Karadeniz Pet

Kuşum ishal gittikçe zayıflıyor ve kuruma belirtisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

grimsi

Meraklı Üye
merhaba yaklaşık 1 hafta önce 45 günlük bir muhabbet kuşu sahiplendim, eve geldikten 1-2 gün sonra ishal ve halsizlik başladı. yem yemesinde sorun yoktu fakat dışkısı çok suluydu ve hareketsiz bir şekilde tüylerini kabartarak uyuyordu. sirkeli su pirinç lapası avisol vitamin denedim işe yaramadı. 2 gündür hareketlendi ve ötmeye başladı ama ishalinde bir ilerleme yok. ayrıca bugün fark ettim göğüsü jilet gibi olmuş direkt elime geliyor ve görünüyor. aldığım ilk günden beri çene kemikleri ve kanat kemikleri sivri bir şekilde elime geliyordu fakat göğüsü bugün fark ettim. ayrıca 1-2 saattir titriyor fakat tüyleri kabarık değil gayet hareketli oyun oynuyor. sizce ne yapmalıyım kuşumu kaybetmek istemiyorum henüz daha bebek o.

dışkı resmi atın bakalım. ve kısa bir video çekin...

Önce ishalini kesmek lazım daha sonra dışkıları tekrar kontrol edip hastalık belirtisi varsa ona göre başka tavsiyelerde veririz...

Eczaneden ge-oral alın. Tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar ekleyip karıştırın. Günlük tazelenicek ve 3 gün kullanılıcak. 3 gün sonra kuşun dışkılarının resmini ekleyin tekrar kontrol edelim...

Birde polivit vitamin şurubu alın. Ge-oral'den sonra bir günde polivit ekleyin suyuna. Buda tam dolu suluğa 4-5 damla damlatılıp karıştırılıcak. Ertesi gün normal su verin. Ve dışkı resimleri ekleyin...

Ayrıyetten yemini kaliteli bir yem alın. Garden mix (sade meyvesiz balsız), beaks (sade meyvesiz balsız) yada bonnie kullanın...

Ballı kraker veriyorsaanız vermeyin! Ve kuş iyileştiğinde de 2-3 günde bir suluğunu sabunlu suyla süngerle yıkayıp taze içme suyu kullanın...

yarın Biteral 250mg tablete başlamayı düşünüyordum önce onu kullansam olur mu ?

yarın Biteral 250mg tablete başlamayı düşünüyordum önce onu kullansam olur mu ?

Dostum biterallik bir durum yok. Ayrıyetten kuş yavru öyle her duyduğun antibiyotiği verme kuşa. Dediğim şeyleri yap daha sonra yine yardımcı olucam...

çok teşekkür ederim kuşçuma söylediğimde o da birinden tavsiye olarak biterali söylemişti. antibiyotik olduğunu bilmiyordum zararlı mıdır ve hangi durumlarda kullanılır ben de bilgilendireyim kuşçumu

çok teşekkür ederim kuşçuma söylediğimde o da birinden tavsiye olarak biterali söylemişti. antibiyotik olduğunu bilmiyordum zararlı mıdır ve hangi durumlarda kullanılır ben de bilgilendireyim kuşçumu

Evet antibiyotiktir ve reçetelidir. Protozoal hastalıklarda kullanılır (trichomoniasis, giardia vs.) Yani ezbere kullanılmaz kesinlikle. Mesela kuşta mantar enfeksiyonu varsa antibiyotik kullanılmaz zira antibiyotikler mantarı daha çok azdırır. Veya kuşta koksidiyoz varsa antifungal kullanılmaz zira antifungaller koksidiyozu azdırır yani çoğaltır. Veya mantar olan bir kuşa yine koksidiyoz ilaçlarıda kullanılmaz zira oda mantarı çoğaltır. Yani demem o ki teşhisi iyi yapmadan ilaç kullanılmaz yoksa kuşa fayda değil zarar verir. Mesela kanatlı veterinerleri dışkı tahlili yapar, kursak sıvısı tahlili yapar ona göre ilaç yazar. Hiç bir ilaç ezbere kullanılmaz!!!

Veteriner tavsiyesi : http://www.istanbulvet.com/

Gereksiz ve fazla antibiyotik kullanımı insanlarda olduğu gibi kuşlarında ( insanlardan daha fazla ve büyük oranda) direncini düşürür. Zararlı bakteriler ile birlikte sindirim sistemi için yararlı olan bakterilerinde yok olmasına sebep olur ve sonuç olarak sindirim sitemi kötü etkilenen kuş her türlü hastalığa açık olur.

Tam teşhis edilmedikçe ve gerekmedikçe asla Antibiyotik kullanmayınız.

teşekkür ederim sizin dediğiniz tedaviye yarın başlayacağım. malesef virüs yüzünden veterinere gidemiyorum bulunduğum yer de yazlık bir alan sadece bir tane petshop var o da bilgisiz. umarım dediğiniz tedavi işe yarar ve bir zararı dokunmaz. veteriner tavsiyesi olmadan hayvanlarımda ilaç kullanmadım kullanmaya da korkuyorum ama dediğiniz tedaviyi uygulayacağım.

bir de gece 12 öğlen 12 arası suluğunu alıyordum yani 12 saat susuz kalıyordu. dediğiniz tedavide de suluğunu almam gerekecek mi ?

bir de gece 12 öğlen 12 arası suluğunu alıyordum yani 12 saat susuz kalıyordu. dediğiniz tedavide de suluğunu almam gerekecek mi ?
Suluğu almanıza gerek yok yalnız ben 12 saatte bir ilaçlı suyu da tazeliyorum verdiğim zaman 24 saat tutmuyorum aynı suyu.

teşekkür ederim sizin dediğiniz tedaviye yarın başlayacağım. malesef virüs yüzünden veterinere gidemiyorum bulunduğum yer de yazlık bir alan sadece bir tane petshop var o da bilgisiz. umarım dediğiniz tedavi işe yarar ve bir zararı dokunmaz. veteriner tavsiyesi olmadan hayvanlarımda ilaç kullanmadım kullanmaya da korkuyorum ama dediğiniz tedaviyi uygulayacağım.

Ge-oral'in kuşa bir zararı olucağını sanmıyorum. Zira elektrolit takviyesidir ve bebeklerde ishal durumlarında kullanılır. İshal durumlarında vücutta kaybedilen sıvının ve elektrolitlerin yerine konmasında kullanılır. Ve ishalide keser.

Birde kuşun suluğunu neden alıyorsunuz? Hiç bir mantığı yok. Kuşu susuz bırakmayın lütfen. İlaçlı suyu günlük tazeleyin.

Ge-oral'in kuşa bir zararı olucağını sanmıyorum. Zira elektrolit takviyesidir ve bebeklerde ishal durumlarında kullanılır. İshal durumlarında vücutta kaybedilen sıvının ve elektrolitlerin yerine konmasında kullanılır. Ve ishalide keser.

Birde kuşun suluğunu neden alıyorsunuz? Hiç bir mantığı yok. Kuşu susuz bırakmayın lütfen. İlaçlı suyu günlük tazeleyin.
Peki ishal vb bir durum olmadan da arada elektrolit vermek gerekli mi? Diğer kuşumdan kalan bir kutu var elimde.Skt geçmeden işine yarayacak birine vereyim gereksizse.Bende ki sadece dekstroz monohidrat içeriyor.

bana da alınması mantıksız gelmişti. kuşçum almamı söylediği için alıyordum 6 gündür. ilaçlı sularını da 8-10 saatte bir tazeliyorum normal suyunu günde bir kez tazeliyordum. yarın eczane bulabilirsem yarın alıp başlayacağım yoksa mecbur çarşamba günü başlarım ilaçlara. artık kabarık durmaması oyunlar oynaması neşeli olması iyi bir şey değil mi ?

Peki ishal vb bir durum olmadan da arada elektrolit vermek gerekli mi? Diğer kuşumdan kalan bir kutu var elimde.Skt geçmeden işine yarayacak birine vereyim gereksizse.

Kuşta sıvı kaybı yoksa elektrolit vermenize gerek yok. Daha çok yazın sıcak havalarda ve ishal durumlarında kullanılır. Onun haricinde belki arada bir (2-3 ayda bir) kuşa enerji vermek için çok az kullanılabilir :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri