Karadeniz Pet

kuşum cok asabi, napabilirim?

physcodevil

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Kuşumu aldığımda ilk 3 hafta içinde bana cok alışmıştı, ne yaparsan yap ısırmazdi hic bir sekilde. Memlekete giderken yolda bisey olmasın kusuma diye kuşumu bir akrabaya emanet ettim. Sicak evde dursun diye. Fakat kuşumu geri aldığımda cok asabi oldu. Aldıktan ilk hafta içinde farklı bir yere geldi alisamaz diye düşündüm. Sürekli ilgilendim. Suan 4 hafta oldu tekrar bana geldiğinde. Asiri korkuyor ve direk ısırıyor. Burnumun her tarafını çizdi elimden bahsetmiyorum bile. Elimde en fazla 1 dk duruyor. Parmaktan parmağa geçiyor 3. Kez parmağımı degistirirken direk kaçıyor. Omzumda duruyor kimildamadan elimden yemde yiyor ama asiri korkuyor kuşum ne yaparsam yapayım alışamadım. Gecende kafesteyken elimde duruyordu bende elimdeyken dalmışım telefonda mesaj yazıyordum bir anda ısırınca refleks olarak gagasina çarptı parmağım. Az biraz alışıyor derken yanlışlıkla yine güveni gitti. Normalde ısırmasindan korkmam acısıni umursamam ama dalgınlık iste. Çok üzülüyorum alışması ı istiyorum biraz bana, herşeyi yapıyorum ama yok hala korkuyor herseyden. Ne yapabilirim yardım.

Bu arada ogrenci evinde olduğum icin rahatim biraz kuşum sadece uyumak icin kafese giriyor onun disinda hep salıyorum sıkılmasın diye disaridayken cok eğleniyor kıyamıyorum kafese sokmaya. Yanlış bir davranis mi bu?

Davranışınız doğru, kafes dışında durmasında fayda var ama sadece sizinle beraberken kafes dışında durursa, alışması hususunda daha faydalı olur.
Ayrıca, bıraktığınız kişiler muhtemelen kuşu çok rahatsız etmişler. Belki de tutmaya çalışmışlardır. İlk başta size alışmışsa zamanla bu davranışları sönecektir. Sabırlı olmalısınız

Aslında cok iyi baktıklarına inanıyorum kusuma fakat sadece kafese sokmak için avuclamis olabilirler belki de bu yüzden böyle korkuyor. Ben telefonla oynarken ya da bilgisayara bakarken arada elime konuyor o cihazlarla ilgileniyor. Ama konuşmaya çalışıyorum kelime tekrari yapıyorum ama hic ilgilenmiyor yada burnumu ısırıyor. Elden ele geçerken diger parmağımı ısırıyor kanatti bile bi kere. Ama hiç ani tepki vermedim ısırdığında hatta çok acıtmadıgi için ssst diyorum ısırmasıni bitirmesini bekliyorum. Ses dışında tepki de vermiyorum ısırdığında. Elimin gagasina carpmasindan sonra iyice isirmalari artti.

Korkutmuş olmamalılar ki bu davranışları sergiliyor. Ya da siz bırakıp gittiğiniz için size tepki olarak da yapıyor olabilir. Siz sabırla nazik davranmaya devam edin:Süleyman Beyin dediği gibi size alışıksa zamanla geçecektir. Size tekrar güvenmeye ve sevginizi tekrar hissetmeye ihtiyacı var.

Parmaktan parmağa geçerken ısırıyorsa, bunu sağlam tutunabilmek için yapıyordur. Kötü birşeyler yaşadığı belli ama nedir bilemem. Dediğim gibi siz ilgilenmeye devam edin, siz evde yokken kafesinde dursun, eve gelir gelmez açıp çıkarın ki size olan ilgisi artsın.

Onceden parmaktan parmağa geçerken tutunmak için dokunuyordu gagasiyla simdi parmağımı önüne koyunca atlamadan ısırmaya basliyor ısırmasıni bitmesini bekliyorum sonra parmaga konuyor tekrar ısırıyor. Bence ısırmasınin bitmesini beklemek daha iyi gibi tepki vermeyince en azindan zarar veremeyecegini anlıyor. Birde kusu sabah kalkinca kafesini acıyorum okula gidiyorum falan hep dışarıda okula gittiğim zaman kafesine kapatayim mi? Bu arada cevaplar icin cok tesekkur ederim.

siz okula gittiğiniz de rahatsız edecek birileri var mı evde? Ya da kendine zarar verebileceği yerler vs gibi. Eğer yoksa bırakmanız da sakınca yok bence. Sadece kendiniz yalnız hissetmemesi adına yanına bir müzik veya bir tv kanalı açık bırakabilirsiniz diye düşünüyorum. Belki de kafesten fazla çıkarılmamıştır. Sürekli açık olmaya alışkın bir kuş böyle bir durumda da asabileşebilir.

Onceden parmaktan parmağa geçerken tutunmak için dokunuyordu gagasiyla simdi parmağımı önüne koyunca atlamadan ısırmaya basliyor ısırmasıni bitmesini bekliyorum sonra parmaga konuyor tekrar ısırıyor. Bence ısırmasınin bitmesini beklemek daha iyi gibi tepki vermeyince en azindan zarar veremeyecegini anlıyor. Birde kusu sabah kalkinca kafesini acıyorum okula gidiyorum falan hep dışarıda okula gittiğim zaman kafesine kapatayim mi? Bu arada cevaplar icin cok tesekkur ederim.
Isırmasına karşı tepki göstermemekle en doğrusunu yapıyorsunuz. Verdiği acıya dayanabildiğiniz müddetçe buna devam edin. Baktınız olmuyor, önce sesli tepki ancak bu kızgın, öfkeli veya yüksek ses tonuyla değil, net bir tepki olmalı, daha da ileri giderse kafese koymak (tutarak değil, defalarca kafesine götürerek) gerekir. Siz evde değilken kafeste dursun, eve gelir gelmez açıp elinize/omzunuza alıp ilgilenmeye başlayın. Emin olun zamanla eskisi gibi olacaktır, tabi araya başka olumsuzluklar girmezse

Teşekkürler tavsiyeleriniz için. 10 gun sonra memlekete gidecegim 5 saat sürüyor yol. Otobüsle gidecegim için kafesi valize koyacağım mecburen kusu da ortalama büyüklükte bir kutuda götüreceğim. Oyle götür, Çünkü kafesle götürünce soguk havada her taraftan yel alir öldürürsün hayvani dediler. Kutuda götüreceğim için 5 saat sonrası kus kapalı ortamda kalınca sıkıntıli bir durum olacak uzun bir süre alışamaz artık bana :)

bence kafesin etrafına güzelce sarıp önlem alırsanız kafeste götürün.Ya da taşıma kafesi alın durumunuz varsa. Kutu işine hiç girmeyin derim. Kafesin dışına streç film sarabilirsiniz sıcak tutuyormuş.Sadece üzerinde hava alacak yeri kalsın. Ya da ben tsört geçirmiştim kafeslere.Sizde daha kalın bir kazak vb birşey geçirebilirsiniz. Kardeşim de öğrenciyken getirip götürüyordu. Bir kağıt poşetlerden ayarladık onun içine kafesi oturttuyordu. Üzerine havlu veya benzer birşey kapatıyordu. Sıkıntı yaşamadı.Zaten otobüs sıcak olacaktır sadece klimalara dikkat etmeniz gerekir. Ben derim ki tekrar bir travma yaşatmayın yinde de sizin tercihiniz tabi ki.

O ihtimali de düşündüm kafesiylr taşıması cok daha iyi ama iste bazen otobus firmaları sıkıntı çıkartıyormus bagaja koyuyormus oraya koyma ihtimalini de göze almak istemiyorum gerçekten kus için kötü bir durum

anladım firmayla konuşmakta yarar var yine de belki eder etmezse dediğiniz gibi yaparsınız tabi dediğim gibi kendi kararınız. İyi beslemeler.

O ihtimali de düşündüm kafesiylr taşıması cok daha iyi ama iste bazen otobus firmaları sıkıntı çıkartıyormus bagaja koyuyormus oraya koyma ihtimalini de göze almak istemiyorum gerçekten kus için kötü bir durum
Küçük bir taşıma kafesi edinirseniz, tek kuş otobüste sıkıntı çıkarmaz. Ben gerek otobüs seyahatlerimde gerekse araba seyehatlerimde taşıma kafesini kullanırdım. Bagaja koymazlar. En ön koltuktan yer bulun, her yeri göre göre gitsin. Uyku zamanı gelince de üstünü örtüyle örtmeniz yetecektir.