Karadeniz Pet

Kuşum hasta mı yoksa yumurtlama belirtileri mi

Cabbarbey

Yeni Üye
Merhaba,

Dişi muhabbet kuşum yaklaşık 1 haftadır normale göre halsiz normalde çok hareketli ve meraklıydı, daha fazla uyuyor ve özellikle göğsünü kabartıyor biraz kabarık duruyor ve sırtında kuyruğuna doğru hafif çıkıntı var dışkısı her zamanki gibi bir ishal durumu yok dışkı boyutu ve renginde değişiklik yok dışkısı bazen poposuna yapışıyor, yeme ve içmesi de normal son zamanlarda eskiye göre biraz da asabi

Aynı zamanda erkek kuş ile gün içerisinde çok kez birbirlerine yem kusuyorlar, kafes içerisinde kusacakmış gibi kafasını yukarı aşağı oynatıp gagasını açıp kapıyor önceden arada yuvalığa girip çıkarken artık yuvalığa girdiğinde uzun süre kalıyor günün çoğunu yuvalık içerisinde geçiriyor

Sormak istediğim kuşun davranışları hem bir soğuk algınlığına hem de yumurtlama belirtilerine benziyor, önlem için her gün değiştirdiğim suyuna birkaç limon damlası ve birkaç damla avisol a-d-e-c vitamin damlatıyorum, yumurtlama dönemindeki belirtiler soğuk algınlığında gözüken belirtilere benzerlik gösterir mi?

IMG_7521.JPG

Ekli dosyalar

• IMG_7522.JPG
    IMG_7522.JPG
    475.6 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_7523.JPG
    IMG_7523.JPG
    678 KB · Görüntüleme: 15
Göğüs kısmını fotoğraftaki gibi kabartıyor elime alıp baktığımda göğsünü biraz indiriyor kitle vs elime gelmiyor daha çok şişmiş bir balon gibi dışkısıda fotoğraflardaki gibi

Konuyla ilgili düşüncesi olan yardımcı olabilecek kimse var mıdır?

Hastalık dışında böyle bir şişkinlik karşılaşılan bir durum mudur

Yandan ve biraz arkadan çekip atarsanız daha net yorum yapabiliriz

Şişlik hava gibi sert bir balona dokunuyor gibiyim ancak herhangi bir kusma, hava çıkması veya koku gelmiyor, yeni fotoğraflarını çektim yükleyeceğim teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

Benim bildiğim kadarıyla kursak mantarında böyle şişme olmuyor, köpüklü yem kusması oluyor diye biliyorum. Bu garip bişey

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İnternetten araştırdığım kadarıyla kursak mantarı haricinde böyle bir şişmeye neden olacak başka bir durum göremedim , son attığım fotoğraftaki dışkıyı biraz önce yaptı ishal durumu yok, gagasını aralayıp baktığımda herhangi bir beyazlaşma da göremedim, tünekte dururken sanki kusacakmış gibi öğürmeye benzer kafasını yukarı aşağı sallıyor ancak herhangi bir kusma durumu da yok, bir iki gündür erkek kuşun ile birbirlerine kusuyorlar ve gün içerisinde yuvalıkta uzun zaman geçiriyor acaba yumurtlama döneminde mi dedim ama yumurtlama döneminde göğsünün böyle şişmesi de görülmüyor sanıyorum , fazla uçamıyor bu şişkinliğin ağırlığından dolayı sanıyorum. Kuş kumunu çok tüketmemesinden dolayı sindirimde sorun yaşıyor olabilir mi? Kursak mantarı değilse yine de o ihtimali düşünerek Triflucan kullansam bir zararı olur mu?

Kursak mantarında bu tür Şişlikler oluyor (içi hava ile dolu olur). Kursak iltihabında da olabiliyor.

Eczaneden flucan 150 mg 1 kapsül alın. Kapsülü açıp içindeki tozdan tam dolu suluğa (100ml lik suluğa) 2 pirinç tanesi kadar ekleyin. 5 gün boyunca kullanın. Ondan sonra durumuna bakalım. İlaç kullanımı sırasında şekerli bir gıda vermeyin. İlaç kullanımı sırasında kafeste, gaga taşı, kalamar kemiği, kum varsa kaldırın.

Teşekkür ederim hocam cevabınız için, peki kafesteki erkek kuşu ayırmam gerekiyor mu gerekmiyorsa erkek kuşun bu sudan içmesi sakıncalı mıdır

Teşekkür ederim hocam cevabınız için, peki kafesteki erkek kuşu ayırmam gerekiyor mu gerekmiyorsa erkek kuşun bu sudan içmesi sakıncalı mıdır
Kuşları ayırın. İlaçlı suyu içmesin erkek.

Geri