Karadeniz Pet

Kuşum ısırıyor fakat yemek için

JohnA

Yeni Üye
Forum üzerinden üreticiden aldığım dişi muhabbet kuşum var. Alıştırma evrelerimiz giderek ilerleme kaydediyor. İlk başlarda kafesinden hiç çıkmazken şimdi artık kapısı açıksa kendiliğinden çıkıyor. Yalnız bir sorunum var ki kuşum sadece korktuğu savunduğu zaman değilde normalde elimde kolumda boynumda dururken ısırıyor. Hatta kıl köklerimden deri koparıp yiyor. Yediği yerler kırmızı kırmızı kalıyor kanama olmuyor. Bu hareketinin nedenini anlayamadım daha önce de bu şekilde bir olay duymadım. (eksik araştırma yapmış da olabilirim) muhabbet kuşlarının ısırması normal olabilir ama benim bildiğim sadece korku, savunma amaçlı ısırıyorlar insanları. Yemek için ısıranı duymadım hiç. Bu bir hastalık (veya belirtisi) ya da anomali midir bilemedim. Bu alışkanlığından nasıl kurtulabilirim acaba?
4dedb9e09c459f7300ae3ca4bc240fb1.jpg

Mi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bana da çok tuhaf geldi davranışı..Lakin bir şey istiyordur mutlaka..Kafesinde herşeyi tam mı.? Kalamar kemiği,gaga taşı ve kumu tam mı.? Bence ısırmasına izin vermeyin derim..Alışırsa daha da kötü yapabilir..

Her ısırdığında, bu hareketinin hoşunuza gitmediğini belli etmelisiniz. Mesela önce sert ama korkutmayacak şekilde şşşşşşşt diyebilir, ısırma hareketinin devamında kafesine koyabilir, hatta baktınız çok da sonuç alamıyorsunuz, işi ilerletip ona küsebilir, bir süre (mesela ertesi güne kadar) ilgilenmeyebilirsiniz. Kuş bunları anlar hiç merak etmeyin. Benim profil resmimdeki erkek, ısrarla kulağımı hiç acıtmasa da ısırıyordu ama bu benim hiç hoşuma gitmiyordu. Bu taktik çok işe yarıyor emin olun.

Bu arada vitamin eksikliği bu türlü ısırmaya sebep olabilir. Kuşlar bazen vitamin eksikliğinden birbirlerine önemli zararlar verebiliyor, yanında başka kuş olmadığı için, sizi ısırıyor olabilir. Vitamin takviyesi yapmak ve yumurta maması belki de çözüm olabilir. Çok sıcak günler geçiriyoruz, yumurta mamasını kafeste birkaç saatten fazla tutmayın sakın.

Bende alışmaması için uğraşıyorum ama çok istekli devam ediyor elime almaya çalışırken (parmağımın üstüne yani) şöyle son bir ısırık daha atayım diye sallıyor gagayı. Gaga taşı var bolca kullanıyor hatta sivrileştirip gagayı öyle geliyor [emoji1]
Kum da koyuyorum ama sanki bir eksikliği var da o nedenle ihtiyaç duyduğunu hissediyorum. Anlayamadım tam olarak.
Fotoğrafta tam gözüküyor mu bilemiyorum ama elimdeki kırmızı kırmızı olan yerler hep ısırık sonucunda. Müdahale edemeden hemen yemeye başlıyor [emoji17]
3647b5a871378dc74b1dc11c053ce712.jpg

İyi sabrediyorsunuz, ben olsam epey ceza verirdim. Hatta fotoğraftaki durum benim başıma gelse vereceğim cezayı da söyleyeyim, evin hemen hemen hiç girilmektedir bir odası var, o odaya, yere koyup en az 24 saat hiç ilgilenmezdim. Ama bunu yaparken de ısırma davranışından ötürü bu cezayı verdiğimi de anlatır, hissettirirdim.

İyi sabrediyorsunuz, ben olsam epey ceza verirdim. Hatta fotoğraftaki durum benim başıma gelse vereceğim cezayı da söyleyeyim, evin hemen hemen hiç girilmektedir bir odası var, o odaya, yere koyup en az 24 saat hiç ilgilenmezdim. Ama bunu yaparken de ısırma davranışından ötürü bu cezayı verdiğimi de anlatır, hissettirirdim.
Özellikle uyarma konusunda daha sıkı çalışacağım bakalım bir gelişme görecek miyim. Ayrıca vitamin takviyesine de başlayacağım vitamin (ve mineral) takviyesi için suya konulan vitaminler yeterli olur mu acaba?

Genellikle suya katılan multivitaminler yeterli olur ama araştırıp farklı vitamin türlerini de vermenizde fayda var. Deri yediğini söylüyorsunuz, protein eksikliği aklıma geldi, o yüzden yumurta mamasını önerdim

Genellikle suya katılan multivitaminler yeterli olur ama araştırıp farklı vitamin türlerini de vermenizde fayda var. Deri yediğini söylüyorsunuz, protein eksikliği aklıma geldi, o yüzden yumurta mamasını önerdim
Yumurta mamasini da deneyeceğim teşekkürler tavsiyeler için umarım ısırıkları azalır

Yumurta mamasını hemen yarın sabah evdeki malzemelerle hazırlayabilirsiniz. Uzun vadede kaliteli bir hazır mama alıp içine kinoa tozu ekleyebilirsiniz.

Kemirme ve yeme iç güdüsü her kuşta vardır muhakkak. Bunun deri olduğu için özellikle yaptiğını düşünmüyorum. Her hangi bir yerde bir çıkıntı bulsun orayı dideklerler. 3 alışık kuşum var. 3 üde aynı hareketi sergiliyor. Eksik bir şeyden kaynaklandığını düşünmüyorum. Size yaklaştığı için aksine sevinmelisiniz bence. Bir etkileşim olmuş. Ceza verirseniz sizden uzaklaştırırsınız. Bırakın nasıl iyi hissediyorsa öyle yapsın. Yok odaya kapatmalar yok kafesten çıkarmamalar ilgilenmemeler. Hayvanda olsalar can taşıyorlar. Bana birisi böyle muamele yapsa dönüp yakınından geçmem mesela. Canınızı yaklamadığı sürece her şeye izin verin. Lakin yakıyorsa bir kaç şşştle anlar zaten durumu. Şşt diyerek sadece kafesine koyun. Aksi hareketlere daha fazla cezaya hiç gerek yok. Heleki dövme vurma gibi şeylere yeltenmeyin

Kemirme ve yeme iç güdüsü her kuşta vardır muhakkak. Bunun deri olduğu için özellikle yaptiğını düşünmüyorum. Her hangi bir yerde bir çıkıntı bulsun orayı dideklerler. 3 alışık kuşum var. 3 üde aynı hareketi sergiliyor. Eksik bir şeyden kaynaklandığını düşünmüyorum. Size yaklaştığı için aksine sevinmelisiniz bence. Bir etkileşim olmuş. Ceza verirseniz sizden uzaklaştırırsınız. Bırakın nasıl iyi hissediyorsa öyle yapsın. Yok odaya kapatmalar yok kafesten çıkarmamalar ilgilenmemeler. Hayvanda olsalar can taşıyorlar. Bana birisi böyle muamele yapsa dönüp yakınından geçmem mesela. Canınızı yaklamadığı sürece her şeye izin verin. Lakin yakıyorsa bir kaç şşştle anlar zaten durumu. Şşt diyerek sadece kafesine koyun. Aksi hareketlere daha fazla cezaya hiç gerek yok. Heleki dövme vurma gibi şeylere yeltenmeyin
Yok, tabiki dövme vurma gibi bir olay olamaz bence de. Sadece uyararak yanlış olduğunu anlamasını sağlamaya çalışıyorum. Isırmak için fazlaca istekli olduğu için bir eksiklik ya da hastalık olduğunu düşündüm sadece. Vitamin takviyesini deneyeceğim bu derdine sonuç olmasa da sağlığı için faydalı olacağını düşünüyorum.

@Elif Akyüz eğitimle uğraşmadığınız için bunları çok rahat söyleyebiliyorsunuz. Ben eğitimciyim ve bizde 2 tip ceza vardır. Birincisinde ortama istenmeyen bir şey veya durumun koyulması, ikincisinde ise istenilen vb bir şey ya da durumun ortamdan çıkarılması vardır ki bu ikinci tip ceza daha insancıl olduğu için biz bunu seçeriz. Buna rağmen benim bahsettiğim, cezaya alternatif yöntemler olan ara verme time out, ortam değiştirme gibi yöntemler. Lütfen canlı ve öğrenme psikolojisi üzerinde detaylı bilgi sahibi olmadan, mevcut bilgi ve uygulamaları eleştirmeyin.

Son düzenleme:
Kuşu sizden korkutarak hiç bir sonuca varamazsınız. Ben ceza eğitim falan bilmem. Ben canlı bilirim. Her canlı istediğini yapmakta özgürdür. Kendi mutluluğunuz için bir canlıya ceza verilemez. Bana göre tek eğitim tuvalet eğitimidir. Onuda her canlı belli bir süre sonra öğrenir. Geri kalan sevgidir. Köpeğine kedisine balığına hamsterına kaplumbağasına kuşuna tavşanına civcivine ördeğine her türlü hayvana baktım bakıyorum senelerdir. Benim onlara öğrettiğim hiçbir şey olmadı fakat onların bana öğrettikleri şeyler oldu. Öyle ki bir canlı zaten yapması gereken şeyi her türlü biliyor. Kendiliğinden öğreniyor. Sizin yapacağınız şey eğer ki yok zıpla yok dön ters takla at ise bu sizin keyfinizdir. Ki onlar bu şekilde davranılmayı haketmezler. İsterseniz hayvan sevgisinden yürümeyelim. Zira polislik bile olmuşluğum vardır.

Bende aynı durumdan muzdariptim sizin kuşunuz kadar ısırmasada yinede can yakacak biçimde ısırıyordu.İlk başta pek önemsemedim ama bu artarak devam edince hayvandır anlamaz ama denemekte fayda var diyerek Süleyman Beyin dediğini yaptım.Her ısırdığında yüksek bir sesle şşşş yaptım,1-2 gün sonra ısırması falan birşeyi kalmadı.Şuan ağzımın içine girip yem yiyecek hale geldi.Sizde bu basit taktiği deneyebilirsiniz.Çünki daha önce resimdeki şekilde ısıran bir kuş görmedim,bu önceki yerinde sahibinin kötü ve bilinçsiz bakımından kaynaklanıyor olabilir.(Dişilerin erkeklere nazaran bir daha inatçı,agresif olduğunuda unutmayın ama)

Bir putbull gibi düşünebiliriz,sahibi kötü olursa ve kötü muamelede bulunursa çok saldırgan,insan öldürecek bir köpeğe dönüşür.Bu onun normal davranışı mı hayır?Bu böyle bir hayvanı bize birşey öğretebilir canlıdır diyerek eski alışkanlıklarını unutması için birşey yapmamak manasına gelmez.

Dişi kuşlar maalesef hem eşlerine hem sahiplerine sert davranır. Allah vergisi ısırma güçlerini kontrol etmeleri zaman alıyor.

Geri