Karadeniz Pet

Kuşum çok tüy döküyor

_alper_

Meraklı Üye
Arkadaşlar Selam,

Kuşum aldığımdan beri tüy döküyor 2, 3 hafta durup tekrar başlıyor. Aralikta aldım 1.5 aylıkken aldığımdan beri kısa aralıklarla sürekli tüy döküyor. 2, 3 hafta önce kafasında kapsüller vardı onlar düzeldi bu seferde göğsündeki gibi küçük tüyleri döküyor her gün kafesin altı doluyor. 3 hafta önce siyah beneklerinden biri yeni çıkmıştı şimdi tekrar dökülmüş. Eskiden döküyordu ama neşesinde bir şey yoktu artık kabarık durup uyuyor fırsatını bulduğunda. Dün tv izliyorken bir baktım patır kütür yuvarlardı yere odanın köşesine. Sonra elime aldim bir baktım en uzun kuyruklarından biri sallanıyor elimle tuttum geldi direk. Muhtemelen çekerken yuvarlandı aşağı.

Niçin bu kadar çok tüy döküyor vitamin ve probiyotik veriyorum elimden geldiğince düzenli bir sekilde. Bir şeyi yanlış mı yapıyorum?

B vitamini ve yulaf verin elma sirkeli suyla yikansin tuy donemindedir

Gerekli vitaminler karsilanmiyor demek veya stresden

Fransız tüy dökümü hastalığı var kuşta. Tüy kökleri koyu renkli mi bak bakalım kan vs var mı

Beslenmesine dikkat etmelisiniz. Taze tohumlar, sebze, protein içerikli besinler (yumurta maması gibi) tuketmeli, kısa sürelerle doğrudan güneş ışığı görmeli. Eğer tüylerin gelişimi sağlıklı şekilde tamamlanamiyorsa, tekrar tüy değişimine girer.

Beslenmesine dikkat etmelisiniz. Taze tohumlar, sebze, protein içerikli besinler (yumurta maması gibi) tuketmeli, kısa sürelerle doğrudan güneş ışığı görmeli. Eğer tüylerin gelişimi sağlıklı şekilde tamamlanamiyorsa, tekrar tüy değişimine girer.

Nekton s, diazyme 256 veriyorum katkı olarak. Yumurta mamasi gibi şeyler yediremiyorum. Versele laga yem veriyorum 2 gün önce deli nature yem aldım onu daha çok sevdi herhalde onu da yiyor ama yine de yetersiz midir hala mama yemedigi için olabilir. Tüyleri de uzun uzun ama bilemiyorum.

Sebze, protein, B vitamini, güneş ışığı... Sanırım bunlar yok. Sürekli tüy değişiminde olması normal o zaman.
Nekton S, bir multivitamin ve bildiğim kadarıyla B vitamin oranı son derece düşük. Diazyme ise probiyotik. Yani tüy gelişimine doğrudan değil, sadece dolaylı yoldan katkıları olabilir.

Nekton s de amino asit var ama yetersizdir belkide seranin vitamini var onu vereyim o zaman vitamin daha zengindir belki. Sebze meyve yarın denerim yedirmeyi tekrar.
20180713_235637.jpg

Şöyle bir karışım yaptım ama işine gelenleri yiyor.

Bu karışıma biraz havuç rendeleyerek verebilirsiniz. Aminoasitler, protein sentezinde kullanılır. Yeterince protein almıyorsa, aminoasitler de işe yaramaz. Doğrudan B vitamini vermelisiniz, multivitamin değil. Sebze olarak her türlü biberi verebilirsiniz. Sivri biber ve kırmızı biberin faydasını görürsünüz

Bu karışıma biraz havuç rendeleyerek verebilirsiniz. Aminoasitler, protein sentezinde kullanılır. Yeterince protein almıyorsa, aminoasitler de işe yaramaz. Doğrudan B vitamini vermelisiniz, multivitamin değil. Sebze olarak her türlü biberi verebilirsiniz. Sivri biber ve kırmızı biberin faydasını görürsünüz

Tamam yarın havucla da deneyecegim. Hobinin aminovit-b diye bir ürünü var elimde sizce uygun mudur içeriği şu şekilde.
cccccccc.jpg

Uygundur. Tavsiye edilen oranın bir miktar üzerinde kullanabilirsiniz. Zaten muhtemelen prospektüste de yazar bu durum

Yalnız fazladan vitamin yüklemesi yapmamaya dikkat edin. Üretici firma tavsiyelerine göre hareket edin.

Havuç olduğunu anladığı gibi döndü gitti denemedi bile :) nasıl nazlı bir kuşsa. ben de dal darı astım bari onu bol bol yesin de beslensin diye.

Sebze, protein, B vitamini, güneş ışığı... Sanırım bunlar yok. Sürekli tüy değişiminde olması normal o zaman.
Nekton S, bir multivitamin ve bildiğim kadarıyla B vitamin oranı son derece düşük. Diazyme ise probiyotik. Yani tüy gelişimine doğrudan değil, sadece dolaylı yoldan katkıları olabilir.

Bugün kuş biraz güneş alsın diye kafesini 5 dk güneş altına götürdüm odada. Ne kadar süre güneşte kalması yeterli olur. Direk güneşten rahatsız olsun da istemiyorum.

Kafesi güneş ışığı bulunan yere koyduğunuzda yarı gölge ortam olsun. Eğer rüzgar yoksa, kontrollü şekilde balkona koyabilirsiniz ama başından ayrılmayın her ihtimale karşı. Doğrudan güneş ışığı ölümcül olabilir, bu nedenle mutlaka kendini sakınabileceği gölgelikler olması lazım

Geri