Karadeniz Pet

kuşum yürüyemiyor

özlem kalemci

Yeni Üye
dün kuşum ayağını kullanamıyor diye veterinere gittim. yemeğini yiyordu ötüyordu da sadece ayağını kullanamadığı için kefesin zemininde duruyordu. bir şeyi yok zedelenmiş olabilir diyip 2 tane merhem yazdı.
bu sabah kalktığımda iki ayağını da kullanamıyordu ağzı ve kanatları yardımıyla sürünüyordu. bugün hiç ötmedi yemekte yemedi.
bugün pazar olduğu için veteriner kliniği kapalı veterineri aradım bakteriyel bir şey olabilir akşam 5te getir dedi. sürekli veterinere para yetiştirecek durumum da yok ama akşam yine de götüreceğim. akşam 5e kadar dayanabileceğini sanmıyorum.
bir antibiyotiği ikiye böldüm o yarım parçayı da küçük bir parçaya ayırdım. yani minicik bi antibiyotik parçasını suda eritip bir iki damla ağzına akıtmaya çalıştım. şuan hiç hareket etmiyo sadece yatıyor. ne yapmam lazım sorunu ne olabilir? akşam 5e kadar dayanıp dayanmayacağından emin değilim onu böyle gördükçe çok üzülüyorum elimden de bir şey gelmiyor.

ayaklarına merhem sürdüğüm için yemler yapışmış ama şöyle bir fotoğraf çektim
1kVZqb.jpg

normalde böyle elimde tutmama asla izin vermez çırpınır düz dönmeye çalışırdı. hiç hareketsiz duruyor sadece nefes alıp veriyor.
veteriner çarpıklıkla ilgili bir şey demedi dün. elinde tutup bacaklarına bakmıştı ezik kırık çıkık var mı diye çarpıklıkla ilgili sorun olsa söylerdi o an :/

kusunuz felç olmuş olabilir. sanırım yanı burada okuduğum kadarıyla felcse b vitamini enjekte ediyolarmis veterinerler. forumda araştırın bi felcle alakalı konuları. çözüm bulan arkadaslarla iletisime geçebilirsiniz çözümü, kuşlardan anlayan veterinerler konusunda vs. geçmiş olsun

bakteriyel olmasa felç olsa o zaman yemini yemez miydi? hiçbir şey yemiyor yemliğini yaklaştırdığım hatta yemlerini gagasına değdirdiğim halde.
kanatlarını hareket ettirebiliyor ama elime aldığımda çırmınmıyor bile halsizlikten dolayı. birazdan tekrar antibiyotikli su vermeye çalışacağım.
ama dediğiniz gibi felç durumunu da hemen araştıracağım

Ben de bilmiyorum. Dedigim gibi burda gorduklerimden dolayi soyledim. Bakteriyel bi hastalik olabilir, felc olabilir, belki baska bisey.. Veteriner kesin tani koyabilir ancak.

Sinir sistemini etkileyen bakteri ya da buyuk ihtimalle felc maalesef. Genelde veterinerler de birsey yapamiyor. Insallah duzelir ama son saatlerini yaninizda mutlu gecirsin derim.

şırıngayla damla damla su içirmeye çalıştım kendine gelsin diye çok uğraştım.
az önce öldü.
sadece kedi ve köpeklerden anlayan kuşlar hakkında hiçbir bilgisi olmayan veterinerler yüzünden kuşumuz hastalandığında tedavi ettiremiyoruz. öten yemek yiyen haliyle sadece bir ayağını kullanamazken durumu çokta kötü değilken götürmüştüm. geç kalınacak bir durumda değildi. anlamayan veterinerler ve yanlış teşhis yüzünden kuşlarımız tedavi göremeden ölüyor. tek önemli olanlar kediler ve köpekler zaten kuşlar tavşanlar önemli değil onların hakkında bir şey bilmeye gerek yok değil mi? o kadar sinirliyim ki sinirimi bu cümlelerle dile getiremiyorum.

Basin sagolsun. Dedigim gibi kanatlilarla ilgili maalesef iyi veteriner bulmak cok zor.

Geri