Karadeniz Pet

Kuşum cama çarptı

Damla Karadadaş

Yeni Üye
Merhaba 1 haftadan fazla önce bir paraket kuşu aldık ve bekledik. Son günlerde açalım dedik ve açtık. 2 gün cikmadi vr bugün yemini koyarken cikti. Cikinca duvatlara carpmaya basladi. Sonra cok sert bi sekilde cama carpti. Kapiya dogru gitti ve kapinin tepesinde duruyor suan. Ne yapabilirim lütfen yardım edin lütfen acil yardım edin

Bi yerinde yaralanma var mı benim ilk kuşum da duvara çarpmıştı gagasını çatlattı sadece kabuksuz yemle toplamıştı kendini ekstra bişey yapmamıştık

Elinize yem alıp ele getirmeye çalışın böylece yaralanma gibi bi durum varsa görürsünüz

Sıkıntılı bi durum olacağını sanmıyorum bazen böyle kazalar oluyo daha ayrıntılı bilgisi olanlarda yardımcı olacaktır mutlaka

Sıkıntılı bi durum olacağını sanmıyorum bazen böyle kazalar oluyo daha ayrıntılı bilgisi olanlarda yardımcı olacaktır mutlaka
Suan kapidan uçtu perdeye geçti ucmaya deva ediyo umarim bisey olmaz cok tesekkur ederim ilginiz oçin ercekten cok tesekkur ederkm

kuşlar çarpma olaylarında beyin sarsıntısı veya ani şok geçirebiliyorlar ve saga sola çarparcasına umaya başlıyorlar.Sizde öyle bir durum yaşanmamış sanırım çünkü kapının üstünde bekliyor diyorsunuz yakalyınca kontrol edin bir şeyi yoktur büyük ihtimalle.

Hava kararınca ışığı açmadan yakala korkutmadan ve odayı iyice tanımadan kafesten salma çünkü kuşlar kafeste odayı iyice gözlemliyorlar ve konacakları yerleri bellilorlar seninki kaçmayı seçmiş ama cama toslamış garibim sakinleşmesi için müzik açabilirsin kuşun stresine iyi geliyor ben dinlendirici müzik açıyorum kuşlarıma hafif tonda mışıl mışıl uyuyorlar

Hava kararınca ışığı açmadan yakala korkutmadan ve odayı iyice tanımadan kafesten salma çünkü kuşlar kafeste odayı iyice gözlemliyorlar ve konacakları yerleri bellilorlar seninki kaçmayı seçmiş ama cama toslamış garibim sakinleşmesi için müzik açabilirsin kuşun stresine iyi geliyor ben dinlendirici müzik açıyorum kuşlarıma hafif tonda mışıl mışıl uyuyorlar
Gercekten çok korkak bi kuş nasıl alıcağımı iyice anlatirmisiniz ve çok teşekkürler mesajınız için :)

kuşlar çarpma olaylarında beyin sarsıntısı veya ani şok geçirebiliyorlar ve saga sola çarparcasına umaya başlıyorlar.Sizde öyle bir durum yaşanmamış sanırım çünkü kapının üstünde bekliyor diyorsunuz yakalyınca kontrol edin bir şeyi yoktur büyük ihtimalle.
Çok teşekkür ederim:)

Geç gördüm msjı alabildin mi ? Normal eline al karanlıkta görmez zaten

Gercekten çok korkak bi kuş nasıl alıcağımı iyice anlatirmisiniz ve çok teşekkürler mesajınız için :)

Akşam ışık kapalıyken uçamaz, gerçi odaya hakim olunca uçmaya çalışır ama, o şekilde yakalayıp kafese koyun.
Kafesteyken elinize yem alın, elinize alışması için, yem verin. Parmakta tutmaya çalışın o şekilde alışacaktır. İlk zamanlarda da salmamak gerekiyor yavruları, odayı tanımıyor ve uçuş kontrolleri de pek olmuyor. Bir müddet daha odayı tanımasını bekleyebilirsiniz.
Ya da akşam saatlerinde salın, en azından yakalamanız kolay olacaktır. Çarparsa falan hemen koyarsınız kafesine.
Kolay gelsin : )

Kuşlar yeni bulundukları alana hemen adapte olamıyor. Odada yeri değişmeden kafeste durursa odayı öğrenir. Şimdiye kadar sahip olduğum tüm kuşlar ilk denemede duvara çarptılar bir sorun yaşamadım. 2. 3. Ucurusta rahat şekilde evi öğrenmiş ve uçuyor olacaktır.