Karadeniz Pet

Kuşum Kısık Sesle Ötüyor ve Gözünü Kapatıyor

Semih Yamaner

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum fıstık 1.5 yaşında bir kuş. Bir de eşi var 2 gün önce aldık. Dün akşam biz evde değildik geri geldiğimizde ise kuşumuz gözlerini kapatmıştı. İlk başta dikkate almadık uyuyor diye düşündük. Fakat sabah 6 da ötmeye başlayan kuş bugün hiç bir şekilde ötmedi. Saat 11.00 civarında kuşçuya götürdüm adam bir şeyi yok dedi kardeşim zorlayınca ilaçlı su diye (Sanırsam) sirkeli su verdi yarın değiştirin dedi. şu an saat 23:25 kuşum çok halsiz durumda yem falna yiyor eşine bakmıyor bile eşi bir şeyler yapıyor ama arada cevap vermek yerine gagasına 1 kere falan vurup duruyor öyle lütfen yardım edin korkmaya başladım.(Yeşil olan Fıstık, Mavi olan eşi. Kuşçu erkekten üstün olmasın diye küçük kuş verdi nedenini anlamadım onunda sağlıklı olup olmadığını söylerseniz sevinirim)

Erkek olan evcil ve size aşırı bağlıysa strese girmiş olabilir. Sahiplerine aşırı düşkün kuşlarda eş tutması biraz zor olabiliyor. Resimlerde göründüğü kadarıyla ikisininde maşallahı var. Dişi olan epey küçük kafa çizgilerini bile dökmemiş en fazla 3-4 aylık bir yavru. 6 - 7 aylık bir dişi daha uygun olabilirdi. Erkek kuş yetişkin, kızıştığında dişiye rahat vermiycektedir. İkinci bir kafesiniz varsa ayırıp dişi 6- 7 aylık olduğunda bir araya getirebilirsiniz. O zaman kadar hem sizede alışmış olur.

Bu arada kafes tabanına tuvalet kağıdı serin, bir kaç dışkı yapsın fotoğrafını atın buraya. Eğer bir sorun varsa üstadlar yardımcı olur.

Zaten altında peçete vardı durum vahim. Diğer kuş ilk geldiğinde fena ishaldi ama 6-7 saatte füzeldi bayağı bir galiba şimdş benim kuşa geçti. Bir de kuş başına bayağı bir eğerek uyuyor şimdi fark ettim bunun nedeni ne olabilir

Siz kafes tabanına tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın, dışkıları bir kontrol edelim.

Zaten altında peçete vardı durum vahim. Diğer kuş ilk geldiğinde fena ishaldi ama 6-7 saatte füzeldi bayağı bir galiba şimdş benim kuşa geçti. Bir de kuş başına bayağı bir eğerek uyuyor şimdi fark ettim bunun nedeni ne olabilir
Eğilerek uyuması normal.
Bu dışkılar dan bişey anlayamayız. Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım. Dışkılarına güncel dışkı olması gerek. Ve de fotoğraf çekerken ızgarayı alın..

1.5 senedir bulundugu ortamda tek başına lider gibi yaşayan erkegin yanına dişi alıp direk hayvanın yanına atarsanız strese girip bu hale gelmesi normal

Geri