Karadeniz Pet

Kuşum dışkısını sıvı yapıyor

dgknhnc

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Kuşumun yaklaşık 2 aydır düzeltemediğim dışkısı mevcut. Bu süre zarfında sürekli materyallerini aldığım kuşçuya gösterdim. En başta ishal dedi. Vitamin ve kanarya yemi kullandık. Geçen hafta tekrar götürdüğümde korkmayı gerektirecek durum yok dedi ama ilk aldığım zamanlarda dışkılaması böyle değildi. Çok sulu yapıyor kakasını. Yüklediğim fotoğrafta peçete sıksam su damlayacak kadar ıslak. Endişe etmem veya veterinere danışmama gerekli bir durum var mı ? Bu arada kuşta bu süre içerisinde herhangi bir sakinleme veya durgunluk görmedim. Bazen ufacık kalbi bu kadar hareketli olmasını nasıl sağlıyor diye düşündüğüm bile oluyor. Teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• IMG_20190528_130333.jpg
    IMG_20190528_130333.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 66
Bence veterinere danışmanız gereken bir durum var. Çünkü eğer böyle ise çok su kaybediyordur.
Su dökmüyor değil mi?
Hiç ishal ilacı kullandınız mı?

Gün içerisinde çok fazla su tüketiyor. Hatta suluktan şüphelendiğim için önce değiştirdim sonra durum aynı kalınca suluğu dışarıya aldım ama durum belirttiğim gibi. İshal ilacı ise 1 hafta aminosol marka bir ilaç tavsiye ettiler onu kullandım. 2 aydır sürekli böyle durum aslında çok hareketli ve mutlu gözüktüğü için 2 haftada bir gösterdim aldığım petshopa. Uyarılarınızı dikkate alacağım yarın veterinere götürmek olacak ilk işim.

Daha net fotoğraf yakalayabildim. Alttaki gibi sürekli bir sıvı içerisinde dışkı.

Ekli dosyalar

• IMG_20190529_103227.jpg
    IMG_20190529_103227.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 56
az önce veterinerden geldim. 2 farklı yere gösterdim 2'si de net teşhis koyamadı. Suyuna karıştırmam için toz halinde ilaç verdiler ve kanarya yemi kullanıyordum onu kesmemi söylediler. Kuşun çok su tüketmesinden dolayı şimdiye kadar herhangi bir aksilik olmadığını söyledi. Ne yapacağımı şaşırdım. Bursa'da yardımcı olabilecek bir uzman var mı onu araştırıyorum.

az önce veterinerden geldim. 2 farklı yere gösterdim 2'si de net teşhis koyamadı. Suyuna karıştırmam için toz halinde ilaç verdiler ve kanarya yemi kullanıyordum onu kesmemi söylediler. Kuşun çok su tüketmesinden dolayı şimdiye kadar herhangi bir aksilik olmadığını söyledi. Ne yapacağımı şaşırdım. Bursa'da yardımcı olabilecek bir uzman var mı onu araştırıyorum.
Verilen ilacın adını biliyor musunuz? Kullanmaya başlayın bence.

küçük jelatin içinde verdi sarı bir toz. Suyuna karıştırmam gerekiyormuş 5 gün. İlk olarak koydum bugün bakalım değişim olacak mı

3.güne geçtik. Herhangi bir değişiklik yok durumda. Aklınıza gelen başka bir çözüm var mı 5. günün sonunda ne yapacağımı bilmiyorum.

haşlanmış patates denediz mi? tabi en iyisini vet bilir. gerçekten hiç normal değil o dışkı. geçmiş olsun.

Veterinerinize dışkıda değişiklik olmadığını söylerseniz farklı bir doza geçebilir.

17 günde 3 farklı veteriner daha gezdim çare yok. Teşhis koyamıyoruz çare de üretemiyoruz. Karaciğer yağlanmasından şüphelendi bir hekim fakat belirtileri buna benzer değil. Belirttiğim gibi kuş günlük hayatında çok ama çok hareketli ve eğlenceli. Veterinerlik fakültesidnen randevu almaya çalıştım ama çözüm bulamadım henüz. Haftaya röntgen çektirmeyi düşünüyorum sanırım son çarem bu kaldı. Bundan da çözüm bulamazsam sanırım kabullenmeye başlayacağım durumu.

17 günde 3 farklı veteriner daha gezdim çare yok. Teşhis koyamıyoruz çare de üretemiyoruz. Karaciğer yağlanmasından şüphelendi bir hekim fakat belirtileri buna benzer değil. Belirttiğim gibi kuş günlük hayatında çok ama çok hareketli ve eğlenceli. Veterinerlik fakültesidnen randevu almaya çalıştım ama çözüm bulamadım henüz. Haftaya röntgen çektirmeyi düşünüyorum sanırım son çarem bu kaldı. Bundan da çözüm bulamazsam sanırım kabullenmeye başlayacağım durumu.

Dostum ben bu dışkıyı biliyorum, sebebide kuşun çok su içmesi başka birşey değil. Neden kuş çok su içer? önce onu tesbit etmen lazım. Ben sana bir kaç ihtimal yazıyım; birincisi bulunduğu ortam kuşa fazla sıcak geliyor olabilir bu yüzden fazla su içebilir. İkincisi kalamar kemiği çok su içirtir tuzlu olduğu için, varsa çıkart ve kuş kumuda aynı şekilde varsa çıkar kafesten. Üçüncüsü yemden kaynaklı olabilir, şöyleki bazı yemler bitkisel yağlı ve meyve veya bal aromalı oluyor, Yani yağlı yem yediği için veya tatlandırıcı aromalı yem yediği için çok su tüketebilir ;) Yemide değiştir.

Bu dediklerimi yap büyük ihtimal sorun çözülücektir. Geçmiş olsun.

Dostum ben bu dışkıyı biliyorum, sebebide kuşun çok su içmesi başka birşey değil. Neden kuş çok su içer? önce onu tesbit etmen lazım. Ben sana bir kaç ihtimal yazıyım; birincisi bulunduğu ortam kuşa fazla sıcak geliyor olabilir bu yüzden fazla su içebilir. İkincisi kalamar kemiği çok su içirtir tuzlu olduğu için, varsa çıkart ve kuş kumuda aynı şekilde varsa çıkar kafesten. Üçüncüsü yemden kaynaklı olabilir, şöyleki bazı yemler bitkisel yağlı ve meyve veya bal aromalı oluyor, Yani yağlı yem yediği için veya tatlandırıcı aromalı yem yediği için çok su tüketebilir ;) Yemide değiştir.

Bu dediklerimi yap büyük ihtimal sorun çözülücektir. Geçmiş olsun.

Hocam çok sağol bilgilendirmen için. Kalamar kemiği kullanmıyorum onun yerine doğal dedikleri gaga taşı var kahverengi renginde ama bu taşı takmadan önce de dışkı durumu aynıydı. Sıcaklık konusunda Bursa ilinde yaşıyorum hava uzun zamandan sonra ilk defa bugün 'Sıcak' dedirtti,geceleri hırka ile gezintisini yapıyor insanlar. Yem olarak 'Prestige' markasını kullanıyorum kuşçunun tavsiyesi ile. En iyisi bu dediği için satın aldım. Önerebileceğiniz marka var ise ona da geçiş yapabilirim. *Marka vermemde umarım sakınca yoktur.

kuşlarımda aynı durumu gözlemledim genelde banyo verirsem,yeşillik sebze verirsem veya çok sıcak olursa oluyor.veteriner büyük ihtimal vitamin vermiştir.ne yazıkki onlara fazla güven olmuyor.karaciğer yağlanması yem ağırlıklı beslenen bütün kuşlarda oluyormuş.bol bol uçup yeşillik yemesi iyi olur.vitamini fazla verincede kuşlar ishal oluyor.eğer genel durumu iyise çok sorun olmayacaktır gözlemlemeye devam edin.kendi kuşum için avi diare kullanmıştım ve sorun çözülmüştü.sizde deneyebilirsiniz dozunda kullanırsanız bir sıkıntı olmayacaktır ama önce veterinerin verdiği tedaviyi bitirin.belki ikisi birarada yan etki yapıyordur.

Hocam çok sağol bilgilendirmen için. Kalamar kemiği kullanmıyorum onun yerine doğal dedikleri gaga taşı var kahverengi renginde ama bu taşı takmadan önce de dışkı durumu aynıydı. Sıcaklık konusunda Bursa ilinde yaşıyorum hava uzun zamandan sonra ilk defa bugün 'Sıcak' dedirtti,geceleri hırka ile gezintisini yapıyor insanlar. Yem olarak 'Prestige' markasını kullanıyorum kuşçunun tavsiyesi ile. En iyisi bu dediği için satın aldım. Önerebileceğiniz marka var ise ona da geçiş yapabilirim. *Marka vermemde umarım sakınca yoktur.

Başka 1 konuda yem tavsiyesi yapmıştım sanada kopyalıyorum ;)

6871111111.jpg

Bir çok markayı denemiş ve incelemiş biri olarak, Garden Mix öneriyorum.

Şöyleki çeşitlilik bakımından oldukça zengin; ak darı, sarı darı, kızıl darı, siyah darı, aspur, yulaf, perilla, aspir çekirdeği, kanola tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu , nijer. Paketin üstünde 6 çeşit yazsada dediğim gibi içeriği zengin ve aynı zamanda orantılı arkadaşlar (buraya dikkat tohumların oranı ideal).

Diğer 1 hususta, bal veya meyve aroması olmaması. Burası çok önemli yemde hiçbir şekilde tatlandırıcı aroma yoktur. Tatlandırıcı aromalar zararlı arkadaşlar dokunuyor kuşlara ishalin 1 nedenide aromalı yemlerdir.

Bir diğer hususta tazeliği, yem oldukça taze ve yeni tarih (eski tarih hiç denk gelmedim) Yemi açıp kokladığınızda o taze kokuyu alıyosunuz zaten.

Ve içinde boyalı ekmek yok ;)

Tavsiye etmediğim yemleride söyliyeyim; Quik, vitakraft, bonnie.

Geri