Karadeniz Pet

Kuşum aniden rahatsızlandı ve korkuyorum

getherenowhere

Yeni Üye
Merhabalar. Kuşum 2 gündür hasta ve endişeden zor uyuyorum. 2 gün önce gece, gece lambası açıktı ve biz telefona bakıyorduk. Kuş kafesi de ışığa biraz yakındı ama tam değil. Kuşum uyuyordu. Sonra bir anda tık diye bir ses geldi. Hemen kalkıp ışığı açtık, kuş boğuluyor gibi davranıyordu. Bazen uykudan kalktığında yapıyor (esnemek değil) ama bir kere yapıyordu. Bu sefer sürekli bunu yapmaya başladı. Sonra bir sıvı kustu gibi gördüm bir an ve sanırım kustu çünkü endişeden gözüm pek bir şeyi görmüyordu. Sonra elime aldım birazcık boğazına bastırdım bir şey varsa çıksın diye. Sonra gece boyunca aralıklarla boğulma hareketini yapmaya devam etti. Kusma olmadı ya da olduysa ben görmedim ama olmadı diye biliyorum. Ertesi gün bu hareketi çok az yaptı. Dışkısı neredeyse siyahtı ve çok sıvıydı. Öyle ki temizlenmeye çalışırken gagasına bulaştırmış, sildim. Altını da temizledim çünkü tüylerine bulaşıyor. Bugün hem siyah, bir defa da sadece krem rengi yarı sıvı bir dışkı yaptı. Hep kabarık, hep uyuyor. Bir iki kere kafes tabanında uyudu. Ayakları çok soğuk, elimde uyuyor ısıtmaya çalışıyorum. Kafese girmiyor, yanımdan ayrılmıyor. Dünden beri arada birkaç kez ötüyor ben ses çıkarırsam. Bugün avcumda uyuyor. Gitmiyor. Çok üzülüyorum, çok seviyorum onu. Aviastım kullanıyordum önceden böyle kabardığında. Ballı yemini kaldırdım artık, ishal etmesin diye. Normal yemi de yiyor gibi yapıyor, yemiyor. Didikliyor sadece. Suyuna aviastım karıştırdım. İçtiğini kontrol ediyorum. İçiyor, iki dakika sonra tuvalet yapıyor. Yumurta haşla koy dediler ama güvenemedim. Biri insan antibiyotiğini dörde böl, ez, suyuna kat dedi, yapmadım. Korktum. Ölmesini istemiyorum. Çok üzülüyorum, lütfen yardım edin.

maalesef atamam çünkü yemek yemiyor, çok az su içiyor o yüzden de tuvalete çıkmadı pek. yumurta haşladım, sizce vereyim mi?
Yumurta yı verin kafes tabanına da tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın öyle bakalım. Daha iyi bakabilemmiz için

Yumurta yı verin kafes tabanına da tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın öyle bakalım. Daha iyi bakabilemmiz için
foto koydum yukarıya bakabilir misiniz? bir de sürekli kaşınıyor. şimdi beyaz kepek gibi şeyler ve siyah küçük şeyler döküyor.

Dökülen şeylerin canlı olup olmadığına baktınız mı ?
tabii tabii baktım ancak maalesef anlayamadım. 5-6 tane küçük, kumaştan kopan minik top parçaları gibi şeyler döküldü. bir an hareket ediyor sandım ama flaşla baktığımda pek de öyle olmadığını anladım. kuş iyice kaşınıyor ancak bir süredir yıkamadım, o yüzden de olabilir. kalorifer yanmıyor diye yıkamamıştım. bit falan varsa ne olur, ne yapmam gerekir? biliyorsunuz karantina var. çok ama çok as belli belirsiz yumurta yedi. 5-6 tane yem yedi. azıcık da su içti. afedersiniz sürekli arkasını kaşıyor. ve sırtının kuyruğa yakın kısmını. ne yapmam gerekir?

tabii tabii baktım ancak maalesef anlayamadım. 5-6 tane küçük, kumaştan kopan minik top parçaları gibi şeyler döküldü. bir an hareket ediyor sandım ama flaşla baktığımda pek de öyle olmadığını anladım. kuş iyice kaşınıyor ancak bir süredir yıkamadım, o yüzden de olabilir. kalorifer yanmıyor diye yıkamamıştım. bit falan varsa ne olur, ne yapmam gerekir? biliyorsunuz karantina var. çok ama çok as belli belirsiz yumurta yedi. 5-6 tane yem yedi. azıcık da su içti. afedersiniz sürekli arkasını kaşıyor. ve sırtının kuyruğa yakın kısmını. ne yapmam gerekir?

Eğer bit varsa Bit için vilmectin alıp kuşun ensesine üfleyerek deri kısmı göründüğünde 1 damla damlatın 3-4 gün ara ile 3 kez tekrarlayın.

Kafesi tünekleri köşeleri diş fırçası yardımı ile temizleyin.

Vilmectinin resmini ekliyorum
ed663395b4d91a1275c3b10bf99bb3f6.jpg

Diğer konu ile ilgili Recai yardımcı olacaktır.

Eğer bit varsa Bit için vilmectin alıp kuşun ensesine üfleyerek deri kısmı göründüğünde 1 damla damlatın 3-4 gün ara ile 3 kez tekrarlayın.

Kafesi tünekleri köşeleri diş fırçası yardımı ile temizleyin.

Vilmectinin resmini ekliyorum
ed663395b4d91a1275c3b10bf99bb3f6.jpg

Diğer konu ile ilgili Recai yardımcı olacaktır.
çok teşekkürler, çok minnettarım.

Urine ve urates dediğimiz idrar ve beyaz olması gereken kısımlar yeşil görünüyor karaciğer sorunu olabilir diye düşünüyorum yinede arkadaşlar da baksın. Siz yine güncel dışkı fotoğraflarını atmaya devam ediniz. @Recai
Bu saatte yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Elimden bir şey gelir mi? Evde ne yapabilirsem. Yasak bittiği zaman ne ilaç varsa alırım. Şu 2-3 gün benim için çok önemli, ne önerirseniz yaparım. Ölür mü sizce?

Bu saatte yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Elimden bir şey gelir mi? Evde ne yapabilirsem. Yasak bittiği zaman ne ilaç varsa alırım. Şu 2-3 gün benim için çok önemli, ne önerirseniz yaparım. Ölür mü sizce?
Kuş bişey yedimi. Aç mı şuan

Yem yemiyor ise mama ile besleyiniz. Durumu hakkındaki tüm gelişmeleri aktarın ki arkadaşlar daha rahat teşhis edebilsin.

Dışkı analizi konusunda çok yorum yapmam doğru olmaz @Recai bu konuda daha tecrübeli.

Kuş bişey yedimi. Aç mı şuan
Kuş çok az kabuklu yem yedi. 5-6 tane falan. Uyuyor genelde, uyandırıp su içmesini sağlıyorum ya da deniyorum. 10 dakika önce biraz aviastımlı su içirdim. Akşamüstü az da olsa yumurta sarısı ve beyazı yemişti ya da didiklemişti kabuğuyla beraber (kabuklu verin dediler), sonra aldım yumurtayı korktum bir şey olur diye. İki gün önce yapar yapmaz siyahtı dışkısı. Bugün çok bakamadım anında ne olduğuna ama şeffaf tamamen sıvı çıktığı da oluyor ama bir kere sırf krem rengi yaptı bugün. Sonra da siyahımsı yaptı. Biraz su içip hemen geri uyuyor. Hep kabarık. Diş taşının üzerinde uyuyor ve ayakları soğuk. Kaloriferin yakınına koyduk ısınsın diye, ışık rahatsız etmesin diye de kafesin yarısını örttük.

Yem yemiyor ise mama ile besleyiniz. Durumu hakkındaki tüm gelişmeleri aktarın ki arkadaşlar daha rahat teşhis edebilsin.

Dışkı analizi konusunda çok yorum yapmam doğru olmaz @Recai bu konuda daha tecrübeli.
Nasıl mama hazırlayabilirim nasıl beslememi önerirsiniz ne katayım içine?

Geri