Karadeniz Pet

Kuşum ısırıyor, uçamıyor, agresif davranıyor. :(

M

MuharremKaan

Guest
Geçen sene 15 Temmuz'da 7. kattaki evimize uçarak girdi. O zamanlar 1,5 yaşında bir kanaryamız vardı. Babam yakalamaya çalışıyordu fakat avizeden avizeye, perdeden perdeye bir türlü durmuyordu. Birkaç saatlik uğraş sonucu kuşu yakaladık ve bir kutunun içine koyduk. Hemen gidip bir tane kafes aldık ve tabi her kuş gibi o karanlık kutudan kafese girdi. Heralde uzun zamandır açtı ki yemliğini koyduğumuz gibi 1 saat içinde neredeyse yarım yemlik dolusu yem yedi. Annem adının Boncuk olmasını isteyince adı Boncuk konuldu. İlk fark ettiğimiz şeylerden biri ayağındaki ve burnundaki nasırlar oldu ve yaşlı olduğuna karar verdik. Kafese elimizi yaklaştırdığımızda ısırıyor, bağırıyordu. Bir müddet sonra kafesin kapağını kendisi açıp dışarı çıktı gene avizeden avizeye uçuyordu bizde onu yemle kandırıp kafese geri soktuk. Boncuk'un kafesi kanaryanınki ile yan yana duruyordu. Yaklaşık 6 ay sonra kanaryamız öldü. Benim bir kaç gün önce muhabbet kuşlarının haftada birkaç gün uçurulmasını okumam sonucu babamla beraber Boncuk'un kafesini açtık fakat kendisi kafesin kapağını açarak 2 kez kaçmış olmasına lakin şimdi dışarı çıkmıyordu. (Bu arada hala ellerimizi ısırmaya devam ediyor) Babam içeri elini sokup kuşu dışarı çıkardı fakat uçamadığını fark ettik. Uçmaya çalışıyor lakin yükselemiyor, durmadan bir yerlere çarpıyor. Eskiden perdeden perdeye uçan kuş gitmiş bambaşka bir kuş gelmiş. Saatlerce halının üstünde yürüdü sonra babam uçsun diye eliyle tutup, parmağına koyup uçurtmaya çalıştı lakin kuş uçamıyor. Bugün evde annemle yalnızdık annem hayvanlardan korkar hangi hayvan olursa olsun yaklaşamaz. Ben de annem mutfaktayken kapıyı kapatıp dışarı çıkardım. Kanepenin üstünden kafese uçmaya çalıştı fakat yere düştü. Şimdi yaklaşık 4-5 saattir halının üstünde elime biraz yem alıp vermeyi denedim. Başta yemedi fakat acıkmış olacak ki ondan sonra bayaa bi yedi. Şimdi kuşu kafesine koymak için elime almaya çalışıyorum fakat şişiyor, kabarıyor, ısırıyor. Bu arada cinsiyetini tam olarak anlayamamıştık çünkü burnu gri, nasırlı, pütür pütür (ayakları da öyle) ama bir yumurtlama olayı sonrası dişi olduğunu öğrendik. Bundan 4-5 ay önce boğazındaki ve sırtındaki tüyler fazlaca döküldü sonra tekrar çıktı. Büyük ihtimalle yaşı bayağı var. Boncuğun uçamama ve ısırma durumu için ne yapmam gerekiyor? Bir de dışkısı aşırı şekilde sıvı bize ishal olmuş olabileceğini söylediler fakat aynı şekilde 1 yılı aşkın süredir yaşıyor ishal ilacı kullandık fakat durum değişmedi.:(

Moderatör tarafında düzenlendi:
kuş görünüş göre3-4 aylık bişe ama kafesin kapağını nasıl kendi açıyo onu çözemedim galiba kuş ishal olmuş vede ceresini çözemedim o kabarık şey resmen bi burun deliği kapamış mantar olmalı tanıdık bi kuşcuya göstermeni tavsiye ederim

kuş görünüş göre3-4 aylık bişe ama kafesin kapağını nasıl kendi açıyo onu çözemedim galiba kuş ishal olmuş vede ceresini çözemedim o kabarık şey resmen bi burun deliği kapamış mantar olmalı tanıdık bi kuşcuya göstermeni tavsiye ederim

Kuş 1 seneyi aşkın süredir bizimle yani 3-4 aylık olamaz. Kapağın altından tutup yukarı kaldırıyor sonra kendisi altından geçiyordu.

benım ölen kusumda böyleydı 6 yıl yaşadı benımle ama bu bıraz ürkek yabani sanırım bi kuşcuya gostermenı tavsye ederım ceresını ıyı durmuyo cunku

yaglanma

Ustad benim erkek kusu da kafesiden ilk cikardigimda tipki senin de bahsettigin gibi ucamiyordu yani yukselemiyordu. Orta boyuttaki suluguna 3 ginde bir 3-4 damla limon damlattim ve sabah aksam bir nevi spora soktum.kusin problemi yaglanmaydi ondan tam olarak ucamiyordu.ve bu sekilde 1 hafta sonra tamamen ucmaya hatta evin tavani dar gelmeye basladi ve suan cok rahat ucuyor.1 hafta daha boyle devam edicek..sonrada esinin yanina ciftlesmeye calisicak tqbi ek olarak mama ve vitamin takviyesiyle...

:) İlerleme var kuş kafesine çıkmak için koltuktan koltuğa bir nevi uçup direk uçamasa da dolaylı yoldan biraz yükseldi. :)

2-2.5 yaşında diye tahmin ediyorum.Vitamin ve mama verin ishal varsa.Sık sık dışarı çıkarın uçma alışkanlığını tekrar kazansın

İshal ilacı kullandık fakat pek fark etmedi. Şimdi hep dışarıda duruyor, kafesine girmiyor bile :) istediği zaman uçmaya çalışıyor şimdilik yükselemeyip sadece alçalsada inşallah yavaş yavaş da olsa düzelecek. :)

hıı bn alındaki çizgilere bakarak oyle soyledim alında çizgileri duruyo resmen büyük ihtimal yaşı ilerlediği için ceresi o hale gelmiş olmalı vede yaşı ilerlediği için kanatları güçsüzleşmiş olabilir

2 yaşlarında çok fazla yaşlı değil. Kanatları tam gibi duruyor bir sorun yok uçması gerekir. Ceresindeki buruşuklukta kızıştıgı için. Suyuna 1 çay kasıgı türk kahvesi koyun 12 saat sonra değiştirin ishali geçer. Veya haşlanmış patates verebilirsiniz.

Geri