Karadeniz Pet

Kuşum Uçamıyor, Titriyor, Kanatlarını şahin gibi en yukarı kaldırıyor

Lawliet

Yeni Üye
2 tane kuşum var ve bu hafta evde değildik babam vardı pek ilgilenmemiş, eve geldiğimizde kuşu kafesten çıkardım klima çalışıyordu biraz soğuktu oda kuş koltuğa konuyor kısa mesafe uçuyor ve konduktan sonra kanatlarını en yukarı şekilde açıyor ve titriyor. Kuşumda başka hiçbir sorun yok fakat her seferinde kanatlarını ayırıyor titriyor kabarıyor. klimayı kapayıp soğuk olmayan bir odaya götürdüğümde de aynı durumla karşılaştım. kanatlarında sorun var 2. kuşum onun kanadını ısırarak tutuyor o yüzden olabilirmi teşekürler

kuşum 1 hafta öncesine kadar çok hareketliydi çok güzel uçardı ama şimdi uçamıyor kanadında sorun var lütfen yardım edin

fotoğraflarını yükleyebilirmisiniz? babanız siz yokken dışarı çıkarmış mı? dışkısı falan nasıl normalde kabarması var mı? farklı gözüken bir şey var mı kanatlarında falan. uzun süre uçmadıysa o yüzden de kanatlarını titretir ilk başlarda sonra alışır ama 2 3 uçmadan sonra. nefes alıp vermesi nasıl? klimalı odada mı duruyor? klima kuşlar için iyi bir şey değil mümkün olduğunca kullanmayın

fotoğraflarını yükleyebilirmisiniz? babanız siz yokken dışarı çıkarmış mı? dışkısı falan nasıl normalde kabarması var mı? farklı gözüken bir şey var mı kanatlarında falan. uzun süre uçmadıysa o yüzden de kanatlarını titretir ilk başlarda sonra alışır ama 2 3 uçmadan sonra. nefes alıp vermesi nasıl? klimalı odada mı duruyor? klima kuşlar için iyi bir şey değil mümkün olduğunca kullanmayın
Babam 2 kere dışarı çıkartmış ama geri girmişler uçmamışlar,dışkısı koyu yeşil renkli kabarması var ama resim de atayım hemen bir de az önce inceledim bir kanadını yere değdiriyor ve yere değen kanata yatar gibi duruyor gagasını yere değdiriyor birde iki kanatlı arasındaki ufak tüyler yukarı doğru kalkıyor kambur duruyor

Titremesi hep var uçtuktan sonra böyle yapıyor davranışları normal ama uçmak istemiyor hatta elden kaçardı ama uçmamak için kaçmıyor

Babam kavrulmuş susam vermiş başka başlıklarda aynı sorun olduğunu gördüm susam yiyen kuşlarda bilen varmı ne yapmalıyım

sırf susam yüzünden böyle olduğunu düşünmüyorum eğer istanbulda ya da izmirde isen hemen bir veterinere götür değilsen de dışkı analizi yapan bir veteriner bulmaya çalış. koyu yeşil dışkı ve kabarma iyi değil ki hayvan zaten dik duramıyor da. enfeksiyon olabilir.

Kuşunuz normal bir durumda değil. Bi hastalığı olduğu belli. İki kuşunuz kavga etmiş olabilir mi? Kanatlarının açılmış alttan resmini atabilir misiniz? Bir de kafes tabanına temiz bir peçete koyun birkaç tane yaptıktan sonra dışkı fotoğrafını da atın. Bi bakalım. Başka ne gibi belirtiler var? Kusma oldu mu hiç mesela?

• Beğen
Tepkiler: Kca
Kuşunuz normal bir durumda değil. Bi hastalığı olduğu belli. İki kuşunuz kavga etmiş olabilir mi? Kanatlarının açılmış alttan resmini atabilir misiniz? Bir de kafes tabanına temiz bir peçete koyun birkaç tane yaptıktan sonra dışkı fotoğrafını da atın. Bi bakalım. Başka ne gibi belirtiler var? Kusma oldu mu hiç mesela?
Evet sarı olan kuşum çifleşmek istiyor mavi kuşumu sürekli ısırıyor kuyruğundan çekiyor

ayağa kalkabiliyor uçmadığı sürece normal bir kuş gibi koşuyor bişeyleri didiyor geziyor ötüyor ama uçtuktan sonra kanatlarını titretiyor bi garip oluyor

kusma hiç görmedim sadece uçtuğunda çok kısa uçuyor konduğunda da garip hareketler yapıyor resimdeki gibi yapıyor kanadını en yukarı açıyor titretiyor kabarıyor 1 dakika sonra normale dönüyor

babamın verdiği susam yağlı ve kavulmuş susam çok fazla vermiş yarım çay bardağı gibi

muğlada yaşıyorum veterinere götürebilirim yarın ama 2-3 gün beklemeli miyim

kanadının altında bişey göremedim baktım ama kaçmaya çalışıyor hareket ediyor çekemedim

kanadının altında bişey göremedim baktım ama kaçmaya çalışıyor hareket ediyor çekemedim
Kafesinde yuvalıkları var mı? Strese girmiş olabilir. Kalsiyum maması ve B vitamini takviyesi yapın biraz. Acil veterinerlik bir durum ben göremedim belirtilere dayanarak. Birkaç gün daha takip edeniliriz. Ama bu süreçte isterseniz erkek ve dişiyi ayrı kafeslere alın bi gözlemleyin. Stres olurlarsa yine aynı kafese alırsınız. Ne kadar süredir beraberlerdi. Eş tuttuklarına emin misiniz birbirlerini?

• Beğen
Tepkiler: Kca
erkek çifleşmek istiyor mavi istemediği için erkek onu didiyor, hatta erkek elime kur yapıyor kuyruğunu sallıyor bende kovuyorum. vitamin alınaldan beri hiç vermedim nerden alabilirim

erkek çifleşmek istiyor mavi istemediği için erkek onu didiyor, hatta erkek elime kur yapıyor kuyruğunu sallıyor bende kovuyorum. vitamin alınaldan beri hiç vermedim nerden alabilirim
Kuşlar için önemli vitamin. Özellikle B vitamini eksikliğinde bu tip durumlar görülebiliyor. Kızışmış dişiniz ceresi kahverengiye dönmüş ama erkeği yaklaştırmıyorsa belki de çiftleşme gerçekleşti yumurtlamak için yer arıyor. Erkeği bir süre ayırın kanadına zarar vermiş olabilir dişinin. B vitamini için beforvel, genel vitamin olarak nekton-s alabilirsiniz.

Geri