Karadeniz Pet

Kuşum hastalandı iyileşmesi için ne yapılabilirim

Slaboli

Yeni Üye
Merhaba herkese!

1.5 yaşındaki dişi muhabbet kuşum son 1 aydır hastalık semptomları gösteriyor.
Olaylar kuşun sesli ve sıkıntılı nefes alma problemiyle baş gösterdi.
Özellikle uyku zamanları bu ses artış gösterdi.
Kuşun gövdesi kabarık tüyleri düzensiz.
Veteriner arkadaş ile haberleştim bana 'DİKSOMİKS' antibiyotik ilacını tavsiye etti, 5 gün kullandım fakat kuşta gözle görülür iyileşme maalesef olmadı.
Buna ilaveten kuşun suyuna çok küçük parça aspirin eritiyorum zaman zaman.
Kuşun nefes alırken ki ıslık ve tıklama sesleri kesildi ama gün içinde uyuklaması devam ediyor pek iştahı yok sanki her zaman kırdığı kabuk yemleri kıramıyor gibi geldi bana.
Bu aşamadan sonra yapılabilecek bir şey var mı?
İyileşmesini sağlayacak önerileriniz varsa lütfen paylaşın.

not: kuşumun fotosunu paylaşıyorum.

Çok sağ olun!

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-06-09 at 15.14.55.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-09 at 15.14.55.jpeg
    173 KB · Görüntüleme: 46
kuşun baş resmi

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-06-09 at 15.39.45.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-09 at 15.39.45.jpeg
    138.6 KB · Görüntüleme: 31
Ilacın ismi doksimis falan olabilir mi acaba? Dediğiniz isimde ilaç bulamadım da. Kuşun dışkı resimlerini de ekleyin.

Ilacın ismi doksimis falan olabilir mi acaba? Dediğiniz isimde ilaç bulamadım da. Kuşun dışkı resimlerini de ekleyin.
Aynen DOKSİMİS yanlış yazmışım kusura bakmayın.
Ekte görüntüsünü attım kullandığım ilacın.
Açıkçası dışkısını takip etmedim kafeste eşi olduğu için karışık.
Bugün ilacı kestim 5 gün doldu.
Nefes alırken çıkan sesleri kesildi ama şişik gövdesi ve kabarık tüyleri halen düzelmedi.

İyileşme ihtimalini yükseltecek neler yapabilirim?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-06-09 at 21.59.38.jpeg
    WhatsApp Image 2021-06-09 at 21.59.38.jpeg
    97.3 KB · Görüntüleme: 14
Aynen DOKSİMİS yanlış yazmışım kusura bakmayın.
Ekte görüntüsünü attım kullandığım ilacın.
Açıkçası dışkısını takip etmedim kafeste eşi olduğu için karışık.
Bugün ilacı kestim 5 gün doldu.
Nefes alırken çıkan sesleri kesildi ama şişik gövdesi ve kabarık tüyleri halen düzelmedi.

İyileşme ihtimalini yükseltecek neler yapabilirim?
Kuş hastalıklarından çok anlamıyorum maalesef ama Recai hocayı etiketledik umarım çabuk görüp dönüş yapar size. Gerçekten acil bir durumu var gibi. Kursak mantarı olabilir mi acaba? Diğer kuşunuzla ayırın isterseniz bulaşıcı olabilir.

Kuş hastalıklarından çok anlamıyorum maalesef ama Recai hocayı etiketledik umarım çabuk görüp dönüş yapar size. Gerçekten acil bir durumu var gibi. Kursak mantarı olabilir mi acaba? Diğer kuşunuzla ayırın isterseniz bulaşıcı olabilir.
Çok sağolun Hande hanım desteğiniz için.
@Recai SULAMİS dönüş yapar umarım şimdilik idare ediyoruz bakalım.
Çok Teşekkürler

Çok sağolun Hande hanım desteğiniz için.
@Recai SULAMİS dönüş yapar umarım şimdilik idare ediyoruz bakalım.
Çok Teşekkürler
Büyük ihtimalle kursak mantarı. Cere çevresi ve tüy durumundan o anlaşılıyor.
Dediğim gibi kursak mantarı olma ihtimali yüksek o yüzden diğer kuşunuzla hemen ayırsanız iyi olur.

Olabilir kursak mantarı yani bu konuda çok bilgi sahibi değilim açıkçası.
Eşini koruma amaçlı ayırırım şimdilik.
TRIFLUCAN isimli şurup kullanılıyor sanırım tedavisi için eczanelerden temin ediliyormuş, ekte görüntü paylaştım.

Ekli dosyalar

• ilaç.JPG
    ilaç.JPG
    28.2 KB · Görüntüleme: 31
Verdiğiniz ilaç solunum sorununu çözmüş anlattığınıza göre. Fakat kuşta başka bir hastalık daha seyrediyor, kendini çok kabartmış. Bugün ilacı bitirdiyseniz probiyotik takviyesine başlayın. 2-3 gün probiyotik, 2-3 gün vitamin takviyesi yapmalısınız. Fakat acil bir durumsa hızlıca ilaç geçmek de gerekebilir. Daha önce de yazdığım gibi altına yeni peçete serip güncel dışkı fotoğraflarını ekleyin.

Verdiğiniz ilaç solunum sorununu çözmüş anlattığınıza göre. Fakat kuşta başka bir hastalık daha seyrediyor, kendini çok kabartmış. Bugün ilacı bitirdiyseniz probiyotik takviyesine başlayın. 2-3 gün probiyotik, 2-3 gün vitamin takviyesi yapmalısınız. Fakat acil bir durumsa hızlıca ilaç geçmek de gerekebilir. Daha önce de yazdığım gibi altına yeni peçete serip güncel dışkı fotoğraflarını ekleyin.
Solunum problemi büyük ölçüde çözülmüş gibi bariz iyileşme var.
APEXİSOL multivitamini aldım onu kullanmaya başlayım o halde. Suya karışım veya şırınga ile verebilirim.
Probiyotik kuşlarda hiç kullanmadım onu temin etmem gerekecek.
Dışkı fotoğraf paylaşımı için peçete sereceğim.
Çok teşekkürler bilgileri için.

Geri