Karadeniz Pet

Kuşum çok hasta!

Kujum

Meraklı Üye
Yaklaşık 5 yıldır baktığım erkek muhabbet kuşumun bir kaç önce poposunda şişlik farkettim şimdi şişlik tüm karnına yayılmış durumda,karnı çok şiş ve gergin duruyor.Kaka rengi çok koyu ve kalp atışları çok hızlı,kafesinde uyurken bile sürekli nefesnefese veterinere götürmeyi düşünüyorum ama öncesinde sizlere sormak istedim,daha önce bu ve buna benzer şeyler yaşayan var mı lütfen yardımcı olur musunuz.

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    73.6 KB · Görüntüleme: 84
  • image.jpeg
    image.jpeg
    79 KB · Görüntüleme: 81
emin degilim ama ur olma sansi varmis
bence veternere goturmelisin.

bu video bir goz at

Evet bende ur ya da kist gibi bir şey olabileceğini düşünüyorum.Ameliyat bilemiyorum küçücük kuş için fazlasıyla zor,bünyeleri kaldırmayabilir.ilaçla tedavi mümkün değiller mi acaba?

videodaki de muhabbet kusu kusun sahibi yorumlara yazmiski kusu iylesmis ameliyatan sonra ve yumurtlamis bile.

ilalca tedavi hic bir bilgim yok.

Umut var deme ki,veterinerlik fakültesine götürmek daha mantıklı sanki çünkü her veterinerin kanatlı hayvandan anlayacağını sanmıyorum.ilginiz için teşekkür ederim.

Allah şifasını versin ,bizede buradan durumu bildirirseniz sevinirim

Amin çok teşekkür ederim.Bugün veterinerle görüştüm bana kuşumun yaşlı olduğunu bunun tedavisinin olmadığı,başka bir yere götürürseniz suistimal edebilirler gibi şeyler söyledi,ne yapacağımı şaşırdım doğrusu gözümün önünde acı çekiyor yavrum hiç bir şey yapamıyorum

Benim kuşumda ur oluştu. 2 ay önce forumda bununla ilgili konu açtım vs. Sirke özü kullandım kuruyup düşer diye bir faydası olmadı. Bunun üzerine Çukurova veterinerlik fakültesine telefonla ulaştım. Durumu anlattım getirsem yardımcı olurmuşsunuz diye sorduğumda. Tabiki bekliyoruz dediler. Gerçekten canı gönülden ilgilendiler kan tahlili falan yaptılar. Ameliyatla alacaklarını söylediler ur çok büyümüş ve büyümeye devam ediyor vücudunu zehirliyor dediler. Kötü huylu bir urmuş. Amaliyatta ölebilir dediler. Ama amaliyat etmezsekte ölecek dediler. Amaliyata karar verdik. Üzerinden 70 gün geçti su anda gayet sağlıklı ve mutlu. Amaliyattan sonra çok iyi bir bakım gerekiyor. Amaliyat yarasında günlük pansuman yaptım enfeksiyon kapmaması için. Bence ilerlemeden bir veterinere gösterin tahlilleri yapsın iyi huyluysa zaman içinde ilaçla tedavi edebilirsiniz kötü huyluysa derhal cerrahi müdahale gerekir.
IMG_2548.JPG

Büyük geçmiş olsun çok sevindim gözünüz aydın uğraşan insanlardanda,nasıl şimdi afacanımız.

Büyük geçmiş olsun çok sevindim gözünüz aydın uğraşan insanlardanda,nasıl şimdi afacanımız.
Çok şükür iyi Erdal bey. İlk 15 gün baya sıkıntılı günler geçirdik ama şimdi iyi. O fakültedeki gibi olsa tüm veterinerler. Yada çoğunluğu Mersin'de yasıyorum mersinde birtane veteriner yok kuşlara bakan. Tutturmuşlar kesi köpek, tamam onlarda can ayrı bi konu ama bu miniklerin ne günahı var bunlar can değilmi

Çok şükür iyi Erdal bey. İlk 15 gün baya sıkıntılı günler geçirdik ama şimdi iyi. O fakültedeki gibi olsa tüm veterinerler. Yada çoğunluğu Mersin'de yasıyorum mersinde birtane veteriner yok kuşlara bakan. Tutturmuşlar kesi köpek, tamam onlarda can ayrı bi konu ama bu miniklerin ne günahı var bunlar can değilmi
Hem üzülüyorum hemde sevindim ama,işinde iyi olanlar var işte arayıp bulmak lazım bende istanbuldayım iyi bayan birtane veteriner buldum kuşumun solunum yolu problemini halletti avcılar ünv.

Hemen ur demeyelim. Yağlanma da olabilir. Kuşu dışarı salıyor musunuz hiç ? Günde ne kadar süre uçuyor. Kafesi geniş mi ? Neler yiyor ? Bunları bir cevaplarsanız daha kolay yardımcı oluruz.Gösterdiğiniz bölgede genelde urdan değil de yağlanmaya bağlı şişlik olur.

Muhabbet kuşu üreticisi olan birine gösterdim lipoma yağ kisti dedi ne kadar doğru bir teşhis bilemiyorum tabi.
Kuşumu mümkün olduğunca çıkarmaya çalışıyorum,zaten dışarıya alıştığı için zorla çıkmak istiyor,günün birkaç saatini kafes dışında geçiriyorlar.Yem olarakta bonnie alıyorum tabi bizim yediklerimizden de mutlaka yiyorlar.ilgisi var mıdır bilmiyorum ama bundan bir kaç ay önce yaz sonu gibi gözü enfeksiyon kaptı,göz etrafı şişti morardı terramycın göz kremi sürdüm 3 gün içinde gözü iyileşti ama gagasında siyah lekeler oluştu kendiliğinden bir süre sonra geçti ,tırnakları koyulaştı halende o koyuluklar var son bir aydır da gagası çok uzamaya başladı çok ilginçtir ki 5 yıldır bizimle kujumuz ilk defa uzadığı görüyorum son bir haftadır da karın bölgesinde şişlik var işte süreç bu şekilde gelişti

Son düzenleme:
Hemen ur demeyelim. Yağlanma da olabilir. Kuşu dışarı salıyor musunuz hiç ? Günde ne kadar süre uçuyor. Kafesi geniş mi ? Neler yiyor ? Bunları bir cevaplarsanız daha kolay yardımcı oluruz.Gösterdiğiniz bölgede genelde urdan değil de yağlanmaya bağlı şişlik olur.[/QUOTE

Lipoma da bir çeşit yağlanma mıdır peki?yağlanmaysa ne yapılabilir?ben durumu izah etmeye çalıştım anladığımca,şimdiden teşekkür ederim Selçuk bey.

Benim kuşumda ur oluştu. 2 ay önce forumda bununla ilgili konu açtım vs. Sirke özü kullandım kuruyup düşer diye bir faydası olmadı. Bunun üzerine Çukurova veterinerlik fakültesine telefonla ulaştım. Durumu anlattım getirsem yardımcı olurmuşsunuz diye sorduğumda. Tabiki bekliyoruz dediler. Gerçekten canı gönülden ilgilendiler kan tahlili falan yaptılar. Ameliyatla alacaklarını söylediler ur çok büyümüş ve büyümeye devam ediyor vücudunu zehirliyor dediler. Kötü huylu bir urmuş. Amaliyatta ölebilir dediler. Ama amaliyat etmezsekte ölecek dediler. Amaliyata karar verdik. Üzerinden 70 gün geçti su anda gayet sağlıklı ve mutlu. Amaliyattan sonra çok iyi bir bakım gerekiyor. Amaliyat yarasında günlük pansuman yaptım enfeksiyon kapmaması için. Bence ilerlemeden bir veterinere gösterin tahlilleri yapsın iyi huyluysa zaman içinde ilaçla tedavi edebilirsiniz kötü huyluysa derhal cerrahi müdahale gerekir.Ekli dosyayı görüntüle 6393
sizin ve yavrunuz adına çok sevindim Cengiz bey inşallah bir daha yaşamazsınız bu sıkıntıları.

Cengiz bey sizden feyz alarak bugün Ank.Üni.veterinerlik Fak.telefonla görüştüm yarın sabah kuşumu götüreceğim hayırlısıyla,inşallah sonu sizinki gibi hayırlı olur.İlgilenen,yazan herkese çok teşekkür ederim,dualarınıza ihtiyacımız var eksik etmeyin.

Cengiz bey sizden feyz alarak bugün Ank.Üni.veterinerlik Fak.telefonla görüştüm yarın sabah kuşumu götüreceğim hayırlısıyla,inşallah sonu sizinki gibi hayırlı olur.İlgilenen,yazan herkese çok teşekkür ederim,dualarınıza ihtiyacımız var eksik etmeyin.
İnşallah sağlığına kavuşur. Burdan gelişmeleri paylasın lütfen. Ve ben ur diye birşey söylemedim bunuda belirtmek istedim. Buna veterinerler karar verir. Yağlanmada olabilir. İnş küçük birşeydir.

Geri