Karadeniz Pet

Kuşum Sadece Bir Tip Yem Yiyor

dashowa

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, erkek kuşum uzun süre evde yalnız kaldığı için yanına bir dişi kuş aldım. Ama bu dana yemliği nasıl dağıtıyor, tavuk gibi eşeliyor, her taraf yem! Benimki hiç böyle yapmaz, sakince hiç dökmeden yemliğin içine girmeden sakince yer yemini. Neyse akıllı yemlik aldım, yine aynı; iki günde yemliğin dibini yenmemiş yemlerle dolduruyor. Dikkat ettim sadece bir tip yemi yiyor, diğerlerine neredeyse hiç dokunmuyor, o yemi yemek için eşeliyor yemliği. Yemliğin altının ve kullandığım yemin fotoğraflarını eklemeye çalışıyorum ama beceremedim, yem markası versele laga. Şu yediği, seçtiği yem/tohum her neyse (uzun olanlar sanırım) ismi cismi nedir, bilen varsa lütfen söylesin de satılıyorsa tek olarak sadece ondan alayım buna da ziyan olmasın yemler. Son haftalarda kızıl darı ve dal darı da veriyorum benimkilere, deli gibi yiyorlar onda sıkıntı yok. Şimdiden teşekkürler.

yemler çok büyük ve parlak görünüyor
muhabbet kuşu yemi mi?

mobil cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aynen, mısır gibi çıkmış yemler [emoji1]

mobil cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşlar yulafı çok severler fakat fazla tüketmeleri zararlıdır, fazla yulaf tüketimi yağlanmaya ve tüy dökümüne neden olur.

Çok teşekkürler, ikisi de en çok bunu seviyor ama dişi kuş sadece bundan ve dal darıdan yiyor.
Hocam sadece yulaf yemesi sağlığı için pek iyi olmaz. Yulaf yağlandırır kuşu ve ishal yapar. Kuş tüy döneminde olabilir mi belki o yüzden yulafa yöneliyordue

İki sene oldu hocam neredeyse, geldiği günden beri aynı. Birkaç ay önce yaza girerken birden yem kusmaya başladı gece gece, bulunduğum yerde kuştan anlayan veteriner de yok, internetten araya araya napayım diye nöbetçi eczaneden damlalıkla verilen bir ilaç buldum mide için çocuklara, zorla içirdim buna, hayvan nefes alırkez ciyk ciyk ses geliyordu gece, dedim gitti hayvan, neyse kuştan anlayan bir petshop sahibi buldum geze geze ertesi gün kuşçuları, aviast verdi solunum güçlendirici, kurtardık hayvanı, şu an iyi ama nadir de olsa nefes alırken yine zorlanma sesi çıkarıyor, kuyruk sarkaç gibi tıktıktık atıyor, diyaframı zorlanıyor sanırım hala. Vitamin, mineral, selenyum biyoktenikten ne varsa ara ara veriyom bunlara, baya canlandı :). Ama benim erkeği büyük kafeste ittirip gece kafesi dibine düşürüyor, hayvanı uyutmuyor, gece ışığı açıp bir bakıyorum benimki tünekte değil kafesin demirlerinde asılı duruyor ben de aldım bir kafes ayırdım bunları. Erkek kuş zaten tamamen özgür yetişti, ele alıştı, konuştu, kafese canı isteyince ve gece giriyor, kapatmıyorum onu, zarar da vermiyor bir şeye çok akıllı bir hayvan, diğeri kafeste mecburen, perde straforlarını yiyor bıraksam :D, arada akşam beraber takılıyorlar ikisini de salınca, özleyince birbirlerini kaşımaya başladılar, erkek yem falan yediriyor dişiye ama çiftleşmeyecekler sanırım iki sene oldu, dişi çok dominant, ki erkek te 7 yaşında ama maaşallahı var hala peşinde dişinin ama iş yok :D

Geri