Karadeniz Pet

Kuşum hamilemidir acaba

erenbey03

Yeni Üye
Muhabbet kuşlarımı 5 6 sefer ciftlestiklerini gördüm 5 6 gun oldu ama en fazla 40 saniye sürüyordu eşleşmesi düşüyordu sonra ikiside disi yuvalikla çok ilgili kanatlari düşük kuyrugu egik sırt kisminda sis var yinede sormak istedim acaba yumurtlarmi eslesme suresi az oldu diye olmaz mi yoksa

20200410-162614 20200410-162610 20200410-162607

Eşleştiklerini gördü iseniz , dişi yuvalığa girip kazma sesi çıakrtyorsa orda vakit geçiriyorsa erkek kapıda bekliyorsa dişi kuş kalamar kemiği gaga taşı tüketiyorsa yumurtlayacak.Resme bakınca benim fikrim kuşunuz yakın zamanda yumurtlar. Başarılı bir eşleşme olmuşmudur yumurtalar dolu çıkarmı derseniz bence 5-6 eşleşme den büyük ihtimalle dolu olur. Olasılığı artırmak için bence tüneğinizi ağaç tünekle değiştirin plastik olduğı için dişi tutunamadığından kayıyordur erkek de o yüzden düşüyordur.

Eşleştiklerini gördü iseniz , dişi yuvalığa girip kazma sesi çıakrtyorsa orda vakit geçiriyorsa erkek kapıda bekliyorsa dişi kuş kalamar kemiği gaga taşı tüketiyorsa yumurtlayacak.Resme bakınca benim fikrim kuşunuz yakın zamanda yumurtlar. Başarılı bir eşleşme olmuşmudur yumurtalar dolu çıkarmı derseniz bence 5-6 eşleşme den büyük ihtimalle dolu olur. Olasılığı artırmak için bence tüneğinizi ağaç tünekle değiştirin plastik olduğı için dişi tutunamadığından kayıyordur erkek de o yüzden düşüyordur.
Tesekkur ederim insallah saglikli bir şekilde atlatır

Bi sorum daha olucaktı birde ben yuvaya hic talaş felan koymadim şuan da boş disi çoğu vaktini içerde geçiriyor kemiriyor kaziyor gıbı sesler geliyor suan bisey eklemelimiyim yuva icine rahatsız olurmu kuş yumurtlamasinimi bekliyim

Bi sorum daha olucaktı birde ben yuvaya hic talaş felan koymadim şuan da boş disi çoğu vaktini içerde geçiriyor kemiriyor kaziyor gıbı sesler geliyor suan bisey eklemelimiyim yuva icine rahatsız olurmu kuş yumurtlamasinimi bekliyim
Bazı kuşlar talaş mısır granrü vs koysanızda dışarı atıyor. Ben Yumurtlama hazırlıklarında bir avuç talaş-mısır granürü karışımı koyuyorum. Yumurtlamadan çoğunu dışarı atıyor evde 3 çift kuş besliyorum genelde hepsi atıyor. Yavrular doğduktan sonra en büyük yavru 1 hafta 10 günlük olunca talaş-mısır granürü koymaya başlıyorum yavru sayısı çoğaldıkca dışkıları yumurtaya yapışıyor ve altları ıslak olmaya başlıyor ondan sonra yavru sayısına göre 3-4 günde bir yavrular yem yemeye başlaya kadar düzenli yuvalıktaki plastik folluğu değiştiriyorum talaş ekleyip. Talaş koyarken içerisinde kısa çöp tahta parçalarını alıp elinlede hafif havalandırıp ufalamanı öneririm. Bazen dişi kalkarken yada yumurtaları çevirken büyük sivri parçalar yumurtaya zarar verebilir. Bu güne kadar bir kere başıma geldi ondan sonra dikkat ediyorum.