Karadeniz Pet

Kuşum Kuruma Hastalığına Yakalanmış

serginebernand

Yeni Üye
Herkese merhaba, boyle bir baslik acmak durumunda kaldim cunku veteriner bunun bir kuruma hastaligi oldugunu soyledi. Boyle bir hastalik var mi yok mu tartismalarina girmeyecegim cunku bilmiyorum tek bildigim kusumun sebepsiz bir hastaliktan olecek oldugu. Kusu veterinere goturdum kuruma oldugunu soyledi. Vitaform ve vitamin verdi yaklasik 25 gun kullandim. İlk gunler diskisinda beyaz yani idrar kismi bile yoktu sonra hafiften duzelir gibi oldu fakat yine ayni hale dondu. Gogsunde sivrilik var, halsiz, yemini mama yapip ben veriyorum. Veteriner mama alip icine sarimsak + limon koyup karisim hazirlamami soylemisti onu da yapiyorum. 25-30 gun gecmesinin ardindan kusum gecen dengesini kaybedip dustu ve duserken kafasini salliyordu sallabas oldugundan suphelendim ve tekrar goturdum kontrole. Sallabas daha farkliymis, kurumanin etkisi oldugunu soyledi. Kuruma bir kas hastaligi dedi, hayvanin direncini dusuyormus zaten benim kusumun ayaklari da sakatti yani felcli biliyordum megersem felcli degilmis bu hastalik yuzunden takati kalmayip tam acamiyormus parmaklarini SMA'li cocuklar gibi dusunebilirsin dedi. Uzun lafin kisasi antibiyotigini kestim dun. Berovit b, E vitamini ve suyuna zerdecal koyuyorum az bir sey. Veteriner ver karacigeri temizlensin dedi uzun sure antibiyotik kullandigindan ayrica yumurta kabugunu ufalayip yemine de katiyorum. Vitaform adindaki antibiyotik duzeltemedi kusumu. Acaba bu konuda bilgisi olan var mi? Deneyip sonuc alan veya benzer hastalikla mucade eden, sonuc alan? Yardim ederseniz cok sevinirim.

dışkıları atar mısınız
Normalde incecik ip gibi yapiyordu ilaclardan sonra biraz duzelme gosterdi ama su an boyle yapiyor. Kanat altinda ve goz kenarlarinda tuy dokulmesi de var..

Ekli dosyalar

• 20210130_143212.jpg
    20210130_143212.jpg
    813.1 KB · Görüntüleme: 43
Alternatif tıp öneren veterineri de ilk kez görüyorum diplomasını kontrol etmek lazım.

Sarımsak kuşlar için toksit (zehirleyici) etkiye sahiptir direkt kullanılmaz, suda bekletilip sarımsaklı su seyreltilip kullanılabilir fakat mucize beklenemez çünkü sarımsağın tedavi edici özelliği yoktur önlem amaçlı kür olarak kullanılabilir.

Kuruma sorunu var diyen veterinerin anlını karışlarım bir belirtiye hastalık teşhisi koyan veteriner gitsin başka bir sektörde çalışsın.

Kuş tartıldı mı? Kaç Gr?

Dışkı tahlili yapıldı mı?

Alternatif tıp öneren veterineri de ilk kez görüyorum diplomasını kontrol etmek lazım.

Sarımsak kuşlar için toksit (zehirleyici) etkiye sahiptir direkt kullanılmaz, suda bekletilip sarımsaklı su seyreltilip kullanılabilir fakat mucize beklenemez çünkü sarımsağın tedavi edici özelliği yoktur önlem amaçlı kür olarak kullanılabilir.

Kuruma sorunu var diyen veterinerin anlını karışlarım bir belirtiye hastalık teşhisi koyan veteriner gitsin başka bir sektörde çalışsın.

Kuş tartıldı mı? Kaç Gr?

Dışkı tahlili yapıldı mı?
Hayir yapilmadi maalesef. Veteriner konusunda cok arastirdim cunku her veterinerin kuslardan anlamadigini biliyorum. Eline alip bakti, gogsunde sivrilik var, asiri zayifladi. Ve tum bunlar sinsice oldu. Kafama gore ilac vermek istemiyorum hayvana zarar verecegi asikar. Sarimsagi cok cok kucuk sekilde mamasina katiyordum. Nasil yapayim sizce?

Kuşun denge kaybı gibi durumlara sarımsak sebep oluyor olabilir çünkü soğan ve sarımsak kuşlar için ciddi zehirli besinler listesinde, kuşun ağırlığını bilmiyoruz bu sebeple çok yorum yapamayacağım. Zayıflama var ise yağ oranı yüksek besinleri arttırın (Yulaf,aspur, kızıldarı).

Sinir sisteminin düzelmesi için B vitamini takviyesi yapınız Röhnfried BT amin Forte B yada Versele Laga muta vit tercih edebilirsiniz.

Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyup güncel dışkı fotoğraflarını paylaşın dışkı durumuna bakalım.

Kuşun denge kaybı gibi durumlara sarımsak sebep oluyor olabilir çünkü soğan ve sarımsak kuşlar için ciddi zehirli besinler listesinde, kuşun ağırlığını bilmiyoruz bu sebeple çok yorum yapamayacağım. Zayıflama var ise yağ oranı yüksek besinleri arttırın (Yulaf,aspur, kızıldarı).

Sinir sisteminin düzelmesi için B vitamini takviyesi yapınız Röhnfried BT amin Forte B yada Versele Laga muta vit tercih edebilirsiniz.

Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyup güncel dışkı fotoğraflarını paylaşın dışkı durumuna bakalım.
Soyle ki suyuna B vitamini ve sozde veterinerin verdigi toz E vitaminini karistiriyorum. Uzun sure antibiyotik kullandigi icin ici temizlensin diye mercimek buyuklugunde zerdecal da atiyorum. Siz daha iyi bilirsiniz. Diskiyi yukarida attim ama yine guncellerim. İlk gun ki gibi kotu degil ama iyi bir diskisi da yok. Kusma, diskisinda yem yok. İc mantar mi oldu diye de dusunuyorum. Mikostatin ya da Truflucan surup kullanin yaziyor forumlarda. Bunlardan sonuc alabilir miyiz?

Soyle ki suyuna B vitamini ve sozde veterinerin verdigi toz E vitaminini karistiriyorum. Uzun sure antibiyotik kullandigi icin ici temizlensin diye mercimek buyuklugunde zerdecal da atiyorum. Siz daha iyi bilirsiniz. Diskiyi yukarida attim ama yine guncellerim. İlk gun ki gibi kotu degil ama iyi bir diskisi da yok. Kusma, diskisinda yem yok. İc mantar mi oldu diye de dusunuyorum. Mikostatin ya da Truflucan surup kullanin yaziyor forumlarda. Bunlardan sonuc alabilir miyiz?
Kusma durumu yok ise bu ilaçları boşuna kullanmış olursunuz ve bu ilaçların etken maddelerine karşı kuş bağışıklık kazanmış olur ileride yaşanacak mantar sorunlarında aynı etken maddeler etki göstermeyebilir.

İlaç kullanımı uzun süre yapılmış bu sebeple öncelikle kuşun toparlanması gerek vitamin ve probiyotik takviyesi ile kuşun toparlanmasını sağlayın durumuna tekrar bakalım.

Kusma durumu yok ise bu ilaçları boşuna kullanmış olursunuz ve bu ilaçların etken maddelerine karşı kuş bağışıklık kazanmış olur ileride yaşanacak mantar sorunlarında aynı etken maddeler etki göstermeyebilir.

İlaç kullanımı uzun süre yapılmış bu sebeple öncelikle kuşun toparlanması gerek vitamin ve probiyotik takviyesi ile kuşun toparlanmasını sağlayın durumuna tekrar bakalım.
Bana alabilecegim kaliteli bir probiyotik markasi soyleyebilir misiniz? Ayni zamanda sarimsak kullanmayi keseyim mi?

Evet sarımsak zerdaçal vs kullanımları kesin.

Probiyotik olarak Röhnfried Entrobac, Diazyme 256 yada Probiacti bird kullanabilirsiniz.
Cok tesekkur ederim siparis ediyorum simdi. Ilk defa kullanacagim icin yanlis bir sey yapmayayim sorayim size. Bir gun vitamin bir gun probiyotik mi vereyim kullanimi nasildir?

Dışkılar kabus gibi değil ama dikkat edilmesi gerekiyor, şehriniz nedir belki şehrinizde ilgili ve bilgili bildiğimiz bir klinik vardır.

Diğer yandan verdiği ilacın işe yaramaması çok doğal çünkü kuşta ne olduğunu bilmeden testler yapılmadan antibiyotik verilmez.

Haftada 2-3 kez probiyotik haftada 1-2 kez vitamin yeterli olacaktır. Sulukta maksimum 6 saat bekledikten sonra suyu değiştirip içme suyu koyun. Probiyotik ve vitamini farklı günlerde kullanın.
Tesekkur ediyorum. Kusun kursagi biraz sis. Ben size yarin gunduz vakti guncel diskilari atarim.

Dışkılar kabus gibi değil ama dikkat edilmesi gerekiyor, şehriniz nedir belki şehrinizde ilgili ve bilgili bildiğimiz bir klinik vardır.

Diğer yandan verdiği ilacın işe yaramaması çok doğal çünkü kuşta ne olduğunu bilmeden testler yapılmadan antibiyotik verilmez.
Kesinlikle. Halbuki civarin en iyi veterineri olarak geciyordu baya bir arastirip gittim. Test yapilmadi ele alinip bakildiginda kuruma dendi. Gogusu jilet gibi olmus kilo kaybettiginden. Kursaginda da hafif sislik var ve baya bir tuyu dokuldu. Antibiyotigi yeni kestik simdi vitamin + probiyotik takviyesi yapacagim. Icten hastalandigi kesin. Diskilari surekli degisiyor bakalim vitamin ve probiyotik bakterilere iyi gelecek mi diye dusunuyorum deneyecegim.

Kesinlikle. Halbuki civarin en iyi veterineri olarak geciyordu baya bir arastirip gittim. Test yapilmadi ele alinip bakildiginda kuruma dendi. Gogusu jilet gibi olmus kilo kaybettiginden. Kursaginda da hafif sislik var ve baya bir tuyu dokuldu. Antibiyotigi yeni kestik simdi vitamin + probiyotik takviyesi yapacagim. Icten hastalandigi kesin. Diskilari surekli degisiyor bakalim vitamin ve probiyotik bakterilere iyi gelecek mi diye dusunuyorum deneyecegim.
En basiti mikroskopu varsa baksın dışkıya
https://www.google.com/search?q=avi...hUKEwj38KyUlMTuAhWRyIUKHZmqAtMQ_AUoAXoECBUQAw
Mikroskop ile burada ki şeylerden görürseniz tedavi baştan sona yanlış demektir. Kuruma denen şey hastalık değildir sonuçtur.

Geri