Karadeniz Pet

Kuşum Sürekli Dışarda Olmak İstiyor

• Konbuyu başlatan Üye silindi 33476
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 33476

Guest
Merhaba, muhabbet kuşum 5 gündür benimle ilk olarak dün kafesten çıkardım bu sabahta yarım saat çıkarıp tekrar koydum lakin sürekli tellere tırmanıp ötüyor kafesten çıkmak istiyor. Ne kadar süre dışarıda tutmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

20200522-132340

Merhaba, muhabbet kuşum 5 gündür benimle ilk olarak dün kafesten çıkardım bu sabahta yarım saat çıkarıp tekrar koydum lakin sürekli tellere tırmanıp ötüyor kafesten çıkmak istiyor. Ne kadar süre dışarıda tutmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

20200522-132340
İki kuşum ve bir papağanım var 7 gün 24 saat dışarıdalar . İstedikleri oda da takılıyorlar , kafesteki oyuncaklar akıllarına gelince kafese giriyorlar .

Güvenliklerini sağlayın ve sınırsız serbest bırakın .

Ben de şimdi zor bela soktum,bütün gün serbest zaten ona rağmen bu saat olmuş bas bas bağırıyor girmemek için,izin versem sabaha kadar gezer uykusuda mı gelmiyor anlamadım ki :confused:

Uyurken bile hapsolmak istemiyorlar .
Önceden gece girince kafese, kapıyı kapadığım gibi anlardı uyku zamanı geldi,ses çıkarmazdı ışıkları kapatınca.Şimdi ordan oraya hopluyor kafesi sallıyor,bağırıyor.Çıkıp bir posta daha gezip öyle giriyor.Çok kötü huy edindi ne yapıcam bilmiyorum.

kuşlarınızı düzensiz dışarı salmayın.Dışarı çıkış saatleri ve uyku saatleri mümkün oldugunca düzenli olsun emin olun duruma alışacak ve günlük yaşamını bu kurallar dahilinde yaşayacak.Benim papağanımla günlük dışarıda kalma sürem 3 saat akşam 21 de odasının ışıgı ve kapısı komple kapanır zaten kendisi bu saat geldigi gibi inanın aynayla gaga taşının arasına geçiyor ve uyku pozisyonunu alıyor.Nasıl bizlerin bir düzeni varsa kuşlarında düzeni olmalı.Unutmayın dogadaki kuşlarında uyku saatleri ve aktivite saatleri düzenlidir.Düzensiz dışarıya salınan kuşlar hem verimli uyku hissini tadamaz hemde hastalıga açık olur.Unutmayın kuşlar günde en az 10 saat düzenli uyku kalan saatlerin 2-3 saati kafes içi veya dışı şekerleme yaparak geçirmelidir.

kuşlarınızı düzensiz dışarı salmayın.Dışarı çıkış saatleri ve uyku saatleri mümkün oldugunca düzenli olsun emin olun duruma alışacak ve günlük yaşamını bu kurallar dahilinde yaşayacak.Benim papağanımla günlük dışarıda kalma sürem 3 saat akşam 21 de odasının ışıgı ve kapısı komple kapanır zaten kendisi bu saat geldigi gibi inanın aynayla gaga taşının arasına geçiyor ve uyku pozisyonunu alıyor.Nasıl bizlerin bir düzeni varsa kuşlarında düzeni olmalı.Unutmayın dogadaki kuşlarında uyku saatleri ve aktivite saatleri düzenlidir.Düzensiz dışarıya salınan kuşlar hem verimli uyku hissini tadamaz hemde hastalıga açık olur.Unutmayın kuşlar günde en az 10 saat düzenli uyku kalan saatlerin 2-3 saati kafes içi veya dışı şekerleme yaparak geçirmelidir.
Normalde ben de o saatlere bırakmıyorum ama son bir haftadır böyle yapmaya başladı.Bu gece de tekrarladı ama salmadım,ışığı da açmadım.Zaten benim kuşum gün ışığına bağlı olarak çok erken uyanmıyor.Gündüz şekerlemesini de sessiz bir odada gene kafes dışında yapıyor.

Normalde ben de o saatlere bırakmıyorum ama son bir haftadır böyle yapmaya başladı.Bu gece de tekrarladı ama salmadım,ışığı da açmadım.Zaten benim kuşum gün ışığına bağlı olarak çok erken uyanmıyor.Gündüz şekerlemesini de sessiz bir odada gene kafes dışında yapıyor.

dedigim gibi onlar inatçıysa siz daha inatçı olacaksınız onların sağlıgı için bazı isteklerine mecburen hayır demek zorundayız.1 inat eder 2 inat eder 3.4.de artık benim düzenim bu demeye başlar ve ortama uyum sağlar.

+1 benden :cool:

2 muhabbet kuşum ve 1 pakistan papağanımın kafes kapıları 24 saat açık . Kafeslerindeki oyuncaklar akıllarına gelince kafeslerine giriyorlar . Bütün evi onların güvenliği için tekrar düzenledim .

Evden dışarı çıkarken kafeslerine koyduğum zaman zorluk çıkarmıyorlar ama vücut dillerinden ve çıkardıkları sesten üzüntülerini çok rahat anlıyorum . Bu durum haliyle beni de üzüyor . Dışarıda serbest şekilde doğal olarak daha mutlular .

Kafes dışında 4-5 noktada yemlikleri var . Evin her odasında oyun parkları var .

Şuan ;
dişi muhabbet kuşu çalışma odasında kitaplık rafında kitapların üstünde uyuyor .
erkek muhabbet kuşu mutfakta buzdolabının üstündeki oyun parkında kendince oyun oynuyor .
erkek pakistan papağanı ise salonda televizyonun üstünde konuşuyor .

Sabah saat 5ten beri kafalarına göre rahat hareket ediyorlar ve aşırı mutlular .

Güvenliklerini sağlayın ve sınırsız serbest bırakın ...

Ben de aynı durumdayım, 5. Günümüz ve Nasıl çözdünüz acaba

Kuşum gün içerisinde sabit bir odada duruyor sürekli sabah kafesini açıyorum biraz uçup sevdiği bir yer belirledi oraya konuyor. Daha sonra günde 1 2 defa yemek yemek için giriyor akşam da 8 gibi çoğu zaman kendiliğinden kafese girip salıncağa çıkıp direk uyuyor bazı zamanlarda girmek istemediği oluyor t tünek yaptım perdeye konunca alıp kafese doğru götürdüm girmek istemediği için uçtu tekrar peşpeşe yaptıkça yorulup pes etti en sonunda. Şimdi ama ben evde olmasam bile geldiğimde kafese girip uyumuş görüyorum. :)

Kuşum gün içerisinde sabit bir odada duruyor sürekli sabah kafesini açıyorum biraz uçup sevdiği bir yer belirledi oraya konuyor. Daha sonra günde 1 2 defa yemek yemek için giriyor akşam da 8 gibi çoğu zaman kendiliğinden kafese girip salıncağa çıkıp direk uyuyor bazı zamanlarda girmek istemediği oluyor t tünek yaptım perdeye konunca alıp kafese doğru götürdüm girmek istemediği için uçtu tekrar peşpeşe yaptıkça yorulup pes etti en sonunda. Şimdi ama ben evde olmasam bile geldiğimde kafese girip uyumuş görüyorum. :)
Demekki kararlı davranmak gerekiyor. Acaba ben de açıp salsam mı. Mantıklı geldi doğrusu.

Demekki kararlı davranmak gerekiyor. Acaba ben de açıp salsam mı. Mantıklı geldi doğrusu.

Tavsiyem salın sürekli olarak hem kuşun yağlanmasını engellersiniz hep de kendini mutlu eder. Emin olun siz kararlı olunca bu sefer size ayak uyduruyor. Mesela benim başka sorunum da sabah uyanıp erken den beni sal siye sesler çıkartıp sağa sola koşuşturma yapmasıydı. 3 4 gün onun dediği zaman değil de uyandıktan sonra saldığım da şimdi uyansa bile benim gelip açmanı bekliyor tepki vermeden.

Geri