Karadeniz Pet

Kuşum sürekli ayaklarını kaldırıyor

Okay

Yeni Üye
İlkte böyle birşey yoktu 1-2 aydır sürekli ama sürekli tünekde dururken normal yerde dururken uyurken sürekli ayaklarını kaldırıyor birini kaldırıp beklemiyor sürekli fitmik bir şekilde çıt çıt diye sürekli ses geliyor dedik acaba tırnakları çok uzun rahatsız oluyor ondan mı dedik az bişey kestim tırnaklarını hala aynı yapıyor nedendir anlamadık kuşda rahatsız bizde hiç durmuyor ayaklar

Video çekmiştim ben ama nasıl ekleniyor bulabilirsem koyucam tam olarak kaldırmıyor

Video çekmiştim ben ama nasıl ekleniyor bulabilirsem koyucam tam olarak kaldırmıyor
YouTube atıp buraya linki paylaşabilirsiniz. Bu videodaki gibiyse toe tapping diye geçiyor hastalık yabancı sitelerde karaciğer yağlanması ile alakalı olduğu yazıyor diyet gerekiyor günde 1 çorba kaşığı yemden fazla vermemek ve taze meyve ve haşlanmış yumurta kabuğuyla beraber 1 ay içerisinde geçiyor benim kusumda vardı 1 ayda gecti

Bütün tünekleri ağaç dali zaten bir salıncaklar var

"Toe tapping", bir kuşun başparmağının tekrarlayan kas uzatılması ve daralması ile karakterize olan bir duruma verilen ortak addır. Çoğu durumda, bu durum Eclectus papağanında (Eclectus roratus) görülür ve birçok evcil hayvan kuş sahibi ve yetiştiricisi tarafından bir düzineden fazla yıl boyunca gözlemlenmiştir.

"Toe Tapping", görünümünde spesifiktir ve "kanat çevirme", nöbet, felç, ayak / bacak kaşıntısı ve / veya ayakların / bacaklarda kendine zarar veren diğer koşullarla ilişkili değildir. Ne yazık ki, bu diğer sendromlar ve klinik davranışlar, sıklıkla "Toe Tapping" sendromuna "toplanır" veya gruplandırılmış ve karşılaşıldığında, Toe Tapping'in tanıma ve yönetimine yorumlayıcı ve karmaşık faktörler eklenmiştir. Açıklığa kavuşturmak amacıyla, Toe Tapping, tanımımız gereğince giderek kötüleşen bir durumla karakterize değildir ve bu kuşlar klinik olarak yönetilmediğinde dahi başka problemler geliştirmemektedir. Yukarıda açıklanan diğer koşulların çoğunun giderek kötüleşen vakalar, Burada segmental olarak ilerleyici nöropati konusunda güçlü bir öneri var. Basit "Toe Tapping" 'in ötesinde kombine klinik bulguları olan kuşların çoğu ciddi derecede ilerlemeye devam edecek ve diğer hastalık süreçleri zamanla veya klinik bulguları daha açık bir şekilde açıklayabilen otopsilerle tespit edilebilir.

Toe Tapping'in başlangıçta düzeltilmesi için öneri:

Diyetten alın TÜM peletler, vitamin tozları, vitaminli tohum karışımları, vitaminli muameleler, spirulina ve diğer bitki karışımları, işlenmiş ekmek karışımları, makarna, işlenmiş peynir, pizza, TV yemekleri ve iştigal eteri içeren herhangi bir gıda maddesi gibi işlenmiş insan gıdaları. Vitaminler, koruyucular veya her türlü kimyasal madde üretir. Bu maddelerin etkili bir şekilde ve tamamen diyetten uzaklaştırıldığından emin olmak için paketteki maddeleri dikkatle okuyun.

SADECE yiyecek öğelerini en doğal formda, iyi temizlenmiş, taze veya pişmiş olarak verin. Evet, eclectus papağanlarında A vitamini gerekir, ancak A vitamini doğal olarak betakaroten gelir.

Toe Tapping'in belirgin klinik bulguları veya daha önce belirtildiği gibi nörolojik temelde diğer klinik belirtileri gösteren tüm Eclectus papağanlarında, eksiksiz ve dikkatli bir veteriner tetkikinin yapılması önemlidir. Kuşla ilişkili diğer belirlenebilir faktörler olup olmadığını belirlemek amacıyla, fizik muayene ile birlikte sağlam bir laboratuar çalışması yapılmalıdır. Varsa, laboratuvar anormalliklerinin ilaç tedavisine ihtiyaç olduğunu göstermediğini unutmayın; Toe Tapping veya kuşun gösterdiği diğer nörolojik klinik bulgularla açık bir korelasyon göstermediğini unutmayın. Bir tıbbi muayene sonuçları, kuşun temelde sağlıklı bir genel sağlık olduğuna işaret ediyorsa, yukarıda belirtilen uygun diyet değişiklikleri ve incelemelerini yapmakta sakınca yoktur.

Durum nispeten hafif olduğunda ayak parmağına dokunulduğunda, 'etken madde' diyetten çıkarıldığında birkaç gün içinde ortadan kaldırılabilir. Durum daha şiddetli veya kronik olduğunda, diyet değişikliğinden sonra sorunun ortadan kaldırılması daha uzun sürebilir.

Bazen ajitasyon, rahatsızlık ve bacaklar / ayak parmaklarının kasılması gibi nörolojik belirtilerle ilişkili olduğu için bazı diğer koşullar "Toe Tapping" olarak yanlış yorumlanabilir. Bunlar, ağır metal toksikozu (özellikle kurşun), bakteriyel veya fungal dermatit, Proventriküler Dilitasyon Hastalığı, bazı formlar veya böbrek hastalığı ve E vitamini eksikliği ve / veya Omega yağ asidi dengesizlikleri gibi bazı beslenme dengesizlikleri içerebilir. Bu nedenle, veteriner hekiminizle sağlam bir çalışma ilişkisi kurmanız, bu konuların bir kısmını ekarte etmemize veya bunlardan kurtulmanıza yardımcı olmak ve bu sorunun sağlam bir çözümüne ve çözümüne etkin biçimde ulaşmak önemlidir.

Benim kusda seninki gibiydi sadece aspur haşlanmış yumurta ve sebze verdim 1 aya düzeliyor

Çevrilmiş galiba ama anladığım kadarıyla yemek falan yiyen kuşlarda oluyor onları vermeyin demiş zaten bizim kuşlar bir tek yem yiyor iki taneler biri böyle diğerinde bir sorun yok ama bu kuşun gagasında da mantar oluşmaya başladı yavruydu aldığımızda zaten bakımsızlardı biraz galiba bağışıklık sisteminde de bir sıkıntı var kuşun

Çevrilmiş galiba ama anladığım kadarıyla yemek falan yiyen kuşlarda oluyor onları vermeyin demiş zaten bizim kuşlar bir tek yem yiyor iki taneler biri böyle diğerinde bir sorum yok ama bu kuşun gagası da da mantar oluşmaya başladı yavruydu aldığımızda zaten bağımsızlardı biraz galiba bağışıklık sisteminde de bir sıkıntı var kuşun
Evet kısacası yediği birşey dokunuyor diyet lazım

Ekstra bir şey versek öyle birşey de yok sadece yem bazen sularına vitamin ishal ilacı falan damlatıyoruz o yapabilir mi ki

Anneleri pek bakmamış kuşlara galiba biri de geldiği zaman kuyruğu uzamamıştı bir iki tırnağı yoktu hala daha yok

Anneleri pek bakmamış kuşlara galiba biri de geldiği zaman kuyruğu uzamamıştı bir iki tırnağı yoktu hala daha yok
Vitamin falan vermeyin bence benim yaptığımı uygula günde 1 kaşık sade taze yem haşlanmış yumurta ve sebze belki vitamin dokunuyordur makalede bi ton şey yazmışlar sebebi ile ilgili o yüzden vitamin kullanma bence doğal takılsın meyveden alır vitaminı. Vitaminli muameleler bile neden olabilirmiş

Birde yemini değiştirdik açık yem alıyorduk şimdi farklı bir yem içinde renkli taşlar var sağolun yapıcam dediğinizi yumurta mı yoksa kabuğunu mu vereceğim

Birde yemini değiştirdik açık yem alıyorduk şimdi farklı bir yem içinde renkli taşlar var sağolun yapıcam dediğinizi yumurta mı yoksa kabuğunu mu vereceğim
Renkli taşlar neden olmuş olabilir boyalı hepsi benim tavsiyem versele laga marka yem ya da sade aspur verin 1 kaşık. Iyice hasla yumurtayı kabuğuyla ortadan kır kabuğuyla ver kendi alışık ise yer hemen.

Geri