Karadeniz Pet

Kuşum kafasını tellere sürtüp kaşınıyor

Murat Telli

Meraklı Üye
Merhabalar,
Kuşum son zamanlarda kafasını tellere sürtüp kaşınıyor ve tahta tüneğe başını yaslayıp uzun süre yaslı olarak duruyor. Kuşuma sayın @umitFB hocamın önerdiği Cipro antibiyotiğin veriyorum. Hocam sizce antibiyotik yan etki yapmış olabilir mi ? Yoksa bitlenmiş mıdır? Kuşlar da sürekli kaşınıyor. Ama kendilerini temizlediklerini düşündüm hep.
072a66503cfb93650ccc9082f438bc63.jpg
d3566973ce37645072eaf9749ae8a562.jpg
8c49eb412dca93959a2a26668ec83fe9.jpg

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlacın bir yan etkisine rastlamadım daha, bi ihtimal olabilir tabi. Kaç gündür kullanıyorsun ilacı? Kuşta kanat titremesi ve bazı sorunlar vardı sanırım düzelme varmı?
Kanat titremesi yeşil olan muhabbet kuşumdaydı. Gördüğüm kadarıyla kanat titremesi var ama azaldı yani eskiden daha şiddetli titretirdi şimdi daha az titretiyor. Güncel dışkısı bu:
2c68078df5a3fb28a67956800c75ed4b.jpg

İlacı ise 6 Ocak 2020 tarihinden itibaren (sizin de dediğiniz gibi) toz halinde getirip tam suluğa bir pirinç tanesini kadar koyuyorum.
.
Onun dışında geceleri üşümesinler diye 3 tarafını pikeyle örtüyorum. Belki ondan birşey olmuştur
.
Kuşlar uzun süredir banyo yapmadılar, o yüzden hasta olabileceklerini düşünüyorum hocam. Sprey yöntemiyle yıkacağım kuşları. Hatta siz uygun görürseniz Bit spreyi de alabilirim
.
Kuşlar çok uzun zamandır kendilerini ve tüylerini kaşıyorlar.
.
Son olarak her gün ceresine vazelin sürüyorum. Şu sıralar pullanma oldu çevresinde. Yani mantar hastalığı.

Kanat titremesine antibiyotik mi kullandınız ?

Kuşlar uzun süredir banyo yapmadılar, o yüzden hasta olabileceklerini düşünüyorum hocam. Sprey yöntemiyle yıkacağım kuşları. Hatta siz uygun görürseniz Bit spreyi de alabilirim
.

Bit spreyini kesinlikle tavsiye etmiyorum zararlı! Kuşları zehirleyebilir!

Odayı güzelce ısıt önce. Daha sonra iki tane kap al. Birisinde sade su, diğerine biraz bebe şampuanı sık köpürt. Sular ılıktan biraz sıcak olsun, kuşların üşümeyeceği kadar. Fazlada sıcak olmasın. Önce köpüklü suya daldır elinlede biraz ovala. DAha sonra normal suyla durula. En son kağıt havlu veya bez sar kuşa biraz bekle suyunu emsin. Daha sonra peteğin yanında yada ufonun önünde kurumaya bırak. Fön makinesi kullanma kesinlikle zararlı.

Ben sordum kanat titremesine antibiyotik mi kullanıldı ? Kanadın neden dolayı titrediğine nasıl kanaat getirdiniz de 10cm hayvana günlerce antibiyotik verdirdiniz?

Ben sordum kanat titremesine antibiyotik mi kullanıldı ? Kanadın neden dolayı titrediğine nasıl kanaat getirdiniz de 10cm hayvana günlerce antibiyotik verdirdiniz?

Şöyle kanaat getirdim. Hayvanda bakteriyel enfeksiyon olduğu belliydi, kanatlarda aşırı titreme vardı kafasını bile sabit tutamıyordu. Enfeksiyon sinir sistemini etkiliyordu. Titreme bir ihtimal iç parazittende kaynaklı olabilir ama önce antibiyotik tedavisi gerektiğini düşündüm. Kendi kuşumda olsa aynı ilacı kullanırdım ki kullandımda.

Siz başka bir hastalıktanmı kaynaklı olduğunu düşünüyorsunuz sayın yöneticim :) Engin bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim ;)

Bit spreyini kesinlikle tavsiye etmiyorum zararlı! Kuşları zehirleyebilir!

Odayı güzelce ısıt önce. Daha sonra iki tane kap al. Birisinde sade su, diğerine biraz bebe şampuanı sık köpürt. Sular ılıktan biraz sıcak olsun, kuşların üşümeyeceği kadar. Fazlada sıcak olmasın. Önce köpüklü suya daldır elinlede biraz ovala. DAha sonra normal suyla durula. En son kağıt havlu veya bez sar kuşa biraz bekle suyunu emsin. Daha sonra peteğin yanında yada ufonun önünde kurumaya bırak. Fön makinesi kullanma kesinlikle zararlı.
Hocam odayı nasıl ısıtalım? Doğalgazla ısınıyor yani sıcaklık sabit hep. Bir de bebe şampuanı kullanmadan sadece suyla yıkasam olur mu? Kimyasal bir madde olduğu için gözüne kaçırmak istemiyorum yanlışlıkla ama siz daha iyi bilirsiniz tabii ki

• Beğen
Tepkiler: Kca
Ben internetten ilaç ismi ezberleyip burada tavsiyede bulunmuyorum. Kanat titremesinin 50 tane sebebi var. Yıllardır üretim yapıyorum bu üye dahil diğer üyelere önerdiğin ilaçları ilk defa duyuyorum zırt pırt ilaç öneriyorsunuz üyelere özel den gelen şikayetlerinde haddi hesabı yok hakkınızda. Konu hakkında doğru bilgiye sahipseniz yazın. Ama yok görüyorum ki her hastalığa bir fikriniz bir tedavi yönteminiz var. Burada söylediğiniz tavsiye ettiğiniz tedavilerin %99.9 yanlıştır. Sizi daha fazla vebal altında bırakmamak adına hesabınızı donduruyorum..

Kanat titremesi yeşil olan muhabbet kuşumdaydı. Gördüğüm kadarıyla kanat titremesi var ama azaldı yani eskiden daha şiddetli titretirdi şimdi daha az titretiyor. Güncel dışkısı bu:
2c68078df5a3fb28a67956800c75ed4b.jpg

İlacı ise 6 Ocak 2020 tarihinden itibaren (sizin de dediğiniz gibi) toz halinde getirip tam suluğa bir pirinç tanesini kadar koyuyorum.
.
Onun dışında geceleri üşümesinler diye 3 tarafını pikeyle örtüyorum. Belki ondan birşey olmuştur
.
.
.
Son olarak her gün ceresine vazelin sürüyorum. Şu sıralar pullanma oldu çevresinde. Yani mantar hastalığı.

Son durum nasıl dışkılar çok kötü değil gibi geldi bana

Bunu ben de soracaktım aslında 15 gündür veterinerin verdiği birsürü ilaç kullanıyoruz ve ağızdan veriyoruz öyle söyledi biraz bulaşıyor boğaz kısmına falan ama sırf o kısmı temizlemeye çalışıyorum mümkün olduğunca arada yıkıyorum falan ıslak bezle siliyorum ama tabi kalıyo yine de normalde tövbe sevdirmeyen hayvan veterinerden çıktığımızdan beri bana kafasını uzatıyor kaşı diye ve cok hoşuna gidiyor ben yapmayınca da aynen böyle tahtaya veya tellere sürtüyor ilaçlar böyle yapar mı ? Neden yapıyor olabilir ?

Benim kuşum tüy zamanı özellikle kaşıyor bir sebebi ve yüksek ihtimalli sebebi de bu olabilir...

Benim kuşum tüy zamanı özellikle kaşıyor bir sebebi ve yüksek ihtimalli sebebi de bu olabilir...
Yok tüy dönemini yeni atlattı hatta veterinere gittiğimizde tüy kökleri vardı kafasında falan hep 1 2 gün sonra açılmıştı ben de o ara yaptığında kasiniyor tuyden dolayi diye düşündüm ama açıldı hepsi tüylerin 10gun falan oldu biteli hala yapıyor

Bunu ben de soracaktım aslında 15 gündür veterinerin verdiği birsürü ilaç kullanıyoruz ve ağızdan veriyoruz öyle söyledi biraz bulaşıyor boğaz kısmına falan ama sırf o kısmı temizlemeye çalışıyorum mümkün olduğunca arada yıkıyorum falan ıslak bezle siliyorum ama tabi kalıyo yine de normalde tövbe sevdirmeyen hayvan veterinerden çıktığımızdan beri bana kafasını uzatıyor kaşı diye ve cok hoşuna gidiyor ben yapmayınca da aynen böyle tahtaya veya tellere sürtüyor ilaçlar böyle yapar mı ? Neden yapıyor olabilir ?
Milkada aynı kirleniyor ya tüyleri rahatsız oluyorlar heryeri kahverengi oldu ilaçtan o kadar da dikkat ediyorum

• Beğen
Milkada aynı kirleniyor ya tüyleri rahatsız oluyorlar heryeri kahverengi oldu ilaçtan o kadar da dikkat ediyorum
Benimki de mavi mavi oldu levatirondan bi de aminoasit var onu hiç sevmiyor ağzında tutuyor yutmamak için dökülüyor o yüzden

Benimki de mavi mavi oldu levatirondan bi de aminoasit var onu hiç sevmiyor ağzında tutuyor yutmamak için dökülüyor o yüzden
Aminoasit çabuk bozuluyor dikkat edin kokusuna veteriner bitene kadar dedi ama bir süre sonra tuhaf kokmaya başladı attım bende omegamix te çok yapışıyor yapış yapış oluyor ilaçları vermeden ılık su ile yanak tüylerini ıslatıyorum ben daha az bulaşıyor onzaman tabi iki gün şehir dışına gittim annemler tecrübesiz gene batmış heryerimiz

• Beğen
Geri