadaki siyah lekeler Mantara benziyor. Evde Mantar kremi yoksa Bolca vazelin sürün 3-4 gün boyunca. Evde Kuşlar için kullanılan antibiyotik var mı ? Yoksa önlem olarak bir suluğa 8 Damla Elma sirkesi katarak önlem alın ve Yarın Tylan veya Baytril isimli ilaçlardan birini alıp tedavi başlayın.
Hayır hiç antibiyotik kullanmadık ihtiyaç olmadı hiç bugüne kadar,peki tırnakları için ne diyorsunuz? Hani bir yere sıkıştırınca tırnağa kan oturur ya öyle bir renk işte ve aylardır bu halde,bu dediğiniz ilaçlar Ne için mantar mı bir de Nasıl kullanacam ne kadar dozda

İlaçların prospektüsünde yazar. Baytril alırsanız bir suluğa bir pompa sıkarsınız. Taylan olursa bir mercimak tanesi kadar.

İlaçların prospektüsünde yazar. Baytril alırsanız bir suluğa bir pompa sıkarsınız. Taylan olursa bir mercimak tanesi kadar.
Hemen yarın gidip alıyorum,hangisini önerirsiniz diyecem ama ikisi de aynı etkiye sahip galiba,her gün tazelemeli miyim suyu,kaç gün devam ettirecem birde?

Geri