Karadeniz Pet

Kuşum sıcaktan ishal!

bszcn

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Havalar çok sıcak malum. Bu yüzden kuşum sürekli sıcaklıyor. Kanatları falan hep açık. Banyo yapmıyor, ne yapsam girmedi suya, kafesteyken su falan sıkıyorum ama dışarı çıktığında su da sıkamıyorum. Yaz başladığından beri bu sıcaklardan dolayı ishal oluyor. Vantilatör var o da çarpar diye açamıyorum. Ne yapmam gerek? Probiyotik falan veriyorum düzeliyor ama sonraki gün yine oluyor. Ne yapacağımı şaşırdım.

Sıcakladıysa mutlaka banyo yapar diye düşünüyorum 8 aydır bir kere bile yıkanmayan kuşum son kez denememde girdi yıkandı sıcaktı hava. Belkide banyoluktan korkuyo falan olabilir. Bunlarala alakası yoksa eğer biz bir aydır klima açıyoruz klimanın çarpmadığı uzak bi köşede kuş ama sadece hava çok sıcak olduğunda tutuyorum onun dışında akşama doğru başka odaya alıyorum. Bu zamana kadar bi şey olmadı. Eğer vantilatörün rüzgarı ona doğru gelmicek şekilde durursa bir sorun olmaz bence

@bszcn oncelikle cok gecmis olsun benim de ayni sikintim var kusumda ishal yok ama sicaktan nereye koyacagimi sasirdim serin bir yer de yok evin icerisinde camin onune de koymak istemiyorum. Bence eger kusunuz ele alisik ve korkmuyorsa normal sicaklikta bir su doldurun kaba ve yavas yavas yikamaya calisin
bu videodaki gibi benim kusum tuy dokuyor sanirim tuy dokme donemine girdi ve bitlenmesinden suphe ediyorum yarin ben de kusumu yikayacagim. Eger bit varsa kusunuzda cok kasiniyorsa arastirdigim kadariyla banyo yapacagi suya 3 damla elma sirkesini damlatin karistirin ve kusunuz banyo yapmiyorsa siz bu attigin videodaki gibi yikayabilirsiniz cok yuzune gelmesin su gozlerine dikkat edin. Birde islak sebze kusunuza veriyor musunuz? Onlar da ishal yapabilir. Yas mama da ishal yapabilir diye biliyorum ben. Tabi sitedeki bilgili olan insanlar ne der bilemem. Kusun fotografini atabilir misiniz

@bszcn oncelikle cok gecmis olsun benim de ayni sikintim var kusumda ishal yok ama sicaktan nereye koyacagimi sasirdim serin bir yer de yok evin icerisinde camin onune de koymak istemiyorum. Bence eger kusunuz ele alisik ve korkmuyorsa normal sicaklikta bir su doldurun kaba ve yavas yavas yikamaya calisin
bu videodaki gibi benim kusum tuy dokuyor sanirim tuy dokme donemine girdi ve bitlenmesinden suphe ediyorum yarin ben de kusumu yikayacagim. Eger bit varsa kusunuzda cok kasiniyorsa arastirdigim kadariyla banyo yapacagi suya 3 damla elma sirkesini damlatin karistirin ve kusunuz banyo yapmiyorsa siz bu attigin videodaki gibi yikayabilirsiniz cok yuzune gelmesin su gozlerine dikkat edin. Birde islak sebze kusunuza veriyor musunuz? Onlar da ishal yapabilir. Yas mama da ishal yapabilir diye biliyorum ben. Tabi sitedeki bilgili olan insanlar ne der bilemem. Kusun fotografini atabilir misiniz
1.5 yıldır benimle kuşum. Normalde banyosunu yapıyordu ama 2 aydır falan hiç yapmıyor. En son dayanamadık elimizde yıkadık ondan sonra da baya kötü oldu, dışkısı falan suydu hep ben de zorlamak istemedim daha. Banyoluk var ona da girmiyor. Sebze falan vermiyorum bu ara sadece tüyde olduğu için havuç verdim dün. Vantilatör açacağım artık mecbur. Teşekkür ederim. Umarım siz de çare bulursunuz.

Sıcakladıysa mutlaka banyo yapar diye düşünüyorum 8 aydır bir kere bile yıkanmayan kuşum son kez denememde girdi yıkandı sıcaktı hava. Belkide banyoluktan korkuyo falan olabilir. Bunlarala alakası yoksa eğer biz bir aydır klima açıyoruz klimanın çarpmadığı uzak bi köşede kuş ama sadece hava çok sıcak olduğunda tutuyorum onun dışında akşama doğru başka odaya alıyorum. Bu zamana kadar bi şey olmadı. Eğer vantilatörün rüzgarı ona doğru gelmicek şekilde durursa bir sorun olmaz bence
Teşekkür ederim. Vantilatör açacağım artık uzaktan mecburen.

Sag olun tesekkur ederim tuyu kadar omru olur insallah yavrunuzun. Dikkat edin cok maaruz kalmasin tabi siz daha iyi bilirsiniz masallah. Nice 1.5 seneler yasarsiniz minik arkadasinizla. Peki kabarlik halsizlik var mi kusunuzda

Bu cidden çok sık yaşanılan bir durum. Kuşlar sıcakta daha fazla efor sarfettiği için daha fazla yem yakar, kafes dışında olunca da hafif sıvı dışkılar hep ishal zannedilir. Benim kuşum ekstresiyle banyodan nefret eden bir hayvan elimle yarım saat tabaktaki suyla oynayarak dikkatini çekmeye çalıştıysam bile işe yaramadı. Maydanoz sapını koyuyorum ara sıra onda da bazen yıkanıyor bazen yıkanmıyor. Tek sevdiği banyo stili ise çok hafif debili akan bir musluğun altında yıkanmak onda da yine bazen komple yıkanmıyor suyla oynuyor ancak hayvan hareketleniyor bildiğiniz bunalmış iyice. Kuşlar için banyo, yapıları itibariyle zorunluluk diye biliyorum o yüzden ya akan musluk altında yıkanmak istiyordur ya da o an banyo yapmak istiyordur. Vantilatör konusunda ise arkasına koyabilirsiniz, vantilatörü yukarı çevirince tüm odayı serinletir. Çok sıcak havalarda da kafesten çıkarmamaya dikkat edin

@Katze maalesef insan ne yapacagini sasiriyor bu donemlerde havalar bir degisiyor bir serinliyor kuslarda etkileniyor.

Benim kuşum da tam yıkanmıyor içine girip çıkıyo çok hafif göbepi değiyo o kadar ayaktan serinliyo heralde anlamadım 😂

@ebraresx sizinki yine iyiymiş benimkisi anca kafasını sokmadan suyu sıçratarak kendini suluyor 😂 @rmkavc cidden öyle bugün rüzgardan biz zor balkonda durduk. Ceyran olmadığı ve çok rüzgarlı olmadığı sürece etkilenmediğini okumuştum buradaki üstadlardan

Geri